Agrárgazdaság

Az EU kiterjeszti az ukrán gabonaimportra vonatkozó korlátozásokat

Agrofórum Online

Az Európai Bizottság közölte, hogy szeptember 15-ig meghosszabbítja azt a megállapodást, amellyel Ukrajna EU-s szomszédai közül öt korlátozhatja az ukrán gabona behozatalát.

Az EU május 2-án engedélyezte az öt országnak – Bulgáriának, Magyarországnak, Lengyelországnak, Romániának és Szlovákiának –, hogy megtiltsák az ukrán búza, kukorica, repce és napraforgómag belföldi értékesítését, ugyanakkor lehetővé tegyék rajtuk keresztül a tranzit exportot máshová, így más uniós országokba is.

A túlkínálat enyhítését célzó korlátozások hétfőn lejártak volna. Az öt ország hosszabbítást kért, annak érdekében, hogy az olcsóbb ukrán gabona ne tegye veszteségessé a belföldi termelést. Ukrajna lobbizott a korlátozások feloldásáért. Az Európai Bizottság közleménye szerint szeptember 15-ig fokozatosan megszüntetik azokat.

Az EU kereskedelmi politikáját felügyelő Bizottság szerint továbbra is fennállnak a szűk keresztmetszetek és a szűkös tárolókapacitás, illetve a szeptember közepi fokozatos kivonás lehetővé tenné a gabona Ukrajnából és a tranzitországokon keresztül történő szállítását.

Maguk a korlátozások visszafogottabbak lesznek, például a vetőmagokra már nem vonatkoznak. Az EU 2022 júniusától kezdetben 12 hónapra liberalizált minden Ukrajnából származó importot, hogy segítse Kijev erőfeszítéseit az orosz invázió megfékezésére. A múlt hónapban beleegyezett a vámfelfüggesztés további egy évre történő meghosszabbításába. Az öt országba a vámok felfüggesztését követően óriási mértékben nőtt az Ukrajnából érkező import – számolt be a nemzetközi mezőgazdasági szaksajtó a brit Thomson Reuters hírügynökségre hivatkozva.

Ukrajna az Oroszországgal vívott háború miatt nehézségekbe ütközött a fekete-tengeri kikötőin keresztül történő kivitelben, ami miatt egyre inkább az EU keleti részén áthaladó útvonalaktól függ az exportja.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök korábban az ukrán mezőgazdasági termékekre vonatkozó exportkorlátozások feltétel nélküli megszüntetésére szólított fel Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnökével folytatott tárgyalásain.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

1000 nap: mennyibe került az oroszok inváziója Ukrajnának?

2024. november 20. 09:10

Ukrajna az állami bevételek nagy részét a védelem finanszírozására költi. Minden egyes napi harc körülbelül 140 millió dollárba kerül.

Rohannak eladni gabonájukat az orosz gazdák

2024. november 18. 09:40

Könnyebb azonnal eladni a gabonát és 20% feletti kamattal bankba tenni, és elfelejteni a gabona ármozgásának kockázatát.

Fegyverszállításra használhatják a fekete-tengeri agrárfolyosót?

2024. november 17. 16:10

Az ukrán fekete-tengeri kikötők elleni orosz támadások hat polgári hajót és gabona-infrastruktúrát károsítottak meg szeptember 1. óta.

Történelmi csúcson a vaj és a tejszín ára az EU-ban

2024. november 15. 11:10

Az Európai Unióban a tejtermékek, különösen a vaj és a tejszín ára új rekordokat ért el. A tejszínt most történelmi, 10 155 eurós tonnánkénti áron lehet kapni.

Nagy GMO-csata: Európai Parlament vs. Európai Bizottság

2021. április 15. 09:42

Az Európai Bizottság és az Európai Parlament összecsapni látszik GMO ügyben. Mi a GMO, és mi van a feszültség hátterében?

Jobb lehet a vártnál az európai búzatermés

2022. június 8. 11:16

Az Európai Bizottság kismértékben, 130,4 millió tonnára emelte az Európai Unió 2022/2023-as gazdálkodási évre vonatkozóan a közönséges búza, az úgynevezett lágybúza hasznosítható termelésére vonatkozó előrejelzését.

Megkezdődik az EU-USA vámháború?

2019. október 3. 08:47

A WTO döntésének kézhez vétele után az amerikai kormányzat "azonnali hatállyal" vezet be megemelt vámtarifákat európai gyártású repülőgépekre és helikopterekre, továbbá olyan fogyasztási cikkekre, mint például sajtok vagy borok.

Negyedével emelkedhet a napraforgómag-termés az EU-ban

2022. december 6. 08:07

A repce termőterülete kismértékben emelkedne a főbb nyugati EU-termelő országokban, míg Észak-Európában, Magyarországon és Bulgáriában várhatóan csökkenne.