26℃ 14℃
július 12. Izabella, Dalma, Eleonóra
Agrárgazdaság

A dunántúli termőtalajok közel felét már elvesztettük

Agrofórum Online

A talajaink nagyobbik része már nem egészséges, de a figyelmeztető jelek sokasodása sem elegendő egyelőre ahhoz, hogy szervezettebben lépjünk fel a pusztulásuk ellen.

Bizonyára a legtöbben emlékeznek még idén márciusra, amikor az M1-es autópályán óriási tömegbaleset történt Biatorbágynál. Az okozója fölöttébb szokatlan volt: a környező földekről a szél által felkapott talaj keltett hatalmas porvihart, egy pillanat alatt nullára csökkentve a látótávolságot.

Mintegy 32 gépkocsi, 5 teherautó és 6 kamion ütközött össze, és a baleset egy halálos áldozatot is követelt, valamint 39 személynél volt szükség kórházi ellátásra. Már akkor sok szó esett róla, hogy a klímaváltozás és a sokszor helytelen talajművelés miatt az ilyen esetek sűrűbben előfordulhatnak a jövőben.

Termőtalajaink kétharmada beteg, a Dunántúlon szinte már a talajképző kőzeten gazdálkodnak – adta hírül a Népszava friss cikke is. A lap a Magyar Talajtani Társaság rendezvényén járt, ott kongatták meg (sokadszorra) a szakemberek a vészharangot.

„A szakma egy része hosszú ideje látja, hogy baj van – nyilatkozta Dobos Endre, a Miskolci Egyetem Természetföldrajz Intézetének tanszékvezetője. – A legújabb európai statisztikák szerint a talajaink 60–70 százaléka beteg, azaz valamilyen degradációs folyamat felismerhető bennük. Megváltozott a szerkezetük, a szervesanyag-tartalmuk, felhalmozódott bennük a só, erodálódtak.”

Ezek részben természetes folyamatok, de immár az emberi tevékenység hatása is felismerhető bennük. A Dunántúlon már a termőtalajok harmada-fele oda van, de az Alföldön is jelentkeznek a problémák, a Keleti-főcsatornát például gyakran kotorni kell, mert folyton feltöltődik a belekerült termőtalajtól.

A hazai kedvezőtlen folyamatokat felgyorsította a megyei talajvédelmi szolgálatok meggyengülése, térvesztése. A gépesített, iparosított mezőgazdaság is óriási károkat okozott, a mélyművelés révén a talajban kisebb lett a beszivárgás, emiatt megjelentek a belvizek, nőtt az aszályérzékenység, a talajmorzsák szétesése után maradt port elfújja a szél – és ezzel vissza is kanyarodtunk a biatorbágyi szerencsétlenséghez.

További részletekért KATTINTSON IDE!

(Fotó: Engin Akyurt/Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A covid közepén sem voltak ilyen magasan az élelmiszerárak

2025. február 21. 07:10

Kellemetlenül érintett mindenkit a hír, hogy 2025. januárban a fogyasztói árak átlagosan 5,5%-kal haladták meg az egy évvel korábbiakat.

Lépésről lépésre: így történhet a gazdaság átadása

2025. február 16. 08:10

Az agrárium egyik legégetőbb problémája a gazdálkodói réteg elöregedése. A generációváltás sikeres megvalósítását törvény is célozza.

Igazodjon el könnyen a földforgalmi szabályok között

2025. február 11. 13:10

A NAK honlapján elérhető a Földforgalmi törvény kiadvány, mely minden eddigi hatályos módosítást tartalmaz.

Betelt a pohár: árstop lépett életbe 70 árucikkre Horvátországban

2025. február 10. 16:10

A négyszáz négyzetméternél nagyobb üzletekben az ársapkás termékek számára külön részleget kell biztosítani.

Túlnépesedés: mi lehet a kulcsa a fenntartható élelmezésnek?

2019. november 19. 05:24

A világ népessége az előrejelzések alapján 2050-re 9 milliárd fő fölé emelkedhet és az életszínvonal javulása miatt az egy főre jutó kalóriabevitel is mintegy 20 százalékkal nőhet.

A 2022-es év volt a harmadik legmelegebb hazánkban

2023. január 19. 11:41

A 2022-es év volt a harmadik legmelegebb Magyarországon 1901 óta, több hónap is az átlagnál legalább 2 Celsius-fokkal melegebb volt, a nyári középhőmérséklet pedig országosan a legmagasabb volt a 20. század kezdete óta.

Kevesebb mint két hét alatt hullik le az éves csapadékmennyiség fele

2018. november 30. 07:33

A szakemberek szerint az áradások és az azokkal járó károk növekedni fognak. Mindennek komoly kihatásai lesznek a vízgazdálkodásra, a várostervezésre és a sürgősségi segélyszolgálatokra, valamint a mezőgazdaságra is, amely jóval produktívabb akkor, amikor az eső nagyjából egyenlően oszlik el a termesztési időszakban.

Egymilliárd fa elültetésére vállalkozott egy globális projekt 

2023. szeptember 19. 16:10

Valószínűleg mindenki hallott már valamit az „Egymilliárd fa” ültetéséről. De vajon mikor indult ez a program és ki vesz benne részt? Hol tart a projekt és mit tudunk róla?