Határszemle

A fagy néha segít, de …

Agrofórum Online

Néhány napja, október 15-ke reggelén mínuszokra ébredhettünk, megvolt az idei ősz első fagyos reggele. Ez helyenként komoly károkat is okozott, de van olyan növénykultúránk, ahol éppenséggel segített.

1. kép Fagykárt szenvedett csemegekukorica

A károkozással kezdve a sort, a fagykár elszenvedője a másodvetésű csemegekukorica volt. Az ország keleti felében, ahol ennek a konzerv- és hűtőipari alapanyagnak a legnagyobb termőterületei vannak, a legalacsonyabb hőmérsékleti értékek akár mínusz 2 °C alá is csökkenhettek, ami már károsította ezeket az állományokat (1. kép).

2. kép Helyenként a teljes lombozat elpusztult a fagyhatás következtében

Az elszenvedett kár mértéke eltérő, a leveleken mutatkozó kisebb fagyási tünetektől kezdve a közel teljes lombozat leszáradásán át (2. kép), egészen a csuhéleveleken is megjelenő tünetekig. A következmények a károsodás mértékétől függően alakulnak, kisebb levélkárnál még van esély az állomány betakarítására, azonban a komolyabban sérült és stresszelt állományokban a szemek kinevelésére már nincs esély, ott már másként kell hasznosítani a kukoricát.

3.-4. kép A csuhéleveleken nem látszik károsodás, ilyen esetben a csöveket nem érte közvetlen fagykár

Szerencsére a csövek közvetlen károsodása nem minden területen követezett be (3.-4. kép), így az állományok nagyobb része talán még betakarítható lesz. Igazán nem volt szerencséjük az érintett gazdálkodóknak, a betakarításig alig egy-két hét lett volna már csak hátra. Százhektáros nagyságrendről, mindenképpen nagyon komoly kárról beszélünk!

5. kép Fagyhatás tüneteit mutató csattanó maszlag

Ezek után félve szabad csak említenem, hogy van olyan növénykultúránk, ahol ez a fagyhatás éppenséggel segített. A közelmúltban itt, a „Határszemle” rovatban is beszéltünk a repcékben megjelenő, helyenként óriási tömegben fejlődő melegigényes gyomnövényekről. Ezek között egyes országrészekben meghatározó a csattanó maszlag (5. kép) jelenléte és borítása.

6. kép A tenyészőcsúcs és a felső levelek a fagyhatás következtében elhaltak a csattanó maszlagon

Amely viszont nagyon érzékeny az alacsony hőmérsékletre, így a korábbiakban említett lehűlés, ha teljesen el nem is pusztította, de megállította e növények növekedését. A tenyészőcsúcsot érintő károsodás (6. kép) miatt már nem várható, hogy ezek újra növekedésnek indulnának, így a továbbiakban már kevésbé sanyargatják majd a fejlődő repceállományt.

7. kép A pokolvar libatopon láthatóan jóval kisebb mértékű a fagyhatás, mint a csattanó maszlagon, az még továbbiakban is sanyargatja a kultúrnövényeket

Ugyanakkor sajnos nem minden gyomnövényről mondhatjuk ezt el, azok a hőmérsékleti értékek, amelyek a csattanó maszlagra hatással voltak, alig károsítottak más fajokat, így pl. a disznóparéj- és libatopféléket (7. kép). De, mindjárt itt a november, ezek a gyomnövények remélhetőleg már nem fognak sokáig gondot okozni.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A hódok is gyéríthetők, de nem vadászhatók

2024. április 23. 13:40

A hódok a csemetékkel és több méter átmérőjű fákkal is megbirkóznak. Nem kerülik ki a védett fajokat sem, így az őshonos fűzfák és a nyárfák is a fogaik közé kerülnek.

Különleges áttelelő madárfajok jelentek meg a Dél-Alföldön

2024. március 9. 16:10

Hazánk melegedő éghajlata következtében egyre több olyan madárfaj telel át az ország déli részének vizes élőhelyein, amelyek eddig egyáltalán nem vagy a jelenlegi egyedszámban nem voltak jellemzőek a környéken.

Túl meleg az idő, ez odacsaphat a vetéseknek

2024. január 21. 08:10

Az optimálisnál enyhébb az idő, és a jövő héten még éjszaka sem várhatók fagyok. A kórokozók és kártevők egyelőre nem gyérültek számottevően, ami tavasztól visszaüthet a vetésekre.

A tél madarai – szántóföldi élőhelyek

2024. január 10. 10:10

A téli hónapok zordságát, a hideget a szántóföldeken és azok környezetében minden jelen levő élőlény megérzi. A kultúrnövények, valamint a rajtuk élő, táplálkozó kártevők és kórokozók is. Ez alól a madárvilág sem kivétel, így a tél átvészelése ezeknek az állandó testhőmérsékletű állatoknak meglehetősen komoly kihívást jelent.

Jönnek az éjszakai fagyok – így lehet védekezni a gyümölcsösökben

2020. március 23. 10:14

Vannak jól bevált technikák a fagyvédelemre, amelyekkel külön-külön vagy együttes alkalmazásukkal csökkenthető a fagykár mértéke.

Fagyás vagy moníliás fertőzés okozta a virágok elhalását?

2022. április 26. 08:38

Meg lehet-e különböztetni a moníliával fertőzött és amiatt elhalt virágot a fagyás okozta pusztulástól? Ha igen, akkor hogyan?

Már egy mínusz 2 fokos fagy is komoly károkat okozhat a gyümölcsösökben

2024. március 18. 13:10

Most kell szorítani a gyümölcsösökért, hiszen a héten fagyos légtömeg szivárog a Kárpát-medencébe, és fennáll a veszélye annak, hogy súlyos károkat szenvednek az ültetvényeink.

Megkezdik az agrárkárenyhítő juttatások kifizetését a gazdák számára

2021. március 27. 11:36

A 2020. kárenyhítési évben az aszály, illetve a tavaszi fagy okozta a legjelentősebb károkat.