Ukrajnának emlékeznie kell arra, hogy segítséget kap Lengyelországtól – mondta a lengyel elnök az országok között a mezőgazdasági importtal kapcsolatos elmélyülő vita közepette.
Noha Lengyelország továbbra is Ukrajna elkötelezett híve az orosz invázióval szemben, a két ország ellentétbe került azzal kapcsolatban, hogy Lengyelország – hazánkhoz hasonlóan – meghosszabbította az ukrán gabona behozatalára vonatkozó tilalmat, amelyre Varsó szerint a gazdálkodói védelme érdekében van szükség.
Jó lenne, ha Ukrajna emlékezne arra, hogy segítséget kap tőlünk, és emlékezne arra, hogy mi is tranzitország vagyunk Ukrajna felé”
– mondta Andrzej Duda újságíróknak New Yorkban az ENSZ Közgyűlésén tartott beszédet követően.
Lengyelország, Szlovákia és Magyarország pénteken jelentette be az Ukrajnából származó behozatal korlátozását, miután az Európai Bizottság úgy döntött, hogy nem terjeszti ki az értékesítési tilalmat Ukrajna öt EU-szomszédjára, köztük Romániára és Bulgáriára is. A tilalmat azután vezették be, hogy az országokban az Ukrajnából érkező olcsó importáru áradt, mivel az ország küszködött a gabona tovább szállításával.
Míg Ukrajna kedden „konstruktív párbeszédért” folyamodott, a Kereskedelmi Világszervezet szóvivője megerősítette, hogy Kijev megtette az első lépést egy kereskedelmi vitában, és panaszt nyújtott be a globális kereskedelmi testülethez.
Duda közölte, hogy ha Ukrajna feljelentést tesz, Lengyelország a törvényszék előtt ismerteti a helyzetet. Hangsúlyozta, hogy a tilalom az ukrán gabona behozatalára, de nem tranzitjára vonatkozik.
Vannak üzleti körök, amelyek érdekeltek Ukrajnában, és szeretnék a gabonát a lehető leggyorsabban, a lehető legalacsonyabb áron értékesíteni. Ez ellen védekeznünk kell”
– mondta. „Olyasvalamihez hasonlítanám ezt a helyzetet, mint amit egy fuldokló okozhat, hiszen a fuldokló azért rendkívül veszélyes, mert a mélybe húzhat. Egyszerűen megfojthatja a megmentőt” – fűzte hozzá Duda.
Kereskedelmi panasz
Ukrajna kedden az Európai Unió három szomszédos országához fordult, hogy kezdjenek „konstruktív párbeszédet” a mezőgazdasági kereskedelem körüli vita lezárása érdekében, és jóváhagyta a „kompromisszumos forgatókönyvet” – számolt be a nemzetközi mezőgazdasági szaksajtó a brit Thomson Reuters hírügynökségre hivatkozva. Kijev megtorló behozatali korlátozásokat vezet be bizonyos Lengyelországból és Magyarországról érkező árukategóriákra, ha nem szüntetik meg egyoldalú tilalmaikat. Eközben Ukrajna vizsgálatot folytat annak bizonyítására, hogy az egyoldalú tilalmak diszkriminatívak.