Agrárgazdaság

Budapest vizét fenyegeti legjobban a lítium-ion akkumulátorok gyártása

Agrofórum Online

A lítiumra szüksége van az emberi szervezetnek, kérdés azonban, hogy milyen biológiai hatása lesz, ha az akkumulátorgyárak révén nagyságrendekkel emelkedik majd a koncentrációja a magyarországi vizekben.

A hazai vizek lítiumtartalmát vizsgálta Záray Gyula, az MTA doktora, az ELTE Kémia Intézetének professor emeritusa, az Eötvös Lóránt Kutatóhálózat Ökológiai Kutatóközpont Vízi Ökológiai intézetének tudományos tanácsadója a kollégáival együtt. A kutatás a tervezett magyarországi akkumulátorgyárak miatt vált igazán izgalmassá.

A Portfolio Checklist podcast adásából kiderült, hogy a lítium-ion akkumulátorok előállítása révén várhatóan megnövekszik a hazai vízbázis, a csapvizek és ásványvizek lítiumtartalma. A koncentrációemelkedés biológiai hatása ugyanakkor még kiszámíthatatlan.

Elsősorban azért, mert a lítium bizonyos mennyiségben fogyasztva még egészséges is a szervezet számára. Naponta 1 mg bevitelére van szükség bizonyos javaslatok szerint, ennek ellenére még nem nyilvánították esszenciális nyomelemnek. A legkönnyebben vízben oldva vagyunk képesek felvenni, de megtalálható a burgonyában, a paradicsomban és a különböző gabonafélékben is.

Úgy tűnik, hogy a lítium hiánya demenciát és más pszichés betegségeket okoz, és aki ezekben szenved, annak az állapotát 800–1000 mg lítium-karbonát bevitelével próbálják gyógyítani, vagy legalább szinten tartani.

Záray Gyula és kollégái 19 megye közkútjaiból származó vízmintákat vizsgáltak meg. Ők is arra a következtetésre jutottak, hogy a parti szűrésű kutakból vizet nyerő településeket veszélyeztetheti leginkább a lítiumkoncentráció növekedése. Ilyen például Budapest, amely a Dunából nyeri az ivóvíz jelentős részét, ebben literenként 3-4 mikrogramm a lítiumkoncentráció, ami a legalacsonyabbnak számít Magyarországon. A felszíni tározókból nyert vízben 5, a karsztvizekben 8 mikrogramm értéket mértek.

Ezt egy „kellemes és jó átlagértéknek” tartjuk, miközben Texasban 3000 mikrogramm a literenkénti érték. Egyelőre nem tudjuk, hogyan tudtak ehhez alkalmazkodni az ott élők, illetve milyen hatással van azokra, akik egy jóval alacsonyabb lítiumkoncentrációjú helyről költöznek oda. Az igazsághoz hozzátartozik, hogy az ásványvízfogyasztás emelkedésével már Magyarországon is nő a bevitt lítium mennyisége (akár 200 mikrogramm/literre).

Dél-koreai kutatások szerint a lítium a parti szűrésű kutakon úgy megy át, mint kés a vajon, a szennyvíztisztítók nem képesek azt eltávolítani, a szakemberek ezért tartanak idehaza is attól, hogy az ipari szennyezés következtében feltehetően nőni fog a lítiumkoncentráció.

(Fotó: Goran Horvat/Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

1000 nap: mennyibe került az oroszok inváziója Ukrajnának?

2024. november 20. 09:10

Ukrajna az állami bevételek nagy részét a védelem finanszírozására költi. Minden egyes napi harc körülbelül 140 millió dollárba kerül.

Rohannak eladni gabonájukat az orosz gazdák

2024. november 18. 09:40

Könnyebb azonnal eladni a gabonát és 20% feletti kamattal bankba tenni, és elfelejteni a gabona ármozgásának kockázatát.

Fegyverszállításra használhatják a fekete-tengeri agrárfolyosót?

2024. november 17. 16:10

Az ukrán fekete-tengeri kikötők elleni orosz támadások hat polgári hajót és gabona-infrastruktúrát károsítottak meg szeptember 1. óta.

Történelmi csúcson a vaj és a tejszín ára az EU-ban

2024. november 15. 11:10

Az Európai Unióban a tejtermékek, különösen a vaj és a tejszín ára új rekordokat ért el. A tejszínt most történelmi, 10 155 eurós tonnánkénti áron lehet kapni.

Mizse: Le a kupakkal! – Edukációs kampánnyal a környezettudatosságért

2019. április 1. 10:31

A cég ásványvízforgalmazóként, a Mizse pedig ismert hazai márkaként, a környezettudatosság érdekében elsőként helyezett el „zöld üzeneteket” a palackok címkéin, fenntarthatósági projektje keretében.

A szélsőséges nyár az ásványvízforgalmat se kímélte, egyszerre tépázta meg és húzta fel

2019. október 1. 05:47

A hazai ásványvizek árát ma három fő tényező befolyásolja: a forint árfolyama, a disztribúciós és a bérköltségek.

A magyar ásványvíz „királyhoz” került a Pepsi

2018. január 23. 11:52

A csehországi Karlovarské Minerální Vody és Balogh Levente üzletember közösen szerzik meg az amerikai PepsiCo magyarországi érdekeltségeit, míg a cseh és szlovák PepsiCo cégeket a KMW egyedül vásárolja meg.

A csökkenő ásványvizes piac nem törte meg a Magyarvíz lendületét

2020. február 20. 12:37

A Mizse 2012 és 2013 után 2019-ben harmadik alkalommal kapta meg a világ egyik legrangosabb innovációs termékdíját, az Év Terméke Díjat.