Kazahsztán magas búzakészlete és az Oroszországból származó gabonaimport támogatni fogja az ellátást ebben a szezonban az elemzők szerint a közép-ázsiai országban. A Kazahsztán egyes részeiben bekövetkezett aszály csökkentette a 2021-es búzatermésre vonatkozó becsléseit.
Kazahsztánt, Közép-Ázsia legfontosabb gabonatermelőjét, amely általában szeptemberben kezdi meg a betakarítást, az elmúlt hetekben száraz és forró időjárás sújtotta. Augusztus 15-től hat hónapra tervezik a rozs kivitelének betiltását, valamint az állati takarmányozásra használt árpa és búza kivitelének korlátozását.
A kazahsztáni Gabonák és Olajos magvak Kutatási Iroda 500 ezer tonnával, 9,5 millió tonnára csökkentette az idei búzatermésre vonatkozó előrejelzését – közölték. A kazah gabonaszövetség a múlt héten 11,9 millió tonnára rontotta a búzatermésre vonatkozó előrejelzését a júniusban várt 13,0-13,5 millió tonnáról. A búzatermés tavaly 13,66 millió tonna volt.
„Nem csak a termelést kell vizsgálni” – mondta Viktor Aszlanov, a Gabonák és Olajos magvak Kutatási Iroda vezetője. „A kínálat nem változik jelentősen évről évre.”
Kazahsztán szeptember 1-jétől körülbelül 1,3 millió tonna készlettel rendelkezik majd a várakozások szerint, ez egy mintegy nyolcéves időtáv legmagasabb szintje, és Viktor Aszlanov becslése szerint várhatóan 2 millió tonna búzát importálnak majd Oroszországból ebben az évben. Ez 12,7 millió tonna teljes ellátást jelentene, mondta, szemben a tavalyi 13,2 millió tonnával.
A száraz időjárás által szintén sújtott oroszoroszági térségekben, Szibériában és Uralban élő gazdák szokatlanul magas keresletről számolnak be Kazahsztán felől – közölte a múlt héten a moszkvai székhelyű szaktanácsadócég, a Sovecon. Az igényt támogatja néhány kereskedő, akik aggódnak amiatt, hogy Kazahsztán valamilyen exportkorlátozást vezet be a búzára – tette hozzá a Sovecon.
A kazah gabonafeldolgozók a búzára vámok bevezetését kérték a kormánytól, de a kabinetnek még vizsgálnia kellett az ügyet – mondta Nurlan Oszpanov, a kazah gabonaszövetség elnöke. A kereskedők közben arra kérték a kormányt, hogy kerülje el a búzaexport korlátozását, ezt azzal indokolták, hogy Kazahsztán ekkor azt kockáztatja, hogy elveszíti hagyományos közép-ázsiai piacait.