Agrárgazdaság

A G7 országok bővítenék a fekete-tengeri gabonafolyosót

Agrofórum Online

Oroszország Ukrajna elleni inváziója pusztító hatással volt a globális élelmezésbiztonságra – fogalmazott a G7-országok mezőgazdasági minisztereinek csoportja. Az ukrán gabonaszállítmányok bővítésére szólítottak fel a támadásoktól mentes fekete-tengeri gabonafolyosón keresztül.

A G7-ek miniszterei azt is közölték, hogy készek közreműködni a háborúban megsérült ukrán mezőgazdasági létesítmények újjáépítésében. A kétnapos japán találkozójuk végén a miniszterek felvették a világjárvánnyal és éghajlatváltozással járó ukrajnai háborút a „kihívó globális élelmiszer- és táplálkozási helyzet” okainak listájára. Az inváziót „illegálisnak, nem kiprovokáltnak és indokolatlannak” minősítették.

Mélyen aggódunk amiatt, hogy a háború pusztító hatással van az élelmezésbiztonságra világszerte, nem utolsósorban a gabona, az üzemanyag és a műtrágyák áremelkedése miatt, ami aránytalanul nagy hatással van a legsebezhetőbb országok lakóira”

– olvasható a közleményükben, amely szerint 10,7 millió ember éhezik a világon. „Ebben az összefüggésben határozottan támogatjuk a fekete-tengeri gabonafolyosó kiterjesztését.”

Készen állunk Ukrajna helyreállításának és újjáépítésének támogatására, többek között a mezőgazdasági területek aknamentesítésével kapcsolatos tapasztalataink, tudásunk és szakértelmünk megosztásával, valamint az Oroszország által elpusztított mezőgazdasági infrastruktúra, például öntözés, raktárak és élelmiszer-feldolgozó létesítmények újjáépítésével”

– közölték a G7-miniszterek.

A hét fejlett ipari ország csoportjának tagjai Kanada, Franciaország, Németország, Olaszország, Japán, az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok. A G7-ben az Európai Unió (EU) is képviselteti magát.

Lavrov figyelmeztetése

Antonio Guterres ENSZ-főtitkár azt mondta, hogy a globális hatalmak közötti konfliktus kockázata „történelmi csúcson” van, Szergej Lavrov orosz külügyminiszter pedig arra figyelmeztetett, hogy a világ kritikus ponthoz ért, „lehet, hogy még nagyobb is lehet a veszély”, mint a hidegháború idején.

Az ENSZ Biztonsági Tanácsában Lavrov mellett helyet foglaló Guterres bírálta Oroszország Ukrajna elleni invázióját, amiért hatalmas szenvedést és pusztítást okozott az országban, és globális hatású gazdasági problémákat okozott.

Nem teljesül a Moszkva és az Egyesült Nemzetek Szervezete között az orosz gabona- és műtrágyaexportról szóló egyezmény, és „sok részletet” kell megvitatni – mondta az orosz külügyminisztérium szóvivője. „Ez egy olyan megállapodás, amely két részből áll, és mindkét részt egyformán kell megvalósítani és teljesíteni” – tette hozzá Maria Zakharova.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A covid közepén sem voltak ilyen magasan az élelmiszerárak

2025. február 21. 07:10

Kellemetlenül érintett mindenkit a hír, hogy 2025. januárban a fogyasztói árak átlagosan 5,5%-kal haladták meg az egy évvel korábbiakat.

Lépésről lépésre: így történhet a gazdaság átadása

2025. február 16. 08:10

Az agrárium egyik legégetőbb problémája a gazdálkodói réteg elöregedése. A generációváltás sikeres megvalósítását törvény is célozza.

Igazodjon el könnyen a földforgalmi szabályok között

2025. február 11. 13:10

A NAK honlapján elérhető a Földforgalmi törvény kiadvány, mely minden eddigi hatályos módosítást tartalmaz.

Betelt a pohár: árstop lépett életbe 70 árucikkre Horvátországban

2025. február 10. 16:10

A négyszáz négyzetméternél nagyobb üzletekben az ársapkás termékek számára külön részleget kell biztosítani.

Oroszország maradhat a világ legnagyobb búzaexportőre

2020. június 12. 09:02

Egy elemzés szerint az Oroszországból, Ukrajnából és Kazahsztánból származó búzakivitel stabil marad a 2020/21-es időszakban.

Az új termés és a rubel gyengülése miatt olcsóbb az orosz búza

2022. július 12. 07:34

Az orosz búza exportárai a múlt héten csökkentek az új termés, a gyengébb rubel és az alacsonyabb exportadó miatt - közölték elemzők.

Guterres attól tart, hogy Oroszország júliusban kilép a gabonaegyezségből

2023. június 13. 07:34

Oroszország követelései között szerepel az ammóniaexport újraindítása az ukrajnai Pivdennyi kikötőbe vezető vezetéken keresztül, valamint az Orosz Mezőgazdasági Bank (Rosselkhozbank) visszakapcsolása a SWIFT nemzetközi fizetési rendszerhez.

Mire készülnek az oroszok a tengeri gabonaexportban?

2024. október 4. 09:40

Dél-Oroszországban, az Azovi-Fekete-tenger medencéjében több jelentős gabonaexport-terminál található, például Novorosszijszkban.