Több orosz kenyérgyártó is közölte a kiskereskedelmi láncokkal, hogy a magasabb termelési költségek és az állami támogatás korlátozott hatása miatt augusztustól 7-12%-kal kívánják emelni az árakat - jelentette a Kommersant napilap az iparági forrásokra hivatkozva.
Oroszország, a világ egyik legnagyobb búzaexportőre, 2020 vége óta számos gabonaexport-korlátozást és kiskereskedelmi árkorlátot vezetett be a napraforgóolajra és -cukorra, amely reményei szerint hozzájárul a magas belföldi élelmiszer-infláció mérsékléséhez.
Míg a napraforgóolaj és a cukor kiskereskedelmi ára stabil maradt, a kenyérgyártók esetében emelkedtek az árak – mondta néhányuk a Kommersantnak. A margarin, a csomagolás és a szállítási költségek ára is emelkedett – tették hozzá.
Az orosz agrárminisztérium nem lát okot a kenyérárak jelentős emelésére, mert a búza belföldi ára idén eddig 7,2%-kal esett vissza – áll a közleményükben. A búzalisztből készült kenyér oroszországi ára 4,6%-kal emelkedett 2021 eleje óta – tették hozzá. A moszkvai agrárminisztérium közölte, hogy a kenyérgyártók állami támogatásokat kapnak cserébe azért, hogy nem emelik az áraikat – 2 rubel (0,027 USD) 1 kilogrammonként.
A kenyérgyártók azonban azt mondták a Kommersantnak, hogy a támogatások csak növekvő költségeik egy részét fedezték.