Növénytermesztés
Fizetett tartalom

Megtérülő lombkezeléssel készíthetjük fel őszi vetésű növényeinket a stresszhatásokra

Natur Agro Hungária Kft.

A 2022-es mezőgazdasági év minden szempontból rendhagyóként indul a mezőgazdaságban szereplők számára. Nincs ez másképp a növénytermesztést illetően sem.

Az őszi vetésű haszonnövények idei termésmennyiségét és -minőségét meghatározó általános tényezők mellett kiemelt fontossággal bírnak – az általános agrotechnológiai elemek mellett – a lombon keresztüli táplálás alternatív megoldásai, mint például a biostimulátoros kezelések és a komplex lombtrágyák kijuttatása.

Ezekkel az innovatív módszerekkel – amelyek napjainkban már nélkülözhetetlenek egy modern gazdaságban – tehetünk a termesztett növényállományunk egészségügyi állapotáért, vitalizálhatjuk a már meglévő állományt a télből tavaszba való átmenet során. A jelenlegi szélsőséges időjárási viszonyok mellett a növények magas fokú stressznek vannak kitéve, amelyekre segítséget nyújtanak a lombon keresztüli tápanyag-visszapótlás eredményes módszerei.

A természetes összetevőkkel rendelkező élő algás biostimulátor (NaturPlasma T) aminosavakat, növekedési hormonokat termel biociklusa során, amellyel nagymértékben hozzájárul a növények fiziológiai egyensúlyának eléréséhez. Ha a termesztett növény egészséges, egyenesen következik, hogy törekszik a megfelelő, általa elvárt és genetikailag kódolt maximális reprodukció elérésére, azaz a maximális termés elérésére.

A különböző stresszfaktorokkal szemben tehát ellenállóbbá tudjuk tenni a növények immunrendszerét, mégpedig a célzott és növényspecifikus innovatív lombtrágyázási technológiák alkalmazásával.

A Natur Agro Hungária lombkezelési technológiája legutóbbi szántóföldi kísérleteink során is eredményesnek bizonyult.

Lombtrágyázási kísérleteink során felhasznált termékek:

NaturPlasma T: élő algákat, és azok hasznos, szerves eredetű végtermékeit tartalmazó biostimulátor, amely táplálékként szolgál a növényzet számára és regeneráló hatással is rendelkezik. Korábbi NaturPlasma nevű termékünk tömény változata, melyből kisebb hektárdózis kijuttatása is elegendő.

NaturActive: komplex lombtrágya, azokat a fontos makro-, mezo-, és mikroelemeket tartalmazza, melyek meghatározóak a növények fejlődésében.

MONO-adalékok: megnövelt dózisban tartalmaznak egy-egy tápelemet, mellyel az állománykezelések jól kiegészíthetők. Ezúttal cink-, bór- és magnéziumadalékkal egészítettük ki a kezelést.

2021-ben, Nyírbátorban őszi búza állományban végzett kísérleti kezelésünkkel hektáronként fél tonnás, 10%-os terméstöbbletet értünk el a kezeletlen kontroll táblához képest.

Mindez a kezelés költségének levonását követően is 31 408 forintos többletbevételt jelent hektáronként!

Lombkezelésünk ugyancsak eredményesnek bizonyult repce állományban is: 2020-ban, Kiskunfélegyházán végrehajtott teljes Natur technológia kísérletünk eredményeként 5,4%-os terméstöbbletet tudtunk elérni az üzemi lombtrágyázási technológiához képest.

Kezelésünket ezúttal Mono Kalcium adalékkal egészítettük ki. A kalcium a repce kezdeti fejlődésétől kezdve az egész tenyészidőszakban kedvező hatással van a növényre. Elősegíti a többi tápanyag felvételét is, sőt zavartalan anyagcsereforgalom csak megfelelő Ca-ellátottság mellett lehetséges. Serkentő hatással van a merisztémás szövetek sejtjeinek hosszirányú növekedésére és szaporodására. A gyökérnövekedés, a sejtmegnyúlás és a sejtdifferenciálódás során is specifikus hatása van.Kiskunfélegyházi lombkezelésünk hatékonynak bizonyult az őszi káposztarepcére gyakran jellemző, élettani eredetű szárrepedésekkel szemben. A megrepedt szárak rengeteg vizet, erőforrást engednek kipárologni, ám mint a képen is látható, a Mono Kalcium-dúsítás a NaturPlasma T mellé segíti a repedések mértékének csökkentését.

Az üzemi technológiához képest elért 5,4%-os terméstöbblet a kezelés költségének levonását követően is hektáronkénti 5445 forint többletbevételt jelent.

Ha termékeink felkeltették érdeklődését, keresse tanácsadóinkat! Ha kíváncsi további kísérleteinkre, ide kattintva letöltheti legfrissebb ingyenes kiadványunkat.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Enyhíteni tudja a súlyos aszálykárokat az emelkedő légköri szén-dioxid-koncentráció?

2024. november 21. 12:40

Előrejelzések szerint a következő évtizedekben várhatóan a jelenleginél is több és intenzívebb aszályos időszakra számíthatunk majd számos mezőgazdasági szempontból kulcsfontosságú területen.

Korszakváltás küszöbén: 600–650 ezer hektárra fog csökkenni a szemes kukorica vetésterülete Magyarországon

2024. november 21. 08:10

Az EU déli tagállamai a kukoricánál stabilan magas hozamokkal dolgoznak. Kukoricát csak oda vetnek, ahol minden igényét ki tudják elégíteni.

Magyarország vetőmag-nemesítése méltóbb pályát érdemel

2024. november 19. 10:40

Az eddig bevált megközelítések helyébe új módszereket kell léptetnünk annak érdekében, hogy a vetőmag-nemesítésünk ismét megfelelő helyet foglalhasson el mind hazai, mind külföldi megközelítésben.

A kalászosok helye a növényi fehérjeforrások között

2024. november 14. 14:40

A növényi eredetű fehérjeforrások minőségének vizsgálatakor fontos figyelembe venni a fehérje biológiai hozzáférhetőségét és aminosav-összetételét is.

Mi a teendő a fás részeken kialakult sebzésekkel?

2023. június 29. 04:36

Kérem segítségüket, hogy mi a teendőm a fás részeken kialakult sebzésekkel? Képeket is küldök néhány fámon látható sebekről.

Indukált növényi stressz: a korszerű zöldségtermesztési technológiák szabályozási eszköze

2018. november 2. 12:43

Ha a stressz okozta változások és reakciók élettani összefüggéseit jól ismerjük, úgy azokat a növénytermesztési technológiákba beépíthetjük.

Stresszmentes tehéntartás, magasabb minőségű tej

2023. november 27. 09:40

Vízágyas matracokon pihenhetnek a tehenek a 341 millió forintból megépült Precíziós tejtermelő laboratóriumban, a MATE Kaposvári Campusán.

Gyümölcsöseinkben előforduló környezeti stresszhatások

2022. november 10. 12:24

A növényvédelemben a növényt érő külső hatásokat két nagy csoportra osztjuk.