Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete, a FAO közölte, hogy az élelmiszerek világpiaci árai egymás után negyedik hónapja emelkedtek novemberben, és 10 éves csúcson maradtak, amit a búza és a tejtermékek iránti erős kereslet vezetett.
Az Élelmiszerügyi és Mezőgazdasági Szervezet élelmiszerár-indexe, amely a világ legnagyobb forgalmú élelmiszertermékeinek nemzetközi árait követi nyomon, a múlt hónapban 134,4 pontot ért el, szemben az októberi felülvizsgált 132,8 pontjával. Az októberi adatot korábban 133,2-ben adták meg. A novemberi érték az index legmagasabb értéke 2011 júniusa óta. Éves alapon az index 27,3%-kal emelkedett a múlt hónapban. A mezőgazdasági nyersanyagok árai meredeken emelkedtek az elmúlt évben, a betakarítás visszaesése és az erős kereslet hatására.
A FAO gabonaárindexe 3,1%-kal emelkedett novemberben az előző hónaphoz képest, és 23,2%-kal volt magasabb az egy évvel korábbinál, a búza ára pedig 2011 májusa óta a legmagasabb szintet érte el. A FAO szerint a búzaárakat támogatták az aggodalmak az ausztráliai szokatlan esőzések miatt, valamint az oroszországi exportintézkedések esetleges változásaival kapcsolatos bizonytalanság.
A tejárindex a legnagyobb havi emelkedést produkálta, 3,4%-kal volt magasabb, mint az előző hónapban. „A vaj és a tejpor iránt továbbra is erős volt a globális importkereslet, mivel a vásárlók azonnali beszerzést igyekeztek biztosítani a szűkülő piacokra való tekintettel” – közölte a FAO.
A cukor globális ára 1,4%-kal emelkedett az előző hónaphoz képest, és csaknem 40%-kal nőtt az előző év azonos időszakához képest. „A növekedést elsősorban az etanol magasabb ára okozta” – publikálta a FAO.
A húsárindex egymás után a negyedik hónapban is csökkenést produkált, 0,9%-kal mérséklődött a hónaphoz képest, miközben a növényi olajok világpiaci ára 0,3%-kal esett az októberi szinthez képest, de a pálmaolaj nemzetközi ára stabil maradt.
A római székhelyű FAO a 2021-es globális gabonatermelés előrejelzését 2,791 milliárd tonnára csökkentette az egy hónappal ezelőtt becsült 2,793 milliárdról a gabonakínálati és keresleti kilátások alapján. A FAO szerint azonban a világ várható gabonatermelése továbbra is rekord lehet.
A világ gabonafelhasználása 2021/22-ben az előrejelzések szerint 1,7%-kal emelkedik a 2020/21-es szinthez képest, és eléri a 2,810 milliárd tonnát. A FAO előrejelzése szerint a világ gabonakészletei 2022-ben a szezon végén 822 millió tonnát tehetnek ki, ami 2,9 millió tonnával több november óta, de még mindig 0,7%-kal alacsonyabb a nyitó szinthez képest.
Kiemelt kép: Unsplash