Egy kísérlet eredményei szerint minden 7. vásárló rendszeresen lop az üzletek önkiszolgáló kasszáinál, és közel felük a jövőben is ezt a „gyakorlatot” kívánja folytatni. Elérkezett a kasszások reneszánsza?
Az önkiszolgáló kasszák lényegében megbuktak Amerikában, így elképzelhető, hogy hamarosan Magyarországon is leszerelik ezeket – a vásárlók körében nem túl népszerű – berendezéseket.
„Amerikában tavaly ősszel a kiskereskedelmi piacvezető Walmart és a piacon harmadik Costco is közölte, hogy felülvizsgálják az önkiszolgáló kasszákról szóló korábbi stratégiájukat. A piacon második Amazon pedig pont most áprilisban jelentette be, hogy a Fresh üzleteiben teljesen megszünteti a Just Walk Out elnevezésű, kasszázás nélküli fizetési rendszerüket” – olvasható a Telex összefoglaló cikkében.
Az írás a „bukás” elsődleges okaként azt hozza fel, hogy az önkiszolgáló kasszák révén az üzletek nem igazán spórolnak meg emberi munkaerőt, hiszen néhány alkalmazottnak segítőként ott kell állnia a gépek környékén. Például azért, hogy engedélyt adjanak a 18 éven felülieknek szóló termékekhez (alkohol), vagy egyszerűen csak elhárítsák a kasszák gyakori hibáit.
Nem elhanyagolható tényező a lopások mértékének elharapózása sem. Tanulmányok szerint az önkiszolgáló kasszáknál az áruk majdnem 4 százaléka „vész el”, ez pedig több mint kétszer annyi, mint a hagyományos kasszáknál – mutatott rá a Telex is.
Mivel pedig az élelmiszer-kiskereskedők általában alacsony, csupán néhány százalékos profitrátával működnek, a lopásokra akár a teljes profitjuk rámehet. Arról nem is beszélve, hogy egy kísérlet során, 5000 tranzakció adatait feldolgozva 6,7 százalékos lopási arányt regisztráltak a kutatók, ami nyilván fenntarthatatlan mennyiség.
Egy másik felmérés szerint a vásárlók 15 százaléka lopott már szándékosan (vagy rögzített alacsonyabb értékű terméket) az önkiszolgáló kasszáknál. Ráadásul közel felük (44 százalék) a jövőben sem kíván felhagyni ezzel a „gyakorlatával”.