Agrárgazdaság

Az élelmiszerek világpiaci árai tízéves csúcson maradtak

Agrofórum Online

Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete, a FAO közölte, hogy az élelmiszerek világpiaci árai egymás után negyedik hónapja emelkedtek novemberben, és 10 éves csúcson maradtak, amit a búza és a tejtermékek iránti erős kereslet vezetett.

Az Élelmiszerügyi és Mezőgazdasági Szervezet élelmiszerár-indexe, amely a világ legnagyobb forgalmú élelmiszertermékeinek nemzetközi árait követi nyomon, a múlt hónapban 134,4 pontot ért el, szemben az októberi felülvizsgált 132,8 pontjával. Az októberi adatot korábban 133,2-ben adták meg. A novemberi érték az index legmagasabb értéke 2011 júniusa óta. Éves alapon az index 27,3%-kal emelkedett a múlt hónapban. A mezőgazdasági nyersanyagok árai meredeken emelkedtek az elmúlt évben, a betakarítás visszaesése és az erős kereslet hatására.

A FAO gabonaárindexe 3,1%-kal emelkedett novemberben az előző hónaphoz képest, és 23,2%-kal volt magasabb az egy évvel korábbinál, a búza ára pedig 2011 májusa óta a legmagasabb szintet érte el. A FAO szerint a búzaárakat támogatták az aggodalmak az ausztráliai szokatlan esőzések miatt, valamint az oroszországi exportintézkedések esetleges változásaival kapcsolatos bizonytalanság.

A tejárindex a legnagyobb havi emelkedést produkálta, 3,4%-kal volt magasabb, mint az előző hónapban. „A vaj és a tejpor iránt továbbra is erős volt a globális importkereslet, mivel a vásárlók azonnali beszerzést igyekeztek biztosítani a szűkülő piacokra való tekintettel” – közölte a FAO.

A cukor globális ára 1,4%-kal emelkedett az előző hónaphoz képest, és csaknem 40%-kal nőtt az előző év azonos időszakához képest. „A növekedést elsősorban az etanol magasabb ára okozta” – publikálta a FAO.

A húsárindex egymás után a negyedik hónapban is csökkenést produkált, 0,9%-kal mérséklődött a hónaphoz képest, miközben a növényi olajok világpiaci ára 0,3%-kal esett az októberi szinthez képest, de a pálmaolaj nemzetközi ára stabil maradt.

A római székhelyű FAO a 2021-es globális gabonatermelés előrejelzését 2,791 milliárd tonnára csökkentette az egy hónappal ezelőtt becsült 2,793 milliárdról a gabonakínálati és keresleti kilátások alapján. A FAO szerint azonban a világ várható gabonatermelése továbbra is rekord lehet.

A világ gabonafelhasználása 2021/22-ben az előrejelzések szerint 1,7%-kal emelkedik a 2020/21-es szinthez képest, és eléri a 2,810 milliárd tonnát. A FAO előrejelzése szerint a világ gabonakészletei 2022-ben a szezon végén 822 millió tonnát tehetnek ki, ami 2,9 millió tonnával több november óta, de még mindig 0,7%-kal alacsonyabb a nyitó szinthez képest.

Kiemelt kép: Unsplash

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Oroszország egyelőre leállítja a búzaszállításokat Szíriába

2024. december 20. 14:10

Oroszország felfüggesztette a Szíriába irányuló búzakivitelt az új kormánnyal kapcsolatos bizonytalanságok és a kifizetések késedelme miatt.

1300 embert küldenek el: nagy bajban a bajor agrárcég

2024. december 16. 12:40

A mezőgazdasági és építőanyagokkal foglalkozó BayWa mezőgazdasági csoport 1300 állás megszüntetését tervezi a következő három évben.

Rekordmagasra emelkedett egyes európai műtrágyák ára

2024. december 16. 11:10

A műtrágyagyártók a magas gázárak miatt kényszerülnek a pétisó árának emelésére. A karbamid és az UAN-oldat árai egyelőre nem változtak.

Emelkedhetnek a közeljövőben a sertéshúsárak az EU-ban

2024. december 9. 12:10

A termelési költségek nőnek, és betegségek is terhelik a sertéságazatot. Emiatt várhatóan csökken az állatlétszám és nő a hús ára.

Csak a chicagói kukorica ára zárta pluszban a hetet

2023. szeptember 24. 06:10

Az egész hetet nézve is alapvetően csökkentek az árak, egyedül az amerikai kukorica jelentett kivétel a főbb termények között.

Amerikában drágultak a gabonák múlt héten

2020. június 3. 06:36

A párizsi árutőzsdén a malmi búza ára stagnál öt nap után és a ugyanúgy a 188,25 euró/tonnás áron ment hétvégi pihenőre a kurzus, mint egy hete.

Áremelkedést okozhat a csökkenő ausztrál búzaexport

2019. június 22. 11:52

A gyengülő ausztrál export hatással lesz a globális referenciaárakra, amelyek május elejétől számított hat hét során már amúgy is közel 30 százalékot emelkedtek az alacsonyabb globális készletekkel kapcsolatos aggodalmak miatt.

Bizakodóak a nagy európai uniós búzatermelő országok

2019. június 10. 10:39

A négy legnagyobb európai uniós búzatermelő bizakodó jelentéseket adott azt követően, hogy a tavaly nyári és az idei kora tavaszi aszály után megjött az eső – tudósított a Reuters.