Agrárgazdaság

Az orosz lakosság már békét akar – szerencséjükre a mezőgazdaság eddig háborúállónak bizonyult

Agrofórum Online

Oroszországban fordult a kocka, most úgy tűnik, hogy a lakosság zöme immár nem támogatja az Ukrajna ellen folyó háborút. Közben a mezőgazdasági termelés viszont zavartalannak látszik.

Gyorsan változik a közhangulat a 2022 februárja óta egymással harcoló Oroszországban és Ukrajnában. A Russian Field legfrissebb kutatási eredményei szerint az orosz lakosság 74 százaléka immár a tűzszünet mellett foglal állást, míg pár hónapja még éppen fordított volt a helyzet. Az ukránok kétharmada jelenleg támogatja a honvédő háborújukat.

Vlagyimir Putyin orosz elnök a napokban jelentette be, hogy 170 ezer fővel megemelték a hadsereg létszámát, ami sajnos nem arra utal, hogy tűzszünetre, netán békekötésre készülnének. Elemzők szerint mindkét fél a jövő novemberi amerikai elnökválasztás kimenetelére vár, addig mindenképpen kitartanak.

Az ukrán gazdaság már ezer sebből vérzik, de Oroszország is megérzi a hosszú háborúskodást, illetve az ezzel járó nyugati szankciókat. Az idei éves inflációt ugyanakkor 7–7,5 százalék környékére várják, ami meglepően jó, akár a 17,5 százalékosra becsült magyarhoz viszonyítva is.

Putyin elnök novemberben arról számolt be, hogy Oroszország GDP-je emelkedőben van, bár a háborús dezinformálás következtében minden efféle bejelentést fenntartással kell fogadni. Már csak azért is, mert Oroszország jelenleg a piaci alapú gazdaságról a hadigazdaságra átállás időszakát éli, vagyis a gazdaságot az állami (hadi) megrendelések húzzák, nem pedig a „civil” termelés bővülése, vagy a jólét növekedése.

Ha megnézzük például az oroszországi autóvásárlások adatait, abban valóban van némi emelkedés 2022-höz képest, ám még nagyon messze vannak a háború előtti értékekhez képest. Az idei harmadik negyedévben jelzett 5,5 százalékos orosz GDP-növekedés tehát részben félrevezető, bár mindenképpen meglepő az adott körülményeket figyelembe véve.

Mezőgazdasági termékek szempontjából mindenesetre nem állnak rosszul, a 2022/2023-as szezonban például búzából jóval többet exportáltak, mint az előző három évben bármikor. Az orosz agrárminiszter, Dmitrij Patrusev a közelmúltban jelentette be, hogy az új szezonban mintegy 65 millió tonna gabonát fognak külföldre szállítani.

Van miből, a termés 98 százalékának betakarítása után ugyanis 151 millió tonna gabonát raktározhattak be, amelyből 99 millió tonnát tesz ki a búza. Éhezéssel tehát nem kell számolniuk, de kérdés, hogy meddig tart ki még a lakosság türelme a hatalmas véráldozatokkal járó háborúval szemben.

(Fotó: Julia Borodulina/Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

1000 nap: mennyibe került az oroszok inváziója Ukrajnának?

2024. november 20. 09:10

Ukrajna az állami bevételek nagy részét a védelem finanszírozására költi. Minden egyes napi harc körülbelül 140 millió dollárba kerül.

Rohannak eladni gabonájukat az orosz gazdák

2024. november 18. 09:40

Könnyebb azonnal eladni a gabonát és 20% feletti kamattal bankba tenni, és elfelejteni a gabona ármozgásának kockázatát.

Fegyverszállításra használhatják a fekete-tengeri agrárfolyosót?

2024. november 17. 16:10

Az ukrán fekete-tengeri kikötők elleni orosz támadások hat polgári hajót és gabona-infrastruktúrát károsítottak meg szeptember 1. óta.

Történelmi csúcson a vaj és a tejszín ára az EU-ban

2024. november 15. 11:10

Az Európai Unióban a tejtermékek, különösen a vaj és a tejszín ára új rekordokat ért el. A tejszínt most történelmi, 10 155 eurós tonnánkénti áron lehet kapni.

Jövő hét elején padlózhatnak le a terménypiacok

2024. február 24. 09:10

Mínuszokkal ért véget a hét a terménypiacokon. Chicagóban a búza 1,6 százalékkal, a kukorica 1,5 százalékkal, a szójabab 1 százalékkal, a repce pedig 0,6 százalékkal került kevesebbe, mint előző nap. Európában a malmi búza, a kukorica és a repce kurzusa is mínuszban zárt, a takarmánybúza ára stagnált.

A Kreml szerint tettekre van szükség a fekete-tengeri gabonaüzlet kapcsán

2023. augusztus 5. 15:10

Oroszország pénteken közölte, hogy lépésekre van szüksége, nem pedig ígéretekre az Egyesült Államok részéről, hogy teljesítse azokat a feltételeket, amelyeket a fekete-tengeri gabonaszerződéshez való visszatéréshez szükségesek.

Nagyobb lehet az orosz búzatermés – csökkentek az árak

2023. november 10. 13:10

Erős eladói nyomást lehetett tapasztalni a csütörtöki kereskedési napon a terménypiacokon. Európában mind a négy kiemelt agrártermék, a malmi búza, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is mínuszban zárt.

Oroszország polgári hajókat fenyeget a Fekete-tengeren

2023. július 30. 10:10

Oroszország a múlt héten felmondta az ENSZ közvetítésével létrehozott gabonaszállítási megállapodást, amely lehetővé tette Ukrajnának, hogy biztonságosan exportálja gabonáját a Fekete-tengeren keresztül.