Növényvédelmi előrejelzés

Egyre aktívabbak a mezei pockok

Agrofórum Online

Az elmúlt időszakban folytatódott az átlagosnak mondható őszies időjárás. A nappali maximális hőmérséklet ugyan melegebb volt, de az éjszakák már csípősek, több alkalommal fagyott a derült égbolt miatt. Eső továbbra is csak elvétve hullott, elsősorban a Dunántúl nyugati felén. Másutt, különösen az Alföldön kritikus méreteket ölt az őszi aszály. A teljesen kiszáradt talajban lehetetlen jó minőségű vetőágyat készíteni az őszi búza számára, emiatt az eddig elvetett árpa és búza, de sok helyen az őszi káposztarepce is heterogén fejlettségű.

A repce vetések regulátoros kezelését normál körülmények között 6-8 leveles, lehetőleg egyöntetű állományban kellene elvégezni, de erre most csak kompromisszumok árán van lehetőség, mert sok a fejlődésben visszamaradt növényfolt a táblákban. A nappali, átlagosnál melegebb napok egyelőre kedveznének a növekedésnek, de a vízhiány gátolja a fejlődést.

A repce károsítói között lecsökkent az aktivitás, a bolhák jelenléte minimális, szintúgy a repcedarázs károsítás mértéke a védekezéseknek köszönhetően nem számottevő. A levéltetvek ugyan nem érzik a hidegebb éjszakákat, de viszonylag alacsony a szárnyas egyedek száma, a sárga ragacsos fogólapok kevesebbet fognak már, viszont a korábban kifejlődött levéltetű kolóniák még most is károsítanak. Nyugalmi állapot csak a tartósan hűvös időjárás beköszöntével fog beállni.

Nagyobb aktivitást a mezei pocok betelepedése körül lehet észlelni. Általánosnak mondható a 4 darab lakott járat 100 négyzetméterenként, de nem ritka az ennél magasabb fertőzöttség sem. Különösen nagy a migráció a nemrég learatott napraforgó és kukorica táblák szomszédságában, a talajok bolygatása következtében.

Ez megfigyelhető nemcsak a repce táblák szegélyeiben, hanem az őszi árpa-és búza vetések közelében is. A gabona levéltetvek és kabócák aktivitása még nem csökkent, de a növények fejlettségbeli eltérése miatt ez most még elsősorban az őszi árpát érinti. Továbbra is sok a szárnyas levéltetű alak, de folyamatosan alakulnak ki a kolóniák is, egyelőre csak kis méretű telepekkel lehet találkozni. A mezei pocok folyamatos betelepedése miatt a táblaszegélyek erősödő fertőződése szintén megfigyelhető, hasonlóan a repcében látottakhoz. A száraz időjárás kedvez a folyamatos szaporodásnak, a mortalitás igen alacsony. Az aszály egyelőre gátja a kórokozók nagyobb arányú megjelenésének, pedig az árvakeléseken és más fűféle növényeken van elegendő fertőző anyag.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Házikerti teendők: fagykár, monília és szilvadarázs

2025. április 16. 13:10

A házikerti teendőket körvonalazza a monília, a poloskaszagú szilvadarázs megjelenése, valamint a fagykár is.

Levélfoltosság, őszi árpa: ideje elővenni a permetezőt + videó

2025. április 11. 14:30

A hálózatos levélfoltosság jelenlegi, korai stádiumában még lehetőséget ad a hatékony védekezésre az őszi árpában.

Növényvédelmi előrejelzés: fagykár és lappangó kártevők

2025. március 22. 08:10

Az esős napokkal egyidejűleg a hőmérsékleti értékek is csökkentek, az elmúlt napokban pedig visszatértek a fagyos éjszakák. A drasztikus lehűlés sajnos az idei évben is aggodalmat okozott a gyümölcstermesztők számára.

Kártevők és kórokozók nyomása alatt – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2025. március 13. 11:10

A gabonafélék bokrosodása megkezdődött, a repce fejlődése is lendületet vett, a tőlevélrózsából megindult a szár megnyúlása.

Permetezni kell: kedvez az időjárás a tafrina kialakulásának

2020. március 3. 15:15

2020 első két hónapja nem kényeztette el a gazdálkodókat csapadék tekintetében. Január-február hónapokban csupán egy havi mennyiség hullott le, mindehhez pedig több évtizede nem látott, magas téli hőmérséklet társult. Szerencsére az elmúlt esztendő utolsó két hónapja csapadékban bővelkedett, mindkét hónapban többhavi csapadék hullott, eső formájában.

Erősödőben a nyugati dióburok fúrólégy rajzása – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2023. augusztus 3. 09:10

Az elmúlt héten folytatódott a nyárias időjárás. Az országon több hullámban átvonuló időjárási frontok többfelé hoztak csapadékot, de sok tájegység nem kapott az esőből. A hirtelen hőmérsékletváltozás néhány körzetben komoly jégveréssel társult, jelentős károkat okozva. A nappali és éjszakai hőmérséklet már lecsökkent, megszűnt a 30 fok feletti forróság.

A nedvesebb időjárás ismét előcsalta a meztelencsigákat - Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2023. szeptember 28. 06:10

A nedvesebb viszonyok kedveznek a meztelencsigák jelenlétének, így többek között a hullott gyümölcsből is jókorát lakmároznak. A kártevő gyérítése minden lehetséges eszközzel még most is hatásos.

A szárazság mellett kártevők és kórokozók is veszélyeztetik az őszi vetéseket

2018. október 24. 08:45

A mezei pocok felszaporodása mellett igen jelentős a kabócák, a levéltetvek és a gabonafutrinka fertőzöttség az őszi vetésekben. Repcén egyre nagyobb jelentőségűnek tartják a tarlórépa sárgaság vírust, míg árpán és búzán az árpa sárga törpülés vírusa jelenti a fő veszélyt a növényekre.