Növénytermesztés

Mesterséges humusz: új lehetőségek a gazdálkodók számára?

Agrofórum Online

A humuszt varázslatos anyagnak tartják a mezőgazdaságban és a klímavédelemben, de időigényes az előállítása. A kutatók mesterséges humusszal szeretnének lendületet adni a talajoknak.

A humusz a válasz sok kérdésre a bolygónk jövőjével kapcsolatban. A talaj termékenysége, az ökoszisztéma megőrzése, a szén-dioxid és a víz tárolása is ide sorolható. Ez azt jelenti, hogy a humusz a gazdálkodók számára is a gazdálkodás alapja. De a humuszképzés is nehéz vállalkozás, a mesterséges humusz egyfajta megoldást jelenthet. Németországban egy potsdam-golmi kutatóintézet kutatói eljárást fejlesztettek ki huminanyagok laboratóriumi előállítására. Ez új lehetőségeket nyithat a gazdálkodók és a társadalom számára.

A termőfölddel szemben támasztott igények óriásiak. A kutatók reményei szerint az új megoldás segítheti az éghajlatot és hozzájárulhat az egészséges táplálékot biztosításához. A bolygó 4,8 milliárd hektárnyi szántó- és legelőterületéből csaknem kétmilliárd hektárnyi talaj rossz minőségű. Ezek a területek szenvednek az erózió, a vízhiány és szikesedés miatt. „Tekintettel a világszerte egyre rosszabb talajminőségre, gyorsabbnak kell lennünk a természetnél, mert néhány éven belül 10 milliárd embert kell etetni, és a klímaválságot is le kell küzdeni” – mondja Markus Antonietti professzor.

A humusz segít a talajon, de mivel a szerves anyagok bomlásából származik, néha évekbe telik, amíg a humusz felhalmozódik. A kutatók megtalálták a módját, hogy rövid idő alatt humuszanyagokat állítsanak elő. Hőt, nagy nyomást, alapanyagot, például hamut és szerves hulladékot, zöld dugványokat, leveleket vagy fakérget használnak. A termék természetes humuszként viselkedik, és a gazdálkodók elteríthetik a földjükön. „A reakció vízben indul el magasabb hőmérsékleten, majd spontán módon megy végbe” – mondja Antonietti – „megfelelő hőkezelés mellett a folyamat nagyon olcsó.”

A mesterséges humuszanyagok a természetes humuszhoz hasonlóan javítják a talajt. A kutatók szerint ezek nagy előnyökkel is járnak: „Kétmilliárd hektár szántónak valójában kétmilliárd tonna humuszanyagra van szüksége, de aztán a talajbiológia révén akár 350 milliárd tonna szén-dioxidot is megköt” – hívta fel a figyelmet Antonietti. Nagyjából ennyi szén-dioxidot bocsátott az emberiség a légkörbe az elmúlt évtizedben.

A humusz vagy humuszanyagok polimerekből, azaz rendkívül összetett molekulákból állnak, amelyekben szén kötődik meg és képesek a talaj szerkezeti és kémiai minőségének javítására.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Bizonyítottan előnyökkel jár a szója korábbi elvetése

2024. december 13. 13:10

Az Iowai Állami Egyetem kutatása szerint termesztéstechnológiai módszerekkel is csökkenthető a mezőgazdaság kibocsátása, miközben a hozam nő.

Máktermesztés: mekkora területnagyság fölött engedélyköteles?

2024. december 12. 08:10

Hazánkban az elmúlt 10 évben 9 ezer hektárról több mint 12 ezer hektárra bővült a mák termőterülete.

A La Niña ronthatja a terméskilátásokat Argentínában

2024. december 10. 11:10

Bár a kilátások kedvezőek Argentínában, a gazdálkodók aggódnak a La Niña jelenség miatt, ami szélsőséges időjárást és terméscsökkenést okozhat.

Mi legyen a köztes növényekkel?

2024. december 4. 14:40

Az enyhe időjárásban tovább fejlődnek a köztes növények, az is előfordulhat, hogy magot is hoznak. Hengereljük, mulcsozzuk vagy várjunk?

Tudatos talajhasználat és a talajok szervesanyag-gazdálkodása (2.)

2019. március 24. 08:53

Ahhoz, hogy a megfelelő szemlélettel tudjuk a talajainkat, illetve az azokban lezajló folyamatokat vizsgálni, elengedhetetlen, hogy az alapoktól induljunk el. Ismerjük meg a talaj humusz felépítését.

Így komposztáljunk a lakásban!

2024. március 2. 05:40

Ha van zöldhulladék, akkor egy mai kor embere talán nem dobja simán a kukába, hanem elkezd gondolkodni, hogy mit is lehetne vele kezdeni.

Magyarország talajtípusai II.: barna erdőtalaj

2021. október 30. 12:13

A barna erdőtalaj esetében a mikrobiológiai folyamatok által megindított biológiai, kémiai és fizikai hatások a talajok kilúgzását, agyagosodását, elsavanyodását és szintekre tagolódását váltják ki.

Csernozjom talajok bemutatása I.: öntés és kilúgzott csernozjom

2021. november 3. 05:36

Most a csernozjom talajtípus kategóriába tartozó két altípus kerül bemutatásra, az öntés és a kilúgzott csenozjom talajok.