Agrárgazdaság

A német vasút ukrajnai „gabonahidat” tervez

Agrofórum Online

A német állami vasúttársaság, a Deutsche Bahn közölte, hogy gabonát tervez tehervonattal Ukrajnából Németország kikötőibe szállítani nagy mennyiségben.

Ukrajna orosz inváziója után a gabonák és más élelmiszertermékek árai ugrásszerűen megugrottak. Ez megakasztotta Kijev exportját, több tucat hajón és a kikötőkben mintegy 20 millió tonna gabona rekedt Odesszában. A Deutsche Bahn bejelentette, hogy átalakítja hálózati szervezését, amelyet humanitárius segélyek szállítására hoztak létre, hogy Ukrajnából gabonát szállítsanak a németországi rostocki, hamburgi és a Bremerhaven melletti Brake kikötőkbe.

A vasút üzemeltetője azt tervezi, hogy hetente több vonatot közlekedtet majd, és a gabona nagy részét Románián és Lengyelországon keresztül szállítanák – közölte a társaság, hozzátéve, hogy a társaság egyelőre nem tudja számszerűsíteni, hogy mennyi gabonát tud szállítani. „A lehető legtöbb gabonát mozgatjuk meg” – idézte a cég szóvivőjét a hírt elsőként közölő DPA hírügynökség.

Erdogan eheti aláírást tervez

Tayyip Erdogan török elnök szerdán kijelentette, hogy általános megállapodást akar elérni Ukrajna, Oroszország, Törökország és az ENSZ között az ukrán fekete-tengeri gabonaexport újraindítását célzó ENSZ által vezetett tervről. Mindezt ezen a héten szeretnék aláírni.

Ankara hétfőn azt közölte, hogy a négy fél között „valószínűleg” ezen a héten találkozóra kerül sor. „A múlt heti isztambuli megbeszéléseken megállapodás született az ENSZ-terv szerinti folyamat általános vázlatáról. Most ezt a megállapodást egy írásos dokumentumhoz akarjuk kötni” – mondta Erdogan Teheránban, ahol találkozott Vlagyimir Putyin orosz elnökkel.

„Reméljük, hogy a terv végrehajtása az elkövetkező napokban elkezdődik” – tette hozzá Erdogan.

Moszkva közben tagadja a felelősségét a globális élelmiszerválság súlyosbodásával kapcsolatban, ehelyett a nyugati szankciók hatását okolja saját élelmiszer- és műtrágyaexportjának lassításáért, Ukrajnát pedig a fekete-tengeri kikötőkkel kapcsolatos helyzetért.

Linda Thomas-Greenfield, ENSZ-nagykövet azt mondta az Egyesült Államok Szenátusának Külkapcsolati Bizottságának, hogy Washington bátorítja az ENSZ-t az ukrajnai gabonaexportról szóló megállapodás megkötésére.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Az élelmiszerek kiskereskedelme két százalékkal bővült

2024. szeptember 15. 16:10

Az élelmiszer- és élelmiszer-jellegű vegyes kiskereskedelemben a forgalom 817,2 milliárd forintot tett ki 2024 júliusában.

Az élelmiszerek kivitele nőtt, behozatala csökkent júniusban

2024. szeptember 14. 16:10

Jelentősen nőtt az export, elsősorban gabonafélékből, és csökkent az import, főleg zöldség-gyümölcsből. A termék-külkereskedelmi egyenleg romlott.

Egyre drágább a vaj Európában

2024. szeptember 13. 14:40

A vaj ára egyre jobban emelkedik, a szakértők láthatóan új rekordárra számítanak ősszel. A vaj így hamarosan drágább lehet, mint valaha.

Egymilliárd dolláros kár a kurszki agrárrégióban, de már itt az ellentámadás

2024. szeptember 12. 11:40

A helyi kormányzó adatai szerint több mint 300 000 tonna gabona maradt a jelenleg az ukrán erők által megszállt területen lévő raktárakban.

Oroszország profitálhat sokat a háborúk destabilizáló hatásából

2023. október 22. 11:10

A világszerte konfliktusokkal terhelt évben a közel-keleti háborús forgatókönyvek széles skáláját veszik figyelembe elemzők a mezőgazdaság és az általános biztonságpolitika kapcsán a Hamász október 7-i Izrael elleni támadását követően.

Jó harmincmillió tonnával csökkenhetett az ukrán gabonatermés

2022. augusztus 26. 11:42

Ukrajna 2022-es gabonatermése 52,5–55,4 millió tonnára csökkenhet a rekord 86 millió tonnáról az orosz invázió miatt.

Az ukrán gabonaexport 17,5 százalékkal emelkedett

2021. október 31. 14:36

Az adatok szerint a kivitel 11,7 millió tonna búzát, 4,2 millió tonna árpát és 2 millió tonna kukoricát tartalmazott.

Drágult az ukrán málna

2019. július 3. 16:33

Az ukrajnai termelők nem sietnek a megállapodással, mivel legtöbbjük inkább nem szedi le a gyümölcsöt, minthogy áron alul adják el.