Agrárgazdaság

A német vasút ukrajnai „gabonahidat” tervez

Agrofórum Online

A német állami vasúttársaság, a Deutsche Bahn közölte, hogy gabonát tervez tehervonattal Ukrajnából Németország kikötőibe szállítani nagy mennyiségben.

Ukrajna orosz inváziója után a gabonák és más élelmiszertermékek árai ugrásszerűen megugrottak. Ez megakasztotta Kijev exportját, több tucat hajón és a kikötőkben mintegy 20 millió tonna gabona rekedt Odesszában. A Deutsche Bahn bejelentette, hogy átalakítja hálózati szervezését, amelyet humanitárius segélyek szállítására hoztak létre, hogy Ukrajnából gabonát szállítsanak a németországi rostocki, hamburgi és a Bremerhaven melletti Brake kikötőkbe.

A vasút üzemeltetője azt tervezi, hogy hetente több vonatot közlekedtet majd, és a gabona nagy részét Románián és Lengyelországon keresztül szállítanák – közölte a társaság, hozzátéve, hogy a társaság egyelőre nem tudja számszerűsíteni, hogy mennyi gabonát tud szállítani. „A lehető legtöbb gabonát mozgatjuk meg” – idézte a cég szóvivőjét a hírt elsőként közölő DPA hírügynökség.

Erdogan eheti aláírást tervez

Tayyip Erdogan török elnök szerdán kijelentette, hogy általános megállapodást akar elérni Ukrajna, Oroszország, Törökország és az ENSZ között az ukrán fekete-tengeri gabonaexport újraindítását célzó ENSZ által vezetett tervről. Mindezt ezen a héten szeretnék aláírni.

Ankara hétfőn azt közölte, hogy a négy fél között „valószínűleg” ezen a héten találkozóra kerül sor. „A múlt heti isztambuli megbeszéléseken megállapodás született az ENSZ-terv szerinti folyamat általános vázlatáról. Most ezt a megállapodást egy írásos dokumentumhoz akarjuk kötni” – mondta Erdogan Teheránban, ahol találkozott Vlagyimir Putyin orosz elnökkel.

„Reméljük, hogy a terv végrehajtása az elkövetkező napokban elkezdődik” – tette hozzá Erdogan.

Moszkva közben tagadja a felelősségét a globális élelmiszerválság súlyosbodásával kapcsolatban, ehelyett a nyugati szankciók hatását okolja saját élelmiszer- és műtrágyaexportjának lassításáért, Ukrajnát pedig a fekete-tengeri kikötőkkel kapcsolatos helyzetért.

Linda Thomas-Greenfield, ENSZ-nagykövet azt mondta az Egyesült Államok Szenátusának Külkapcsolati Bizottságának, hogy Washington bátorítja az ENSZ-t az ukrajnai gabonaexportról szóló megállapodás megkötésére.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Ennyit változtak a földárak Európában

2025. február 3. 08:10

Az Európai Unióban a termőföldárak széles skálán mozognak: kaphattunk egy hektárt 4491 euróért, máshol akár 283 039 eurót is fizethettünk 2023-ban.

Emelkedő faárakat hozhat 2025

2025. január 30. 12:10

A lucfenyő iránti keresletjavulás és az exportpiacok erősödése pozitív kilátásokat kínál, de az európai piac problémái beárnyékolják a fejlődést.

A kakaó vezette a globális árupiaci áremelkedést tavaly

2025. január 30. 07:10

Nagy a baj a legkelendőbb élvezeti cikkekkel: a kakaó ára csaknem háromszorosára nőtt, az arabica kávé ára pedig 40 éves rekordot döntött.

Félmillió forint felett az átlagos agrárbér Magyarországon

2025. január 29. 10:10

Az előző év azonos időszakához képest novemberben a 10 százalékot is meghaladta a mezőgazdasági átlagbérek növekedése.

Műtrágyahiánytól tartanak Ukrajnában

2023. február 16. 08:02

A legtöbb ukrán műtrágyagyárat leállították a konfliktus miatt, a két fennmaradó üzemben a termelés 1,1 millió tonnára esett vissza 2022-ben a 2021-es 5,2 millió tonnáról.

Drágult az ukrán kukorica

2021. június 10. 04:47

Az ukrán búza exportára az elmúlt héten alacsony kereslet mellett mellett 260–264 dollár volt tonnánként a Fekete-tengernél.

Problémák az első Ukrajnából indult hajóval

2022. augusztus 12. 12:47

A fekete-tengeri kezdeményezésnek köszönhetően készek vagyunk több mint 23 000 tonna gabonát Etiópiába exportálni.

Rövidesen kezdődhetnek a tárgyalások a gabonaszállítások folytatásáról

2023. február 20. 08:47

A megállapodást novemberben további 120 nappal meghosszabbították, és márciusban ismét megújítják, de Oroszország jelezte, hogy nem elégedett a megállapodás egyes aspektusaival.