30℃ 19℃
július 23. Lenke, Brigitta, Apollinár
Agrárgazdaság

Az ukrajnai gazdaságok működését számos módon nehezíti a háború

Agrofórum Online

Ukrajna gabonatermelése – amely sokáig az exportbevételek és a globális gabonapiacok mozgatórugója volt – máris meredeken visszaesett a háború miatt, amely megzavarta az exportot, csökkentette a műtrágyákhoz való hozzáférést és hatalmas mezőgazdasági területeket tett nem megfelelően művelhetővé, plusz teher a gazdálkodónak, hogy sok dolgozó vonult be a hadseregbe. Kijev azon lépései, amelyek a kulcsfontosságú mezőgazdasági szektort a katonai műveletektől elzárják, csak korlátozott hatással jártak.

A holland Kees Huizinga számos kihívással nézett szembe az alatt a két évtized alatt, amelyet Ukrajnában gazdálkodóként töltött. Oroszország inváziója olyan kihívás elé állította, amire nem számított. 350 munkása közül körülbelül 40 jelentkezett a hadseregbe, és az általa talált helyettesítőknek nincs tapasztalatuk. Huizinga attól tart, hogy ez a gabona- és a tejhozam csökkenését, és ezzel együtt a bevételének csökkenését is jelentheti. A közép-ukrajnai cserkaszi régió dombvidékén és zöldellő síkságain fekvő faluban található farmja nem az egyetlen, amelyet veszteség ért a háború miatt.

A 48 éves férfi, aki a holland Groningen város közeléből származik, és az olcsóbb földárak miatt költözött Ukrajnába, azt mondta, hogy a veszteségek akár néhány százezer dollárt is elérhetnek a gazdaságban. 15 000 hektáros földjén 2000 fejős tehén és fiatal állomány van, valamint különféle zöldség- és gabonanövényeket termeszt, és az évek során ellenállt a kiszámíthatatlan időjárási és áringadozásoknak, valamint egyéb kihívásoknak.

Három gazdálkodó, egy jelentős mezőgazdasági üzem üzemeltetője és egy mezőgazdasági szövetség a Reuters hírügynökségnek azt mondta, hogy a katonai behívás még keményebbé tette a gazdálkodási naptár legfontosabb időszakait – a vetési és betakarítási időszakokat. Azt mondták, hogy a létszámhiány kibocsátásra gyakorolt hatásának felmérése lehetetlen – de ez csak egy újabb bonyodalom az amúgy is nehéz gazdálkodási működésben.

A Reuters által megszólaltatott mezőgazdasági források többsége azt mondta, hogy csak viszonylagosan lehet boldogulni azzal, hogy helyettesítő munkavállalókat és alkalmazottakat vonhatnak be, de semmi sem pótolja a tapasztalatot.

Az idei év eleje óta új toborzási akció indult Ukrajnában, egy széles körben várt ellentámadásra készülve, ez egybeesett az éves vetési kampánnyal, amely a heves esőzések miatt elmaradt.

Az összes gazdálkodó Ukrajna-szerte átlagosan akár 15%-át is elveszthette a dolgozóinak, mert a hadseregben szolgálnak.

Ukrajna régóta Európa kenyérkosárjaként ismert. Termékeny fekete talaja, nagy kiterjedésű síksága és a mély fekete-tengeri kikötők lehetővé tették, hogy az ország a gabona egyik fő exportőre legyen világszerte.

Az ukrajnai falvakban a munkára hajlandó és készséges munkaerő állománya nem túl nagy a szakemberek szerint, az elmúlt évtizedekben eleve sok fiatal távozott városokba. Néha a helyi sorkatonai hivatallal fenntartott jó kapcsolatok és a fegyveres erők anyagi támogatása minden törvénynél vagy szabálynál többet jelent annak érdekében, hogy rávegye a tisztviselőket arra, hogy ne sorozzanak be túl sok munkavállalót.

A Barishevka Grain Alliance gabonaipari vállalat 54 000 hektárt művel, közölte, hogy 1100 alkalmazottjából 51 most „Ukrajnát védi”. „A cég vezetése, a társaság igazgatósága és a befektetők megértik az Ukrajna védelmi képességeinek megerősítését célzó intézkedések sürgősségét és fontosságát. De emellett akut probléma a mezőgazdasági ágazat képzett személyzettel való ellátása” – áll a közleményükben.

Denys Marchuk, az Ukrán Agrártanács alelnöke azt mondta, úgy véli, hogy az idei helyzet „nehéz, de nem kritikus”. Marchuk elmondta, hogy a gazdálkodók előnyben részesítenek néhány alkalmazottat, több női munkavállalót vonnak be és más munkavállalókat képeznek át.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A covid közepén sem voltak ilyen magasan az élelmiszerárak

2025. február 21. 07:10

Kellemetlenül érintett mindenkit a hír, hogy 2025. januárban a fogyasztói árak átlagosan 5,5%-kal haladták meg az egy évvel korábbiakat.

Lépésről lépésre: így történhet a gazdaság átadása

2025. február 16. 08:10

Az agrárium egyik legégetőbb problémája a gazdálkodói réteg elöregedése. A generációváltás sikeres megvalósítását törvény is célozza.

Igazodjon el könnyen a földforgalmi szabályok között

2025. február 11. 13:10

A NAK honlapján elérhető a Földforgalmi törvény kiadvány, mely minden eddigi hatályos módosítást tartalmaz.

Betelt a pohár: árstop lépett életbe 70 árucikkre Horvátországban

2025. február 10. 16:10

A négyszáz négyzetméternél nagyobb üzletekben az ársapkás termékek számára külön részleget kell biztosítani.

Ukrajnában nagyobb lehet a búza vetésterülete 2025-ben

2024. november 30. 08:10

Ukrajnában a búzatermés akár 25 millió tonnára is nőhet jövőre az idén várható 22 millió tonnáról a nagyobb vetésterületnek köszönhetően.

Isztambulban tárgyalnak az ukrán gabonaexport újraindításáról

2022. július 13. 07:34

Ukrajna, Oroszország és Törökország katonai delegációi szerdán találkoznak az ENSZ tisztviselőivel Isztambulban, hogy megvitassák az ukrán gabona biztonságos exportjának újraindítását.

Akár már jövő héten elkezdődhet a gabonamegállapodás lezárása

2023. április 23. 07:36

Oroszország határozottan jelezte, hogy nem engedi a tavaly júliusban megkötött ukrán fekete-tengeri kiviteli megállapodás folytatását május 18-án túl, mert nem teljesültek a saját gabona- és műtrágyaexportjának megkönnyítésére vonatkozó követelések.

A vámok visszaállítását, fokozottabb vizsgálatot szorgalmaz a NAK

2023. április 19. 16:41

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) üdvözli az Ukrajnából származó vagy onnan érkező gabonára és olajos magvakra, valamint más mezőgazdasági termékekre bevezetett átmeneti importtilalmat.