Állattenyésztés

Vaddisznókat kell kilőni

Agrofórum Online

A vaddisznók számának csökkentése kritikus fontosságú lesz az afrikai sertéspestis (ASP) elleni küzdelemben Németországban – mondta az ország újonnan kinevezett mezőgazdasági minisztere.

Németország az Európai Unióval is tárgyal a sertéstartásról felhagyó gazdálkodók pénzügyi támogatásáról az ASP által fenyegetett régiókban – mondta Silvia Bender zöldpárti politikus, akit a német kormány december eleji hivatalba lépése után neveztek ki mezőgazdasági miniszternek.

Kína és más vásárlók 2020 szeptemberében betiltották a német sertéshús bevitelét, miután az első sertéspestisesetet igazolták vaddisznóban Kelet-Németországban a lengyel határ mentén, de a német sertéshús értékesítése Európán belül folytatódott.

A kelet-német Brandenburg, Szászország és Mecklenburg-Elő-Pomeránia tartományokban, a lengyel határ közelében, ahol a Lengyelországból érkező vaddisznók „segítettek” a sertéspestis terjesztésében, 2960 ASP-esetet észleltek vaddisznókban.

„Az ASP nem tűnik el egyik napról a másikra” – mondta Silvia Bender a regionális kormányokkal a betegség leküzdéséről folytatott megbeszélése után. „Célunk a terjedés megállítása és az ASP felszámolása. Ennek központi tényezője a vaddisznóállomány erőteljes csökkentése lesz.”

Németország igyekszik megfékezni a betegséget Kelet-Németországban, és két kerítés közötti védőfolyosóval felszámolni a Lengyelországgal közös határnál. A két kerítésen belüli övezetben a vaddisznóállományt nullára kell csökkenteni intenzív vadászattal – szólnak a szakmai vélemények, akiket a Reuters idézett.

„Intenzív tárgyalásokat folytatunk az Európai Bizottsággal is arról, hogyan tudnánk javítani a sertéstelepek pénzügyi támogatásán” – hívta fel a figyelmet Silvia Bender. „Például az olyan esetekre kell ilyenkor gondolni, amikor ideiglenesen kivonulnak a gazdálkodók a sertéstermelésből.”

Kelet-Németország fenyegetett régióiban felhívták a gazdákat, hogy fejezzék be a sertéstermelést, hogy megakadályozzák a betegség haszonállatokra való átterjedését.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hazánk újra madárinfluenza‑mentes – mit jelent ez a gyakorlatban?

2025. július 22. 08:10

Július 5-től hazánk hivatalosan is mentes a madárinfluenzától – ez fontos mérföldkő az állattenyésztők és az exportpiacok számára.

Fűfehérje: új fehérjeforrás a tejágazatban?

2025. július 3. 14:10

Holland innováció: fűből nyert fehérje válthatja a szóját, miközben csökkentheti a nitrogénkibocsátást és a trágya mennyiségét.

Juhhimlő Romániában: mi következik?

2025. június 19. 14:10

Romániában először azonosították a juhhimlő vírusát. A betegség gyorsan terjed, és komoly gazdasági károkat okozhat az állattartóknak.

Drágulás jöhet a mézpiacon: súlyos kiesést jelentettek

2025. június 11. 11:10

Az ukrán méhészek gyenge évre és mézdrágulásra számítanak – az akácot elvitte a fagy, a napraforgó sem ígér sokat.

A sertéspestis idáig csak rövidtávú bizonytalanságot okozott az ágazatnak

2019. május 7. 08:33

Az ASP rövidtávon bizonytalanságokat okozott az ágazatnak, de összességében nem billentette meg, és a hazai sertésállomány mennyisége sem változott számottevően.

Bővült az ASP miatti fertőzött terület

2019. augusztus 29. 16:16

ASP-t igazoltak a laboratóriumi vizsgálatok több, a Tisza mentén talált vaddisznó hullában.

Vaddisznóállomány-gyérítés tervezését segítő tanácsadói hálózat alakult

2021. május 13. 06:33

A hálózat célja, hogy – az állategészségügyi szempontok figyelembevételével – segítse a vadászatra jogosultakat a vaddisznóállomány eredményes csökkentésében.

Akcióterv készült az afrikai sertéspestis felszámolása érdekében

2021. február 17. 12:35

„Minden tagállamot a vaddisznóállomány szabályozásáról szóló nemzeti akcióterv összeállítására kötelezte az EU-s afrikai sertéspestis (ASP) stratégia tavaly áprilisi módosítása. Az akcióterv célja, hogy a világszerte hatalmas kárt okozó betegséget sikerüljön ellenőrzés alatt tartani és mielőbb felszámolni az EU területén.” -adta hírül a Nébih. Az akciótervről, a jelenlegi ASP helyzetről Dr. Bognár Lajos országos főállatorvost kérdeztük.