Agrárgazdaság

A Bunge 2024-re jóval több megújuló dízelt akar előállítani

Agrofórum Online

Az Egyesült Államok megújuló dízel termelési kapacitása 2024-re több mint kétszeresére, körülbelül 5 milliárd gallonra, azaz mintegy 18,9 milliárd literre nő, a mostani 2 milliárd gallonról, azaz 7,6 milliárd literről – mondta Greg Heckman, a Bunge Ltd vezérigazgatója.

A mezőgazdasági árucikkek kereskedője nem változtatott saját kapacitástervein az Egyesült Államok kormányának nemrég bejelentett bioüzemanyag-javaslata miatt – mondta Heckman. „A kereslet nő” – tette hozzá.

Az Egyesült Államok Környezetvédelmi Ügynöksége által bejelentett terv szerint az olajfinomítóknak 2023-ban 20,82 milliárd, 2024-ben 21,87 milliárd, 2025-ben pedig 22,68 milliárd gallon (85,8 milliárd liter) bioüzemanyagot kell hozzáadniuk az üzemanyaghoz.

Egyes elemzők szerint a javaslat a finomítók által felhasznált bioüzemanyagok mennyiségének növelése nem volt olyan számottevő, mint várták, ez a nézet nyomást gyakorolt a Bunge és a rivális Archer-Daniels-Midland Co részvényeinek árfolyamára is.

A javaslat „meglepően alacsony mértékű növekedést szorgalmaz” a bioüzemanyag-használat követelményében – közölték a JP Morgan elemzői. A cég szerint az ágazatban túlkínálat alakulhat ki megújuló dízelből, és a kapacitásbővítés késése vagy törlése a vállalatok részéről elég nagy eséllyel jöhet számításba a megbízások növekedése nélkül.

„Ez bizonyára nincs hatással ránk” – mondta Heckman a javaslatról. „Az elemzést és a terveket hosszú távra készítjük” – hangoztatta.

A Bunge és a Chevron tavaly közös vállalatot alapított, és bejelentették: 2024-ig bővítik a kapacitását az illinoisi és louisianai Bunge-i létesítményekben, amelyek szójababot dolgoznak fel, és így szójaalapú dízelolajat lehet ott előállítani.

Heckman külön is kijelentette, hogy szerinte Kína számára „teljesen logikus”, hogy Brazíliát kukoricabeszállítóként veszi figyelembe, ami az Egyesült Államok Kínába irányuló gabonaexportját fenyegeti. A kínai vámhatóság nemrég frissítette a jóváhagyott brazil kukoricaexportőrök listáját, beleértve a Bunge, az ADM és mások tulajdonában lévő létesítményeket – számolt be a nemzetközi mezőgazdasági szaksajtó a brit Thomson Reuters hírügynökségre hivatkozva.

Ukrajnában egyébként a háború valószínűleg „nettó pozitív” volt a Bunge számára, mert a vállalatnak több kockázatot kellett kezelnie az ügyfelek számára, mutatott rá Heckman. Az ukrán gabona exportfolyosójának fenntartásáról szóló megállapodás hozzájárult az élelmiszerárak inflációjának csökkentéséhez, bár a kapacitás nem tért vissza a háború előtti szintre – alkotott véleményt.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Oroszország egyelőre leállítja a búzaszállításokat Szíriába

2024. december 20. 14:10

Oroszország felfüggesztette a Szíriába irányuló búzakivitelt az új kormánnyal kapcsolatos bizonytalanságok és a kifizetések késedelme miatt.

1300 embert küldenek el: nagy bajban a bajor agrárcég

2024. december 16. 12:40

A mezőgazdasági és építőanyagokkal foglalkozó BayWa mezőgazdasági csoport 1300 állás megszüntetését tervezi a következő három évben.

Rekordmagasra emelkedett egyes európai műtrágyák ára

2024. december 16. 11:10

A műtrágyagyártók a magas gázárak miatt kényszerülnek a pétisó árának emelésére. A karbamid és az UAN-oldat árai egyelőre nem változtak.

Emelkedhetnek a közeljövőben a sertéshúsárak az EU-ban

2024. december 9. 12:10

A termelési költségek nőnek, és betegségek is terhelik a sertéságazatot. Emiatt várhatóan csökken az állatlétszám és nő a hús ára.

Ezek voltak az amerikai agrárium legnagyobb kihívásai 2020-ban

2020. december 31. 05:47

A 2020-as év egyedülálló kihívásokat hozott a mezőgazdaságban. A koronavírus-járvány érzékenyen érintette a gazdákat, de az időjárási események is problémákat okoztak a különböző régiókban.

Egyre több a mesterséges tej az élelmiszerekben

2023. augusztus 19. 05:40

A vállalatok világszerte dolgoznak azon, hogy nagy mennyiségben állítsanak elő olyan mesterséges tejet, amely rendkívül hasonlít a tehéntejhez. A laboratóriumban előállítható terméknek környezetbarátnak és olcsónak kell lennie.

Megállapodott az unió az USA-val a hormonmentes marhahús behozataláról

2019. június 28. 10:33

Az Európai Unió megállapodást kötött az Egyesült Államokkal, amely garantálja, hogy az amerikai mezőgazdasági termelők nagyobb részesedést kapjanak az EU piacára belépő hormonmentes marhahús nemzetközi behozatali kvótájából (45000 tonna).

Nem győzik felvenni a dolgozókat a boltok Amerikában

2020. április 21. 16:17

A Walmart még március közepén jelentette be, hogy több mint 150 ezer dolgozót keres az Egyesült Államokban, mivel a koronavírus-járvány miatt drasztikusan megnőtt a vásárlók száma és az átlagos kosárméret is.