Oroszország Ukrajna elleni inváziója pusztító hatással volt a globális élelmezésbiztonságra – fogalmazott a G7-országok mezőgazdasági minisztereinek csoportja. Az ukrán gabonaszállítmányok bővítésére szólítottak fel a támadásoktól mentes fekete-tengeri gabonafolyosón keresztül.
A G7-ek miniszterei azt is közölték, hogy készek közreműködni a háborúban megsérült ukrán mezőgazdasági létesítmények újjáépítésében. A kétnapos japán találkozójuk végén a miniszterek felvették a világjárvánnyal és éghajlatváltozással járó ukrajnai háborút a „kihívó globális élelmiszer- és táplálkozási helyzet” okainak listájára. Az inváziót „illegálisnak, nem kiprovokáltnak és indokolatlannak” minősítették.
Mélyen aggódunk amiatt, hogy a háború pusztító hatással van az élelmezésbiztonságra világszerte, nem utolsósorban a gabona, az üzemanyag és a műtrágyák áremelkedése miatt, ami aránytalanul nagy hatással van a legsebezhetőbb országok lakóira”
– olvasható a közleményükben, amely szerint 10,7 millió ember éhezik a világon. „Ebben az összefüggésben határozottan támogatjuk a fekete-tengeri gabonafolyosó kiterjesztését.”
Készen állunk Ukrajna helyreállításának és újjáépítésének támogatására, többek között a mezőgazdasági területek aknamentesítésével kapcsolatos tapasztalataink, tudásunk és szakértelmünk megosztásával, valamint az Oroszország által elpusztított mezőgazdasági infrastruktúra, például öntözés, raktárak és élelmiszer-feldolgozó létesítmények újjáépítésével”
– közölték a G7-miniszterek.
A hét fejlett ipari ország csoportjának tagjai Kanada, Franciaország, Németország, Olaszország, Japán, az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok. A G7-ben az Európai Unió (EU) is képviselteti magát.
Lavrov figyelmeztetése
Antonio Guterres ENSZ-főtitkár azt mondta, hogy a globális hatalmak közötti konfliktus kockázata „történelmi csúcson” van, Szergej Lavrov orosz külügyminiszter pedig arra figyelmeztetett, hogy a világ kritikus ponthoz ért, „lehet, hogy még nagyobb is lehet a veszély”, mint a hidegháború idején.
Az ENSZ Biztonsági Tanácsában Lavrov mellett helyet foglaló Guterres bírálta Oroszország Ukrajna elleni invázióját, amiért hatalmas szenvedést és pusztítást okozott az országban, és globális hatású gazdasági problémákat okozott.
Nem teljesül a Moszkva és az Egyesült Nemzetek Szervezete között az orosz gabona- és műtrágyaexportról szóló egyezmény, és „sok részletet” kell megvitatni – mondta az orosz külügyminisztérium szóvivője. „Ez egy olyan megállapodás, amely két részből áll, és mindkét részt egyformán kell megvalósítani és teljesíteni” – tette hozzá Maria Zakharova.