Határszemle

Növénytermesztési tapasztalatok 2021-ben: élettani eredetű tünetek az őszi kalászosokban – 4. rész

Agrofórum Online

Utolsó részéhez érkeztünk az őszi kalászosok előző szezonjában történtek visszaidézésének. Az eddigiekben szó volt gyomnövényekről, gombabetegségekről, rovarkártevőkről, most pedig azokat az élettani eredetű tüneteket szeretném megmutatni, amelyekkel a búza- és árpatáblákon találkoztam.

Ahogyan eddig minden részt a vetést követő őszi időszakban tapasztaltakkal kezdtem, most is ezt kell tennem, ugyanis az első tüneteket ebben az időszakban találtam. Ez a „colour banding” jelensége volt, amelyet kénytelen vagyok ezen a néven emlegetni, mert tudomásom szerint nem született még rá magyar elnevezés. Ennek tünetei sajátosak, a fiatal növényeken élénk színű, sokszor lilás, rózsaszínes szegéllyel körülhatárolt, sárguló, fakuló foltok, sávok alakulnak ki (1. kép).

1. kép: A „colour banding” látványos tünetei (2020.10.20.)

Ezekben a későbbiekben a levél szövetei elhalhatnak, így barnás színt vehetnek fel (2. kép). Megjelenésük akkor várható, ha erős éjszakai lehűlést, esetleg fagyot követő napos reggelen gyorsan emelkedik a hőmérséklet. Gyakrabban fordulhat elő a jelenség a mélyre vetett állományokban, valamint a nagy nedvességtartalmú talajokon. Bár első látásra akár ijesztő is lehet a sárgán „csíkozott” növények tömegének látványa, az a terméseredményre nem lesz hatással, a növények különösebb probléma nélkül kinövik. A jelenségre egyébként most is találhatunk példákat, több állományban láthatjuk jelenleg is a tüneteket.

2. kép: A „colour banding” jelenségére utaló levélfoltokban barna szövetelhalások alakulnak ki (2020.10.29.)

A téli időszakban, főként az árpatáblákon fordulnak elő általános fakulásos, sárgulásos tünetek. Ha az egyes növényeket nézzük, ilyen módon jelentkezhet gombabetegség vagy vírusfertőzés is, azonban táblaszinten ilyen ritkán tapasztalható. Ezek a tünetek nagyon gyakran nitrogénhiányra utalnak, amely lehet pusztán relatív is, amikor ugyan elegendő tápelem áll rendelkezésre, azonban a növények valamilyen ok miatt azt nem tudják felvenni. 2020-2021. telén nagyon sok helyen láthattunk a jelenséggel érintett árpatáblákat, megkockáztatom, hogy többet, mint a megszokott és a tünetek is sokkal markánsabban jelentkeztek, mint általában (3. kép). Ehhez hozzájárult, hogy a mély fekvésű területeken vízállások is kialakultak, vagy a talaj olyan mértékben telítődött vízzel, hogy annak hatása „víznyomás” formájában megmutatkozott a növényállományon (4. kép).

3. kép: Tömeges levélelhalás őszi árpán (2021.02.19.)
4. kép: Tápanyaghiány és víznyomás miatt sárguló árpaállomány (2021.01.30.)

Kalászosaink elmúlt termesztési szezonjában egy ritkán tapasztalt jelenségnek is szemtanúi lehettünk, a fagyhatás miatt károsodott növények, levelek tömegének (5. kép). A februári időjárás okozta ezt, amikor a hónap második dekádjában több napon is erős éjszakai lehűlés alakult ki, amely mélyen fagypont alá vitte a hőmérsékletet. Ennek meg is lett a hatása, a dekád végére mind a búza-, mind az árpaállományok lombozatán láthattunk barnuló, elhalt leveleket, levélvégeket (6. kép).

5. kép: Fagyhatás tömegesen előforduló tünetei a gabonatáblán (2021.02.23.)
6. kép: Fagy okozta károsodás miatt pusztuló levelek, levélvégek (2021.02.23.)

Annak ellenére, hogy ez látványnak nem volt szép, az általam látogatott területeken komolyabb problémát nem okozott, mivel csak a levélvégeket érintette, magát a tövet, a növekedési pontot nem érte károsodás (7. kép).

7. kép: A fagyhatás főként csak a levélvégekre korlátozódott, a növények növekedési pontját nem károsította (2021.02.23.)

A fentiekkel az őszi kalászosok végére értünk, a következő növénykultúra az őszi káposztarepce, a sorozat következő része erről a növényünkről fog szólni.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A hódok is gyéríthetők, de nem vadászhatók

2024. április 23. 13:40

A hódok a csemetékkel és több méter átmérőjű fákkal is megbirkóznak. Nem kerülik ki a védett fajokat sem, így az őshonos fűzfák és a nyárfák is a fogaik közé kerülnek.

Különleges áttelelő madárfajok jelentek meg a Dél-Alföldön

2024. március 9. 16:10

Hazánk melegedő éghajlata következtében egyre több olyan madárfaj telel át az ország déli részének vizes élőhelyein, amelyek eddig egyáltalán nem vagy a jelenlegi egyedszámban nem voltak jellemzőek a környéken.

Túl meleg az idő, ez odacsaphat a vetéseknek

2024. január 21. 08:10

Az optimálisnál enyhébb az idő, és a jövő héten még éjszaka sem várhatók fagyok. A kórokozók és kártevők egyelőre nem gyérültek számottevően, ami tavasztól visszaüthet a vetésekre.

A tél madarai – szántóföldi élőhelyek

2024. január 10. 10:10

A téli hónapok zordságát, a hideget a szántóföldeken és azok környezetében minden jelen levő élőlény megérzi. A kultúrnövények, valamint a rajtuk élő, táplálkozó kártevők és kórokozók is. Ez alól a madárvilág sem kivétel, így a tél átvészelése ezeknek az állandó testhőmérsékletű állatoknak meglehetősen komoly kihívást jelent.

3,1 százalékkal nőtt idén a mezőgazdaság teljes kibocsátási értéke

2019. december 11. 11:33

A növénytermesztés volumene 2,3 százalékkal mérséklődött az első előzetes adatok szerint. A 3,0 százalékos áremelkedéssel együtt az idei termelési érték 0,7 százalékkal haladta meg a tavalyit és 1569 milliárd forintot tett ki.

Zamir és Mavrik

2018. december 20. 09:32

Biztos lehet a hatékonyságukban: közös erővel a repce – és a méhek – védelmében.

Űrexpedíciók – hála a növényeknek

2022. május 26. 19:36

Bár a Hold talán nem tűnik termékeny terepnek, mégis alkalmasnak bizonyult növénytermesztésre.

A mezőgazdaság kibocsátási értéke 4,1 százalékkal nőtt

2020. december 12. 04:36

A mezőgazdasági ágazat kibocsátásának értéke folyó alapáron 4,1 százalékkal nőtt, termelési volumene – az árak 6,3 százalékos emelkedése mellett – 2,1 százalékkal csökkent.