Agrárgazdaság

A biogázüzemek a német áramtermelés 46 százalékát fedezhetik

Agrofórum Online

A gázválságban a német szövetségi kormány a megújuló energiaforrások erőteljesebb felhasználására törekszik, hogy az import földgáz szerepét csökkentse a villamosenergia-szektorban. Alternatív megoldásként a biogáz nagyobb szerepet kaphat.

Egyre többször merül fel, hogy milyen szerepe lehet a biogáznak a jövő villamosenergia-piacán? Egy tanulmány lehetségesnek tartja, hogy 2035-től biogázüzemek válthatják fel a földgázerőműveket. A rövid tanulmány készítői azonban egyből fel is vázoltak jónéhány akadályt.

Szakértők azt feltételezik, hogy középtávon Németország gázszükségletének mintegy három százaléka fedezhető biometánnal, azaz feldolgozott biogázzal. Ez derül ki a lipcsei Német Biomassza Kutatóközpont és a Wuppertal Intézet rövid tanulmányából. A biometán jelenleg a gázpiac körülbelül egy százalékát teszi ki. A biogázüzemek a földgázzal üzemelő tartalék erőművek ellátását hivatottak helyettesíteni.

A biogáz a biometánná történő feldolgozás nélkül is hozzájárulhat a rugalmas villamosenergia-termeléshez, ha a helyszínen villamos energiává alakítják. A tanulmány szerint a jelenleg a gáztüzelésű erőművek által termelt villamosenergia-termelés akár 46 százalékát is lehetne biogázból fedezni. A szerzők elképzelhetőnek tartják, hogy 2035-ben biogázüzemek válthatják fel a földgáz- tartalékerőműveket, amikor Németországban az elektromos áram szinte teljes egészében megújuló forrásokból származhat majd a tervek szerint.

Ezeket az erőműveket rugalmasan és rövid időn belül kell használni, ha például túl kevés szél- és napenergia áll rendelkezésre. A gázválságban a szövetségi kormány a megújuló energiák erőteljesebb hozzájárulására törekszik, hogy a földgázt kiszorítsa a villamosenergia-szektorból. „Különösen a biogáz-termelést kívánjuk bővíteni egyebek mellett az üzemek meghatározott éves maximális termelésének felfüggesztésével” – jelentette be néhány hete a berlini Gazdasági Minisztérium.

2030-ra az orosz gáz 40 százalékát a német biogáz helyettesítheti az elképzelések szerint. A gáztermelés rövid távú 20 százalékos növelése lehetséges a jelenlegi elképzelések szerint. A bioenergia-ipar információi szerint Németországban közel 10 000 biogáz üzem működik, amelyek évente körülbelül 95 terawattóra (TWh) biogázt termelnek. Ebből körülbelül 85 TWh-t a helyszínen alakítanak át villamos energiává és hővé, és körülbelül 10 TWh-t betáplálnak a gázhálózatba. A különböző szabályozási megkötések miatt az üzemek többsége nem a műszakilag lehetséges legnagyobb mennyiségű biogázt állította elő – állítja a fővárosi bioenergia hivatal.

Egy állásfoglalás szerint az üzemek rövid távon átlagosan 20 százalékkal növelhetik gáztermelésüket további nyersanyagok vagy magas energiatartalmú nyersanyagok, például kukoricaszilázs felhasználásával.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A covid közepén sem voltak ilyen magasan az élelmiszerárak

2025. február 21. 07:10

Kellemetlenül érintett mindenkit a hír, hogy 2025. januárban a fogyasztói árak átlagosan 5,5%-kal haladták meg az egy évvel korábbiakat.

Lépésről lépésre: így történhet a gazdaság átadása

2025. február 16. 08:10

Az agrárium egyik legégetőbb problémája a gazdálkodói réteg elöregedése. A generációváltás sikeres megvalósítását törvény is célozza.

Igazodjon el könnyen a földforgalmi szabályok között

2025. február 11. 13:10

A NAK honlapján elérhető a Földforgalmi törvény kiadvány, mely minden eddigi hatályos módosítást tartalmaz.

Betelt a pohár: árstop lépett életbe 70 árucikkre Horvátországban

2025. február 10. 16:10

A négyszáz négyzetméternél nagyobb üzletekben az ársapkás termékek számára külön részleget kell biztosítani.

A tésztagyártók egyre magasabb költségekkel küszködnek

2022. április 15. 10:39

Az ukrán háború érezhető következményekkel jár a németországi tésztagyártókra nézve. A nyersanyag-, energia- és logisztikai költségeik is nőnek.

Öt hónapos csúcson a kukorica ára a német sertéspestis miatt

2020. szeptember 11. 05:57

Európában a vevők kerültek fölénybe, de árnyalta a képet, hogy a malmi búza, a kukorica és a takarmánybúza drágulásának ellenére csökkent a repce ára.

Globális csemegeszőlő-kereskedelmi körkép

2021. május 22. 07:37

Meglehetősen nagy a nyomás a Közel- és Távol-Keletre vezető hajózási kereskedelmi útvonalakon, és ez megnehezíti a speciális piacok szőlőkereskedelmét Kína, Vietnám, India, Izrael esetében egyaránt.

Sok az üres istálló Németországban

2021. szeptember 30. 06:47

A baromfiválságot követi a sertéspestis, egyik következmény, hogy sok gazda üresen hagyja az istállókat.