Agrárgazdaság

Amerikában harmadannyiba kerül a földgáz, mint Európában

Holdblog

Magyarország és Európa sikeresen kilavírozta magát a 2022-es energiaválságból. Segített ebben a gyors keresleti és kínálati oldali alkalmazkodás, valamint a szerencsésen meleg előző tél.

Az Öreg Kontinens diverzifikálni tudta az energiaútvonalait és fokozta LNG-importját, elsősorban Észak-Amerikából. A tavaly jelentősen visszaesett fogyasztás pedig a mai napig sem állt talpra. Közel 20 százalékkal kevesebb gázt fogyaszt Európa, mint a háborút megelőzően.

Az európai földgáz egyéves határidős ára már „csak” kevesebb, mint duplája a háborút megelőző évek átlagának. Az USA-ban ugyanakkor ennek csupán harmadába kerül a gáz, ami hatalmas versenyelőny az amerikai gazdaságnak. Ráadásul ezt az előnyt Ázsiával szemben is élvezi, hiszen a keleti kontinens is jelentős importra szorul. A földrészek között kitágult árkülönbözet gigantikus arbitrázslehetőséget biztosít a háború óta.

A bejegyzés a Tele Energiával sorozat része.

Hogy kié a mézes-, vagyis a pénzesbödön?

Nem kizárólag az földgázeportőröké, azaz nem kizárólag az LNG- (cseppfolyósított földgáz) termináloké, hanem a velük korábban hosszú távú szerződéseket kötő európai és ázsiai kereskedőké is. Lengyelország például 2018-ban megállapodott egy akkor még csak tervezőasztalon lévő amerikai LNG-vállalattal, hogy az amerikai gázárhoz indexálva vásárol majd tőlük földgázt.

Ennek az előnyét az Orlen részvénytársaság és a lengyel gazdaság az idei évtől már élvezi is, jóval az európai ár alatt jutva a létfontosságú energiahordozóhoz. Ugyanakkor az orosz gázcsap elzárása után elkapkodott szerződés nélküli spot piacon a profit az LNG-exportőröknél landol(t).

Az árolló tágra nyílt, földgázból pedig nem ott kell sok, ahol olcsón kitermelhető. A beinduló újabb LNG beruházási ciklusról a következő bejegyzésemben olvashatnak.

(Vezérkép: PublicDomainPictures/Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

1000 nap: mennyibe került az oroszok inváziója Ukrajnának?

2024. november 20. 09:10

Ukrajna az állami bevételek nagy részét a védelem finanszírozására költi. Minden egyes napi harc körülbelül 140 millió dollárba kerül.

Rohannak eladni gabonájukat az orosz gazdák

2024. november 18. 09:40

Könnyebb azonnal eladni a gabonát és 20% feletti kamattal bankba tenni, és elfelejteni a gabona ármozgásának kockázatát.

Fegyverszállításra használhatják a fekete-tengeri agrárfolyosót?

2024. november 17. 16:10

Az ukrán fekete-tengeri kikötők elleni orosz támadások hat polgári hajót és gabona-infrastruktúrát károsítottak meg szeptember 1. óta.

Történelmi csúcson a vaj és a tejszín ára az EU-ban

2024. november 15. 11:10

Az Európai Unióban a tejtermékek, különösen a vaj és a tejszín ára új rekordokat ért el. A tejszínt most történelmi, 10 155 eurós tonnánkénti áron lehet kapni.

A műtrágyák ára folyamatosan csökken Németországban

2022. november 16. 08:04

Az EU nitrogéntermelése tovább növekszik, mivel az enyhe időjárás továbbra is alacsonyan tartja a földgázárakat.

Metánüzemű traktor: 1000 óránként 7 millió forintos megtakarítás

2024. május 27. 16:10

A New Holland T6 Methane traktor gázolaj helyett CNG-vel, sűrített földgázzal üzemel. Kiszámolták, megtérül-e a metán mint alternatív üzemanyag.

Hollandia már érezheti a gázstopot

2022. június 1. 12:52

Május 30-án a Gazprom orosz állami gázipari vállalat azonnali hatállyal beszüntette a holland GasTerra földgázellátását.