Növénytermesztés
Fizetett tartalom

Nincs mire várni!

YARA

Februárt írunk, nagyon gyorsan itt a tavasz, vagy legalábbis annak első hulláma. Most már nem lehet tovább halogatni az előkészületeket a kora tavaszi szántóföldi munkákra. Ezek közül két dolgot emelnék ki: az őszi vetésűek első lombtrágyázását, valamint a tavaszi vetésűek alap-, vagy starter trágyázását.

Kezdjük a „könnyebb” dologgal, a lombtrágyázással:

Őszi vetésű kalászosok esetében egy olyan standard technológiai megoldásunk van, amely esetében csak az adott fenológiához történő igazítás a feladat, az alap dolgok egyértelműek. A YaraVita Gramitrel az elmúlt években már annyi féle talajtípuson, fajtán, kis -és nagyparcellán bizonyított, hogy az 5-8 % terméstöbblet nem kérdés, amit ezzel a termékkel el lehet érni. Ezt a következő tényezőkre lehet visszavezetni:

  • 604 g/l hatóanyag
  • a kalászosok számra legfontosabb elemek találhatóak benne: Cu, Zn, Mn, Mg
  • tartamhatással (4-6 hét), tapadásfokozóval, esőállósággal rendelkezik
  • nagyon jól keverhető (ezt ellenőrizhetjük: www.tankmix.com)
  • alacsony hektárköltség, magas megtérülés
  • rugalmas felhasználási lehetőség (bokrosodás kezdetétől folyamatosan)

Technológiai javaslatunkban a 3 l/ha szerepel, ezt az intenzív növekedés során érdemes kiadni (bokrosodás, szárba indulás kezdete). Ezt annyiban szoktuk még finomítani, hogy 2×2 litert alkalmazunk, így lefedve a növény számára meghatározó időszak nagy részét. Az abszolút profi megoldás (lásd. a világbajnok technológiát), pedig a standard Gramitrel kezelést követően növény vizsgálattal ellenőrizzük, hogy milyen esetleges egyéb elemek gátolják a fejlődést, így akár kiderülhet a bór, molibdén, vagy bármi más hiánya.

Őszi vetésű káposztarepce: Igazából könnyű a helyzet, mert nagyon sok minden hasonló, csak más (!!!) a termék: a YaraVita Brassitrel Pro növényspecifikus, amit az összetétel mutat, (Ca, Mg, B, Mo) a többi érv az gyakorlatilag megegyezik. Az ajánlott dózis szintén 3 l/ha, a későbbi kiegészítésnél egyértelműen a 1,5-2 l/ha YaraVita Bortrac a favorit, a fokozott és folyamatos bórellátottság miatt. Ezen termék esetében még több a termés plusz, még magasabb a hatékonyság.

Mindkét termék esetében fontos tudni, hogy szuszpenzióról van szó, fokozottan figyeljünk oda, hogy a termék ne legyen két évnél idősebb, illetve nagyon fontos a felrázás, mozgatás a felhasználás előtt. A víz hőfoka nem lehet gond!!

A bevezetőben írtak szerint akkor most a „nehezebb” kérdésről pár gondolat:

Az elmúlt fél-, egy év alaposan felkavarta az NPK piacot, ennek részleteire, okaira itt nem térek ki. Elöljáróban azt kihangsúlyoznám, hogy az elmúlt években is, ha valaki tavasz vetésű növény alá tavaszi kijuttatásban gondolkodott, akkor szinte biztosan eljutott hozzánk is, megnézve, hogy milyen javalatokat kínál a Yara Hungária csapata.  Azt gondolom ez most sem történik másként, mert:

  • kifogástalan fizikai tulajdonság (szóráskép, átfolyási sebesség,)
  • kiváló oldékonyság
  • magas hatóanyagtartalom (54-56 %)
  • mezo-, és mikroelem kiegészítés
  • növény igényéhez igazodó összetételek

Ezek azok a tulajdonságok, amelyek alapvetően meghatározzák a YaraMila család tagjait. Legelfogadottabb, legismertebb a YaraMila 8-24-24, amelyet a YaraMila 16-27-7, illetve a YaraMila 7-20-28 követ. Átlagosan 250 -350 kg/ha a javasolt dózis teljes felületre, míg vetéssel egymenetben 130-180 kg/ha mennyiséggel már jó eredményekre számíthatunk. Külön kiemelem a YaraMila 16-27-7 nevű termékünket, amely bármely starter granulált NPK műtrágyával felveszi a versenyt, akár hatékonyságban, akár árban. Itt emelném ki, hogy az NPK pótlás esetén az alapösszefüggések nem változtak, ezek pótlása csak talajon keresztül, klasszikus módszerekkel működik, azt sem felejtve, hogy szükséges finomítani, javítani az ilyen jellegű technológiát, de hirtelen az egyik évről a másikra nem születtek új megoldások, az egyéb lehetőségek csak kiegészíthetik az eddig bevált módszereket.

Ilyen kiegészítés a mikrostarterezés kérdése is, ahol a mi javaslatunkban szerepel a Yara NP Starter, amely a 47 % foszfor mellett 10,5 % nitrogént, és 1,8 % cinket meg egy kis bórt tartalmaz. Javasoljuk 10-15 kg/ha mennyiségben, a korai, gyors fejlődés elindítására, a homogén állomány kialakítására.

Minden egyéb kérdésre ott a yara.hu, illetve a szakmai csapat.

Gyuris Kálmán
+36 30 383 9341

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A kalászosok helye a növényi fehérjeforrások között

2024. november 14. 14:40

A növényi eredetű fehérjeforrások minőségének vizsgálatakor fontos figyelembe venni a fehérje biológiai hozzáférhetőségét és aminosav-összetételét is.

Technológiai fejlesztési lehetőségek napraforgónál

2024. november 14. 09:10

Vizsgáltuk a két legnagyobb őszi betakarítású, kapás növényünk ökostabilitását az országos termésátlagok felhasználásával a 2000–2022. évek között.

Az Agropyron glael mint a kenyérbúza lehetséges génforrása

2024. november 13. 08:10

A nemesítőkre és a kutatókra nyomás nehezedik, hogy olyan új fajtákat hozzanak létre, amelyek nagyobb hozamúak, táplálóbbak, ellenállóbbak a kártevőkkel és a betegségekkel szemben.

A cirok jól szerepelt no-till technológiában

2024. november 12. 17:10

Egyre többet hallani a cirokról, mint a jövő alternatív fehérjenövényéről.

Az alaptrágyázás elmélete és gyakorlata

2018. november 28. 19:54

Beszélgetés Lajos Mihállyal, az Agrofil-SZMI Kft. ügyvezetőjével.

A kukorica trágyázásáról

2018. december 31. 09:36

Más európai országokhoz képest itthon a kukorica alultrágyázott növénynek számít. A tápelemfelvételi dinamika függvényében szükséges alap- starter- és levéltrágyázással kapcsolatos tudnivalókat foglalja össze az írás.

A kén nélkülözhetetlen tápanyaga a zöldségféléknek

2019. augusztus 26. 09:57

A kénről sokan nem tudják, hogy Nightinale, Beckenbach és társai már a 40-es években, Amerikában, több vonatkozásban tisztázták az élettani szerepét. Tévesen a kén „felfedezését” is, a múltszázad második felére datálják, amikor Európában a 80-as évek végén, a 90-es évek elején a kénhiány jelenségét dán, német és holland kutatók a keresztesvirágúakon, gyümölcsfákon és más olajos növények termesztése során tömegesen tapasztalták.

Új év – változatlan feladatok!

2019. január 29. 11:39

Kipihenve az év végi ünnepeket, lassan mindenki kezdi tervezni az évet. Komplex feladatról van szó, növényvédelmi munkák összeállítása, vetőmag beszerzése, adminisztráció, vetésváltás stb. mellett a tápanyag-utánpótlás kérdéseire is megfelelő válaszokat kell keresni.