A BASF német vegyipari konglomerátum mezőgazdasági megoldások szegmensének 3,4 milliárd eurós árbevétele jelentősen, 19,4 százalékkal meghaladta a 2021 első negyedévi szintet. Európában is több gombaölő- és gyomirtószert értékesítettek. A BASF az orosz és kínai kockázatok ellenére kitart az éves előrejelzések mellett.
Az agrárszegmens értékesítése jelentősen nőtt 2021 első negyedévéhez képest. A mennyiségek Észak-Amerika kivételével minden régiókban növekedtek. Az árak minden régióban meghaladták az előző negyedévet. Az árbevétel növekedéséhez a pozitív árfolyamhatások is hozzájárultak, különösen az amerikai dollár kapcsán.
Az európai eladások jelentősen emelkedtek, elsősorban a megnövekedett volumennek köszönhetően, különösen a gombaölő és gyomirtó szerek esetében. A magasabb árak az eladásokra is pozitív hatással voltak.
Az észak-amerikai eladások jelentősen növekedtek, elsősorban a pozitív árfolyamhatások miatt. Az árszínvonal jelentősen meghaladta az előző év negyedévét, miközben a mennyiségek enyhén csökkentek. Ázsiában az értékesítés erősen nőtt a nagyobb volumennek köszönhetően, különösen a gyomirtó- és gombaölő szereknél és elsősorban Kínában.
A BASF összességében kitart 2022-es profit-előrejelzésénél, és azt közölte, hogy árazási ereje alapján képes áthárítani a megugró nyersanyagárakat a fogyasztókra, bár figyelmeztetett a rendkívül magas globális bizonytalanságra.
A BASF, amely közzétette előre első negyedévi eredményét, 6,6 és 7,2 milliárd euró közötti kamat- és adózás előtti eredményt (EBIT) céloz meg speciális tételekkel kiigazítva, ami a tavalyi 7,8 milliárd euróhoz képest alacsonyabb. Az üzleti tevékenységet sújthatják az Ukrajna elleni orosz támadás következményei, valamint a koronavírus-fertőzések megfékezésére irányuló kínai intézkedések, ám az alapvető vegyianyag-üzletágak egyelőre profitáltak a magasabb árrésekből, amelyek az alacsonyabb szállítási mennyiség ellenére is növelték a bevételeket.
„A piaci környezetet továbbra is rendkívül magas szintű bizonytalanság uralja” – közölte a társaság az éves közgyűlése előtt. Martin Brudermueller vezérigazgató elmondta, hogy bár az orosz földgáztól való függőséget meg kell szüntetni, minden hirtelen leállás „visszafordíthatatlan gazdasági károkat okozna”. Moszkva a múlt héten leállította a gázszállítást Bulgáriába és Lengyelországba, felkeltve az aggodalmakat, hogy a szélesebb európai földgázszükséglet veszélybe kerül – írt a Reuters.
A BASF a háborúra reagálva döntött úgy, hogy július elejéig leállítja fennmaradó oroszországi és fehéroroszországi üzleti tevékenységét, kivéve az élelmiszergyártásra szánt termékeket. A hónap elején a BASF arról számolt be, hogy a Wintershall Dea olaj- és gázipari vegyesvállalat értékvesztései miatt csökkent az első negyedéves nettó bevétel.
A BASF csoport mintegy 111 ezer embert foglalkoztat és hat divízióba sorolják a tevékenységeiket. Ezek a Chemicals (vegyi anyagok), a Materials (anyagok), az Industrial Solutions (ipari megoldások), a Surface Technologies (felületi technológiák), a Nutrition & Care (élelmezés és gondozás) és az Agricultural Solutions (mezőgazdasági megoldások). A BASF 78,6 milliárd eurós árbevételt ért el 2021-ben.