Az Oroszországból és Ukrajnából származó olcsó napraforgóolaj áradata lefelé nyomást gyakorol a pálmaolajárakra, mivel a két vezető termelő kihasználja a valuta leértékelődését, hogy nagyobb részesedést szerezzen az étkezési olajok piacán.
Tavaly megugrott a pálmaolaj ára, miután Oroszország ukrajnai inváziója megzavarta a napraforgóolaj-szállítást a Fekete-tenger térségéből. Jelenleg viszont a napraforgóolaj, amelynek árazásán jellemzően tetemes prémium figyelhető meg, olcsóbb, mint a szójaolaj, és elhanyagolható prémiummal rendelkezik a pálmaolajhoz képest – mondta Vipin Gupta, a dubai székhelyű Glentech Group kereskedő vezérigazgatója.
„A fekete-tengeri régióból származó napraforgóolaj agresszív értékesítése nyomást gyakorol a pálmaolajra és más étkezési olajokra” – tette hozzá.
A kereskedők elmondása szerint a nyers napraforgóolajat tonnánként 895 dollárért kínálják, beleértve olyan költségeket, mint a biztosítás és a fuvardíj, míg a nyers pálmaolajért 850 dollárt kell fizetni. Egy évvel ezelőtt a napraforgóolaj árkülönbözete tonnánként több mint 400 dollár volt a pálmaolajhoz képest, szemben a mostani 45 dollárral.
Oroszország rekordmennyiségű, több mint 17 millió tonnás napraforgó-termést takarított be, és a gazdálkodók agresszíven árulják termésüket – mondta egy vezető orosz étolaj-finomító.
A finomítóüzem szerint a feldolgozás felgyorsulása óta a napraforgóolaj exportja idén valószínűleg 4,5 millió tonnára emelkedik a tavalyi 3,7 millió tonnáról. Dollárban kifejezve az árak csökkentek az elmúlt három hónapban, de az orosz gazdálkodók még mindig tisztességes megtérülést kapnak a rubel leértékelődése miatt – tette hozzá.
Az orosz fizetőeszköz idén több mint 38%-ot veszített értékéből az amerikai dollárral szemben.
Ukrajna, amely a napraforgóolaj szállításával küszködött, miután Oroszország kilépett a fekete-tengeri gabonaüzletből, szintén agresszíven árul napraforgómagot – mondta egy ukrán exportőr.
„Ukrajna szomszédai importált vetőmagot dolgoznak fel és olajat exportálnak” – fűzte hozzá. Az ukrán központi bank 2022 júliusában 25%-kal leértékelte a hrivnyát az amerikai dollárral szemben.
Az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma (USDA) előrejelzése szerint Ukrajnában a napraforgómag termése eléri a 14 millió tonnát, szemben az egy évvel korábbi 12,2 millióval, de elmarad a 2021/22-es szezonban betakarított 17,5 millió tonnától. Az USDA becslése szerint az Európai Unió termelése 9,2 millió tonnáról 10,6 millió tonnára emelkedhet.
Indonézia és Malajzia vezet a pálmaolaj-exportban, Argentína, Brazília és az Egyesült Államok pedig a legnagyobb szójaolaj-eladók.
India, a pálmaolaj és a napolaj legnagyobb importőre, november 1-től rekord mennyiségben, 3,2 millió tonna napraforgóolajat importálhat, de pálmaolaj-importja 8%-kal 9 millió tonnára csökkenhet – mondta Nirav Desai, a GGN Research étolaj-kereskedő ügyvezetője. India általában havi 200 000 tonna napraforgóolajat importál, de az elmúlt hónapokban több mint 300 000 tonnát vásárol – tette hozzá.
A pálmaolajjal ellentétben a napraforgóolaj korlátozottan elérhető, a decemberi negyedévben várhatóan kimerülnek a készletek az agresszív eladások miatt – mondta egy szingapúri székhelyű, globális kereskedőházzal rendelkező kereskedő, hozzátéve, hogy januárban tonnánként 150 dollár fölé emelkedhet a prémium.
„Rövid távon a napraforgóolaj nyomást fog gyakorolni a pálmaolajra, különösen akkor, ha a termelő országokban nőnek a készletek” – mondta a kereskedő.