A Rabobank legújabb jelentése szerint a globális műtrágyapiac perspektívái az elkövetkező években kedvezőek, ugyanakkor néhány kihívást és potenciális kockázatot is figyelembe kell venni.
A globális műtrágyapiac fellendülőben van, hiszen a becslések szerint 2023-ban körülbelül 3%-os növekedéssel számolnak, ahhoz képest, hogy 2022-ben 7%-os visszaesés következett be a különböző piaci komplikációk miatt. Ami a legutóbbi izraeli-Hamász háború miatti zavarokat illeti, a műtrágya piacokra gyakorolt hatás egyelőre marginálisnak tekinthető.
A megfizethetőségi index pozitív kilátásokat mutat a műtrágya vásárlás tekintetében 2024-ben.
A jelentés kiemeli a műtrágya vásárlás 2024-re vonatkozó kedvező kilátásait, és közel 5%-os növekedéssel számol.
„Ezek a számok összhangban vannak a Megfizethetőségi Indexünkkel, amely a műtrágyavásárlás tekintetében sokkal kedvezőbb feltételeket mutat, mint egy évvel ezelőtt – mondta Bruno Fonseca, a Rabobank mezőgazdasági inputokért felelős vezető elemzője. – Az index mozgása megerősíti a 2023-as felhasználási növekedésre vonatkozó várakozásunkat, amely szerint a nitrogén 2%-kal, a foszfát 3,9%-kal, a kálium 5%-kal fog növekedni.”
A nitrogénpiac kihívásokkal néz szembe, míg a kálium és a foszfát kilátásai pozitívak
Míg a nitrogénpiac a kukorica- és búzatermesztők alacsonyabb kereslete miatt kihívásokkal néz szembe, addig a kálium- és foszfátpiac kilátásai pozitívak.
„A tél közeledtével Európában nagyobb a bizonytalanság a földgáz piacon és ezzel összefüggésben fokozódik a nitrogén műtrágyák előállítási költségeinek ingadozása” – magyarázta Fonseca. A gabona- és az olajos magvak piacán is van némi bizonytalanság, mivel az El Niño a küszöbön áll, miután Brazíliában és az Egyesült Államokban volt néhány jó szezon.
Másrészt a káliumpiac a bőséges kínálat időszakát éli, míg a foszfátpiac a kínai MAP/DAP export visszatérésével emelkedik.
Az izraeli-Hamász háború hatással lehet a globális műtrágya piacokra, de ez a hatás egyelőre elhanyagolhatónak tűnik.
A jelentés kiemeli a közelmúltbeli izraeli-Hamász háború lehetséges hatását a globális műtrágya piacokra. Izrael jelentős foszfát- és káliumszállító, a foszfátkivitel mintegy 3%-át, illetve a globális káliumkivitel 8%-át képviseli.
Az export zavarai árnövekedést okozhatnak, a konfliktus pedig elriaszthatja a hajó üzemeltetőket attól, hogy megközelítsék a földközi-tengeri Ashdod kikötőjét, ami késedelmet és további logisztikai költségeket okozhat.
E potenciális kockázatok ellenére a műtrágya piacra gyakorolt hatás egyelőre csekélynek tekinthető.
„A globális műtrágyapiacokon elegendő kálium- és foszfáttermék áll rendelkezésre, és elegendő alternatív szállító áll rendelkezésre az izraeli logisztikai zavarok kezelésére” – mondta Fonseca.