Az ukrajnai háború hatalmas hatással volt a tésztagyártókra is a kontinensen, így van ez Németországban is, ahol a problémára a Gabona-, Malom- és Keményítőipari Szövetség (VGMS) hívta fel a figyelmet.
Az ukrán háború érezhető következményekkel jár a németországi tésztagyártókra nézve. A nyersanyag-, energia- és logisztikai költségeik is nőnek. Szakértők szerint a fogyasztóknak alkalmazkodniuk kell az emelkedő árakhoz. A háború súlyosbította a koronavírus-járvány okozta amúgy is feszült helyzetet – mondta Peter Haarbeck, a VGMS ügyvezető igazgatója.
Az energiaellátás, az alapanyag-beszerzés, a csomagolás és a logisztika is érintett. Peter Haarbeck szerint a cégeknek áraik megállapításakor figyelembe kellene venniük a megnövekedett költségeket, különben nem tudnának tovább működni. Nem tudja megmondani, hogy végül mekkora lesz az áremelés.
„Mivel már most is magasabb árat kell fizetnünk a kiváló minőségű alapanyagainkért, elkerülhetetlen az áremelés” – mondta a Maultaschen und Spätzle cég szóvivője.
A vállalkozás már ártárgyalásokat kezdett kereskedelmi partnereivel. A szóvivő szerint a beszállítók jelenleg már nem tudják a korábbi feltételekkel ellátni a céget és ők így pedig a fogyasztókat.
Mike Hennig, a Pasta Riesa ügyvezető igazgatója hasonló képet vázolt fel. Az ukrajnai konfliktus és az azzal járó gazdasági hatás drámaivá tette a jelenlegi helyzetet. A riesai cégnek reagálnia kell az aktuális fejleményekre, hogy túlélje a válságot.
„Vásárlóinknak és fogyasztóinknak számolniuk kell a magasabb élelmiszerárakkal” – mondta Mike Hennig, akit a német proplanta mezőgazdasági szakportál idézett.
Németország a durumbúzából importra támaszkodik. Oroszország és Ukrajna azonban nem játszott komoly szerepet a durumbúza globális kínálatában. Ennek ellenére gondok vannak a durumbúza ellátásával is. Például Kanadában, a legfontosabb exportőrnél a termés tavaly jelentősen visszaesett a nagyon forró és száraz nyár után. A nyersanyagpiacokon tapasztalható általános bizonytalanság és a nagy gabonakereslet mára a durumbúza árának emelkedését okozta.
A tésztagyártók pillanatnyilag alig tudnak lépést tartani a kiskereskedelmi kereslettel.
„Ahogy a világjárvány kezdetén is, az emberek nagy mennyiségű tésztát vásárolnak, mert nagyon jól tárolhatók” – mondta Peter Haarbeck.
A kínálat garantált, de ha az emberek a kelleténél jóval többet vásárolnak, az a gyártóktól a szupermarketig kapacitásaik határáig viszi el a logisztikát.
Kiemelt kép: Pixabay