Agrárgazdaság

Az import segít az aszály miatt kialakult helyzeten

Agrofórum Online

Kazahsztán magas búzakészlete és az Oroszországból származó gabonaimport támogatni fogja az ellátást ebben a szezonban az elemzők szerint a közép-ázsiai országban. A Kazahsztán egyes részeiben bekövetkezett aszály csökkentette a 2021-es búzatermésre vonatkozó becsléseit.

Kazahsztánt, Közép-Ázsia legfontosabb gabonatermelőjét, amely általában szeptemberben kezdi meg a betakarítást, az elmúlt hetekben száraz és forró időjárás sújtotta. Augusztus 15-től hat hónapra tervezik a rozs kivitelének betiltását, valamint az állati takarmányozásra használt árpa és búza kivitelének korlátozását.

A kazahsztáni Gabonák és Olajos magvak Kutatási Iroda 500 ezer tonnával, 9,5 millió tonnára csökkentette az idei búzatermésre vonatkozó előrejelzését – közölték. A kazah gabonaszövetség a múlt héten 11,9 millió tonnára rontotta a búzatermésre vonatkozó előrejelzését a júniusban várt 13,0-13,5 millió tonnáról. A búzatermés tavaly 13,66 millió tonna volt.

„Nem csak a termelést kell vizsgálni” – mondta Viktor Aszlanov, a Gabonák és Olajos magvak Kutatási Iroda vezetője. „A kínálat nem változik jelentősen évről évre.”

Kazahsztán szeptember 1-jétől körülbelül 1,3 millió tonna készlettel rendelkezik majd a várakozások szerint, ez egy mintegy nyolcéves időtáv legmagasabb szintje, és Viktor Aszlanov becslése szerint várhatóan 2 millió tonna búzát importálnak majd Oroszországból ebben az évben. Ez 12,7 millió tonna teljes ellátást jelentene, mondta, szemben a tavalyi 13,2 millió tonnával.

A száraz időjárás által szintén sújtott oroszoroszági térségekben, Szibériában és Uralban élő gazdák szokatlanul magas keresletről számolnak be Kazahsztán felől – közölte a múlt héten a moszkvai székhelyű szaktanácsadócég, a Sovecon. Az igényt támogatja néhány kereskedő, akik aggódnak amiatt, hogy Kazahsztán valamilyen exportkorlátozást vezet be a búzára – tette hozzá a Sovecon.

A kazah gabonafeldolgozók a búzára vámok bevezetését kérték a kormánytól, de a kabinetnek még vizsgálnia kellett az ügyet – mondta Nurlan Oszpanov, a kazah gabonaszövetség elnöke. A kereskedők közben arra kérték a kormányt, hogy kerülje el a búzaexport korlátozását, ezt azzal indokolták, hogy Kazahsztán ekkor azt kockáztatja, hogy elveszíti hagyományos közép-ázsiai piacait.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A covid közepén sem voltak ilyen magasan az élelmiszerárak

2025. február 21. 07:10

Kellemetlenül érintett mindenkit a hír, hogy 2025. januárban a fogyasztói árak átlagosan 5,5%-kal haladták meg az egy évvel korábbiakat.

Lépésről lépésre: így történhet a gazdaság átadása

2025. február 16. 08:10

Az agrárium egyik legégetőbb problémája a gazdálkodói réteg elöregedése. A generációváltás sikeres megvalósítását törvény is célozza.

Igazodjon el könnyen a földforgalmi szabályok között

2025. február 11. 13:10

A NAK honlapján elérhető a Földforgalmi törvény kiadvány, mely minden eddigi hatályos módosítást tartalmaz.

Betelt a pohár: árstop lépett életbe 70 árucikkre Horvátországban

2025. február 10. 16:10

A négyszáz négyzetméternél nagyobb üzletekben az ársapkás termékek számára külön részleget kell biztosítani.

Egyre több itthon az import tojás

2018. március 28. 14:14

Nagy segítséget jelent a választásnál a tojáson található kódszám, amely amellett, hogy megjelöli, mely országból, mely megye és járás mely termelőjének istállójából származik az adott termék, azt is megmutatja, hogy milyen tartástechnológia mellett termelték.

A mezőgazdasági import és az export is emelkedett

2020. július 27. 12:47

A növényi termékek exporttöbblete nőtt az előző évhez mérten, 726 milliárd forint volt 2019-ben. Gabonából a kivitelünk és a behozatalunk is ötödével emelkedett, 349 milliárd forint aktívum keletkezett.

Mindkét irányban emelkedett a külkereskedelmi forgalom

2021. május 20. 06:15

A legnagyobb értékben gabonaféléket, húst és húskészítményeket, takarmányt, zöldség- és gyümölcsféléket, valamint olajos magvakat exportálunk.

Az élőmarha-export 18 százalékkal csökkent 2023-ban

2024. március 14. 16:10

Az AKI statisztikai adatai szerint 2024 januárjában a szarvasmarha vágása élősúlyban kifejezve 13 százalékkal csökkent a 2023. januári mennyiséghez képest.