A Német Gazdaszövetség (DBV) legfrissebb jelentése szerint a mezőgazdasági termelők átlagos vállalati eredménye 30%-kal 77 500 euróra esett vissza egységenként.
A változás a szántóföldi gazdálkodástól a tejtermelésig szinte minden ágazatot érintett.
32 százalékos mínusz
A szántóföldi gazdálkodás területén a jövedelmek 32%-kal csökkentek, az átlagos vállalati eredmény 72 871 euróra zsugorodott. Még drámaibb a helyzet a tejtermelők körében, ahol a jövedelmek 42%-kal csökkentek, és a gazdák átlagosan 78 643 eurós eredményt értek el. A visszaeséshez hozzájárult a tejtermeléshez kapcsolódó költségek emelkedése, valamint a tej átvételi árának csökkenése.
Az ökológiai gazdálkodás szintén nehéz helyzetbe került, 8%-os visszaesés tapasztalható, így az átlagos jövedelem 89 068 euróra csökkent. Kivételt csak az állattenyésztők jelentenek, amelyek 20%-os növekedést értek el, átlagosan 148 275 eurós eredménnyel. Ez a növekedés az állati termékek piacán tapasztalható, számukra kedvező árváltozásoknak köszönhető.
Árcsökkenés
Joachim Rukwied, a Német Gazdaszövetség elnöke kiemelte, hogy a jövedelemcsökkenés mögött több tényező is meghúzódik. Az egyik legfontosabb ok a mezőgazdasági termékek, különösen a növényi és állati eredetű termékek árcsökkenése. A termelőknek szembesülniük kell a globális piaci viszonyok változásaival, amelyek a kereslet és kínálat folyamatos ingadozásához vezetnek.
Emellett a gazdáknak magas működési költségekkel is meg kell küzdeniük. Az energia, a műtrágya, a takarmány és az egyéb alapanyagok költségei jelentősen emelkedtek, ami szintén negatív hatást gyakorolt a mezőgazdasági vállalkozások eredményére.
Kettős hatás
A mezőgazdasági üzemek helyzete különösen érzékeny, mivel a gazdák nem tudják rövid távon befolyásolni a piaci árakat, miközben a termelési költségeik folyamatosan nőnek. Ez a kettős hatás jelentős pénzügyi nyomást helyez a gazdákra, és sokan kénytelenek mérsékelni beruházási tevékenységüket. A beruházások visszafogása azonban hosszú távon tovább ronthatja a termelők versenyképességét, hiszen a modernizáció és az innováció hiánya miatt a termelési hatékonyság csökkenhet – hívta fel a figyelmet a német agrarheute szaklap.
A gazdaszövetség elnöke rámutatott arra is, hogy a gazdák egyre óvatosabbak a jövőbeli befektetéseikkel kapcsolatban. Az ágazatban tapasztalható bizonytalanság és a növekvő költségterhek miatt sok gazdálkodó nem mer nagyobb fejlesztésekbe vagy technológiai újításokba befektetni. A befektetések elmaradása azonban a jövőbeli termelékenység rovására mehet.
A DBV felhívta a figyelmet arra, hogy szükség van a mezőgazdasági támogatási rendszerek megerősítésére és a piaci körülmények stabilizálására.
Fotó: Pexels