A cseh gazdálkodók 40%-kal több gabonát tartanak raktáron, mint egy évvel ezelőtt, mivel az európai piacokra irányuló ukrán export felfutása éreztette hatását a cseh exportban - közölte az ország Mezőgazdasági Szövetsége, figyelmeztetve a tárolókapacitás esetleges szűkülésére.
A lobbicsoport megjegyzései a közép- és kelet-európai országokban tapasztalható aggodalom legújabb jele az ukrán import belföldi mezőgazdasági piacokra gyakorolt hatása miatt, ami arra késztette Lengyelországot, Magyarországot és Szlovákiát, hogy betiltsák az ukrán gabona bevitelét.
Románia kedden azt tervezte, hogy követi a három országot, de a cseh mezőgazdasági minisztérium azt közölte, hogy nem tervez hasonló lépést, mivel az sértené az Európai Unió piaci szabályait.
A Cseh Mezőgazdasági Szövetség tájékoztatása szerint az ország gazdálkodóinak 2,6 millió tonna gabonája volt raktáron, 40%-kal több, mint egy évvel ezelőtt, mivel az afrikai és közel-keleti piacokra szánt Ukrajnából származó gabona megtöltötte az európai silókat. Az idei cseh betakarítást erősen érintheti atárolókapacitás hiánya, amelyre egyre többször figyelmeztettek.
A Mezőgazdasági Szövetség felszólítja a prágai mezőgazdasági minisztériumot és az Európai Bizottságot, hogy gyorsan lépjenek a kérdéskörben, és az ukrán gabonát oda exportálják, ahová eredetileg szánták”
– áll a közleményükben.
A cseh mezőgazdasági minisztérium a Reuters kérdéseire e-mailben küldött válaszában közölte, hogy bár az ukrán gabonaexport Csehországba megugrott, tavaly még mindig 4000 tonna alatt volt, ami a 4,8 millió tonnás teljes cseh termelés töredéke.
A szövetség tájékoztatása szerint a cseh silók többnyire helyi gabonával voltak tele, amelyet nem exportáltak más európai piacokra.
A probléma az Európában máshol található silókkal van. Korábban cseh búzát exportáltak oda, most pedig az ukrán búza váltotta fel a cseh termést”
– áll a közleményben.
A szövetség közölte: a termelők körében végzett felmérése szerint a búzatárolásuk 1,6 millió tonna volt, szemben az egy évvel ezelőtti 1 millióval. Ez a mennyiség nem tartalmazta a kereskedők és élelmiszer-feldolgozó cégek által üzemeltetett raktározást.
A közlemény szerint 2022 augusztusa és idén január között 200 ezer tonnával csökkent a cseh búzaexport, ami a magasabb árukészletek egy részét teszi ki. További 200 000 tonna a magasabb 2022-es termés eredménye, míg a fennmaradó 200 000 tonnányi mennyiség üzleti hátterét nem tisztázták.