Növényvédelem
Fizetett tartalom

Válassza a biztosat a bizonytalan helyett – Force 1,5 G – Hosszú hatástartamú talajfertőtlenítő immár 18 éve

Syngenta Kft.

Gyakran egy „örökzöld” kérdéssel indul a termelői beszélgetés: Szükséges-e védekeznem a talajlakó kártevők ellen, és ha igen, hogyan?

Manapság egyre gyakoribb, hogy találkozunk a drótféreg kártételekkel, amelyek nem feltétlen kötöttek a monokultúrás kukorica termesztéshez, amely a kukoricabogár elleni védekezést indukálja. A következő tényezők növelik a drótféreg fertőzöttség mértékét:

  • Zöldítések és ugarterületek által biztosított folyamatos növényborítás
  • Egyszikű gyomok terjedése főleg kalászosokban
  • Forgatás nélküli talajművelések
  • Csapadékosabb nyári időszakok
  • Kalászos elővetemény
  • Védekezési lehetőségek szűkülése

Életmódjából adódóan a legnagyobb kártételt a 3-5 éves drótféreg lárva okozza. 5000 növény hiánya kukoricában akár 1 t/ha, míg a foltos tőhiány napraforgóban akár 500-1000 kg/ha termésveszteséget is okozhat. Ezen veszteségek értéke ma eléri a 100-200 ezer Ft/ha-t, amit nem szabad kockáztatni és bizonytalan védekezési lehetőségekre bízni. Milyen lehetőségeink vannak ellenük?

Balra 4 sor Force 1,5 G 10 kgha hatása drótféreggel erősen fertőzött területen (jobbra 2 sor kezeletlen) Mosonszolnok 2020. július 7.

Védekezés drótférgek ellen

Csávázással vagy talajfertőtlenítő szerrel tudjuk védeni a kelő növényünket a drótférgektől.

A Force 20 CS-vel csávázott vetőmag a teflutrin gázhatása miatt egy körülbelül 3 cm-es védőburkot képez a vetett mag körül. A szár talajfelszín alatti részét viszont nem képes megvédeni. Erre egy talajfertőtlenítő granulátumos kezelés lehet alkalmas. A Force 1,5 G hatásos drótférgek ellen is, a megfelelő hatékonyság feltétele, hogy a kártevő és a hatóanyag találkozzanak egymással. A drótféreg ellen a dózis alacsonyabb (8-10 kg/ha), mint kukoricabogár ellen (12-15 kg/ha).

A mai granulátumszóró adapterekkel kétféleképpen szórhatunk ki granulátumot:

1.) csak a barázda aljába vagy
2.) sávosan a barázda aljára és falaira.

Drótférgek ellen mindenképpen a második, diffúzoros megoldást kell használni! Ha sávosan juttatjuk ki a barázdába a Force 1,5 G-t, a kelő növény ezen a védett talajrétegen keresztül csírázik és föld alatti szárrésze védett a drótférgek kártételétől.

Védekezés kukoricabogár lárvái ellen

Kukoricabogár ellen a Force 1,5 G már 18 évben bizonyította (szélsőséges időjárásban is), hogy hatékony készítmény. Képes leszorítani a gyökérkártételt a kártételi küszöbérték alá, megakadályozva ezzel a megdőlést. Az elmúlt 18 év kísérleteinek átlagában a Force 1,5 G 1,7 tonna termést mentett meg hektáronként.

Ott, ahol előző évben is kukoricát termeltek, mindenképpen használjunk Force 1,5 G talajfertőtlenítő szert vetéssel egymenetben.

Különféle kártevők ellen a következő felhasználási javaslatunk van kukoricában és napraforgóban:

A Force 1,5 G minőségben és hatékonyságban is bizonyított az elmúlt 18 évben. Válassza most is és nem fog csalódni!

Kérdés esetén forduljon bizalommal értékesítő kollégáinkhoz!

Papp Zoltán
kukorica kampány menedzser
Syngenta Kft.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Minőségi kockázat a csőben – célkeresztben a második nemzedék

2025. július 24. 13:10

A második nemzedék már a csövet támadja – mikotoxinveszély és piaci kiesés is lehet a következménye, ha nem időben lépünk.

Mitől rohad, sárgul, pusztul a paradicsom? Itt a válasz!

2025. július 20. 11:10

Még a legnagyobb nyári melegben is sok veszély leselkedik a paradicsomra – így védje meg kártevőktől és betegségektől!

Újraengedélyezési kérelmet kell benyújtani a növényvédő szernek nem minősülő, növényvédelmi hatású készítmények engedélytulajdonosainak!

2025. július 20. 05:40

A Nébih felhívja a növényvédő szernek nem minősülő növényvédelmi hatású készítmények engedélytulajdonosainak figyelmét, hogy fokozottan ügyeljenek az „újraengedélyezési” kérelmek időben történő elindítására.

Sárgul, pusztul – mit tehet a csicseriborsó megmentéséért?

2025. július 18. 11:10

A csicseriborsó termesztése hazánkban is egyre népszerűbb, de a melegkedvelő növény több veszélyes betegséggel is küzdhet nyáron.

A tarlókezelést ne hagyjuk ki! De mikor végezzük?

2021. július 10. 05:36

A tarlókezelés kihagyhatatlan művelési elem. Ezzel az egyszerű, jól tervezhető gyomirtási beavatkozással tudunk a legtöbbet tenni azért, hogy a területeinken ne szaporodjon a gyommagkészlet, visszaszorítsuk az állományból nehezen irtható, gyakran már rezisztenciát mutató évelőket. Utána egyszerűbb és hatékonyabb a következő évi gyomirtás.

Hyvido™ – a stabil és kiszámítható termés biztosítéka 2023-ban

2023. június 1. 06:34

Ki ne szeretné, hogy a termesztése során a maximumot hozza ki választott fajtájából, hibridjéből, bármilyen körülmények között?

A kalászosok barátja az Elatus Era

2023. március 17. 09:34

A kalászos kultúrák területe növekedett a 2022/23 szezonban, és a növekvő területtel növekednek az elvárások.

Interra® Farm: intenzív gazdálkodás fenntartható megoldásokkal

2019. június 8. 09:19

A cél az, hogy egyre több gazdálkodó ismerje fel a természeti erőforrások - mint a talaj és az ivóvízkészlet - védelmének fontosságát, ugyanakkor használják fel a gazdálkodás javára is a környezetkímélő megoldásokat.