26℃ 13℃
május 1. Fülöp, Jakab, Zsaklin, Jefte, József
Agrárgazdaság

Az orosz lakosság már békét akar – szerencséjükre a mezőgazdaság eddig háborúállónak bizonyult

Agrofórum Online

Oroszországban fordult a kocka, most úgy tűnik, hogy a lakosság zöme immár nem támogatja az Ukrajna ellen folyó háborút. Közben a mezőgazdasági termelés viszont zavartalannak látszik.

Gyorsan változik a közhangulat a 2022 februárja óta egymással harcoló Oroszországban és Ukrajnában. A Russian Field legfrissebb kutatási eredményei szerint az orosz lakosság 74 százaléka immár a tűzszünet mellett foglal állást, míg pár hónapja még éppen fordított volt a helyzet. Az ukránok kétharmada jelenleg támogatja a honvédő háborújukat.

Vlagyimir Putyin orosz elnök a napokban jelentette be, hogy 170 ezer fővel megemelték a hadsereg létszámát, ami sajnos nem arra utal, hogy tűzszünetre, netán békekötésre készülnének. Elemzők szerint mindkét fél a jövő novemberi amerikai elnökválasztás kimenetelére vár, addig mindenképpen kitartanak.

Az ukrán gazdaság már ezer sebből vérzik, de Oroszország is megérzi a hosszú háborúskodást, illetve az ezzel járó nyugati szankciókat. Az idei éves inflációt ugyanakkor 7–7,5 százalék környékére várják, ami meglepően jó, akár a 17,5 százalékosra becsült magyarhoz viszonyítva is.

Putyin elnök novemberben arról számolt be, hogy Oroszország GDP-je emelkedőben van, bár a háborús dezinformálás következtében minden efféle bejelentést fenntartással kell fogadni. Már csak azért is, mert Oroszország jelenleg a piaci alapú gazdaságról a hadigazdaságra átállás időszakát éli, vagyis a gazdaságot az állami (hadi) megrendelések húzzák, nem pedig a „civil” termelés bővülése, vagy a jólét növekedése.

Ha megnézzük például az oroszországi autóvásárlások adatait, abban valóban van némi emelkedés 2022-höz képest, ám még nagyon messze vannak a háború előtti értékekhez képest. Az idei harmadik negyedévben jelzett 5,5 százalékos orosz GDP-növekedés tehát részben félrevezető, bár mindenképpen meglepő az adott körülményeket figyelembe véve.

Mezőgazdasági termékek szempontjából mindenesetre nem állnak rosszul, a 2022/2023-as szezonban például búzából jóval többet exportáltak, mint az előző három évben bármikor. Az orosz agrárminiszter, Dmitrij Patrusev a közelmúltban jelentette be, hogy az új szezonban mintegy 65 millió tonna gabonát fognak külföldre szállítani.

Van miből, a termés 98 százalékának betakarítása után ugyanis 151 millió tonna gabonát raktározhattak be, amelyből 99 millió tonnát tesz ki a búza. Éhezéssel tehát nem kell számolniuk, de kérdés, hogy meddig tart ki még a lakosság türelme a hatalmas véráldozatokkal járó háborúval szemben.

(Fotó: Julia Borodulina/Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A covid közepén sem voltak ilyen magasan az élelmiszerárak

2025. február 21. 07:10

Kellemetlenül érintett mindenkit a hír, hogy 2025. januárban a fogyasztói árak átlagosan 5,5%-kal haladták meg az egy évvel korábbiakat.

Lépésről lépésre: így történhet a gazdaság átadása

2025. február 16. 08:10

Az agrárium egyik legégetőbb problémája a gazdálkodói réteg elöregedése. A generációváltás sikeres megvalósítását törvény is célozza.

Igazodjon el könnyen a földforgalmi szabályok között

2025. február 11. 13:10

A NAK honlapján elérhető a Földforgalmi törvény kiadvány, mely minden eddigi hatályos módosítást tartalmaz.

Betelt a pohár: árstop lépett életbe 70 árucikkre Horvátországban

2025. február 10. 16:10

A négyszáz négyzetméternél nagyobb üzletekben az ársapkás termékek számára külön részleget kell biztosítani.

A múlt héten ismét csökkent az orosz búza exportára

2024. február 21. 15:10

Az orosz búza exportára a múlt héten tovább csökkent a világpiaci árak gyengülése és – elemzők szerint – a szállítások némi növekedése közepette.

Kevesebb őszi búzát vetnek Oroszországban

2021. szeptember 17. 07:58

A vetés a tavalyi rekord szintje alatt marad a száraz időjárás, és a gigantikus tavaszi újravetés miatt az ország központi régiójában.

Az európai búza elsődleges célországa Marokkó lett

2023. március 26. 10:16

Abban az évben, amelyet a fő gabonaexportőr Ukrajna orosz inváziója jellemez, az EU nagy mennyiségben értékesített a július-júniusi exportkampány elején, mivel az importőrök alternatívákat kerestek a fekete-tengeri gabonára.

Az ukránok szerint tőlük lopott búzát adott Moszkva Szíriának

2022. június 4. 10:37

Oroszország a becslések szerint 100 000 tonna búzát küldött szövetségesének, Szíriának, amióta megszállta Ukrajnát.