Az Európai Bizottság közölte, hogy szeptember 15-ig meghosszabbítja azt a megállapodást, amellyel Ukrajna EU-s szomszédai közül öt korlátozhatja az ukrán gabona behozatalát.
Az EU május 2-án engedélyezte az öt országnak – Bulgáriának, Magyarországnak, Lengyelországnak, Romániának és Szlovákiának –, hogy megtiltsák az ukrán búza, kukorica, repce és napraforgómag belföldi értékesítését, ugyanakkor lehetővé tegyék rajtuk keresztül a tranzit exportot máshová, így más uniós országokba is.
A túlkínálat enyhítését célzó korlátozások hétfőn lejártak volna. Az öt ország hosszabbítást kért, annak érdekében, hogy az olcsóbb ukrán gabona ne tegye veszteségessé a belföldi termelést. Ukrajna lobbizott a korlátozások feloldásáért. Az Európai Bizottság közleménye szerint szeptember 15-ig fokozatosan megszüntetik azokat.
Az EU kereskedelmi politikáját felügyelő Bizottság szerint továbbra is fennállnak a szűk keresztmetszetek és a szűkös tárolókapacitás, illetve a szeptember közepi fokozatos kivonás lehetővé tenné a gabona Ukrajnából és a tranzitországokon keresztül történő szállítását.
Maguk a korlátozások visszafogottabbak lesznek, például a vetőmagokra már nem vonatkoznak. Az EU 2022 júniusától kezdetben 12 hónapra liberalizált minden Ukrajnából származó importot, hogy segítse Kijev erőfeszítéseit az orosz invázió megfékezésére. A múlt hónapban beleegyezett a vámfelfüggesztés további egy évre történő meghosszabbításába. Az öt országba a vámok felfüggesztését követően óriási mértékben nőtt az Ukrajnából érkező import – számolt be a nemzetközi mezőgazdasági szaksajtó a brit Thomson Reuters hírügynökségre hivatkozva.
Ukrajna az Oroszországgal vívott háború miatt nehézségekbe ütközött a fekete-tengeri kikötőin keresztül történő kivitelben, ami miatt egyre inkább az EU keleti részén áthaladó útvonalaktól függ az exportja.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök korábban az ukrán mezőgazdasági termékekre vonatkozó exportkorlátozások feltétel nélküli megszüntetésére szólított fel Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnökével folytatott tárgyalásain.