Kína ötéves intelligens gazdálkodási tervvel igyekszik növelni az élelmiszertermelést az ázsiai országban.
Kína egy ötéves cselekvési tervet indított a teljes mezőgazdasági iparági értéklánc digitális átalakulásának felgyorsítására a belföldi élelmiszertermelés növelését célzó intézkedések részeként.
Big data platform
A pekingi Földművelésügyi Minisztérium közleménye szerint a 2024–2028-as időszakra szóló intelligens mezőgazdasági cselekvési terv célja egy digitális telepítési technológiai rendszer, valamint egy nemzeti mezőgazdasági és vidéki big data platform létrehozása 2028-ig.
Fokozódó beruházások
Az adatalapú termelés, a GPS-navigációs rendszerek és a mesterséges intelligencia gazdálkodásban való alkalmazásának sürgőssége abból adódik, hogy a világ legnagyobb gabonatermelője fokozta a mezőgazdasági gépekbe és a vetőmag-technológiába való beruházásait az élelmiszerbiztonság érdekében.
700 millió tonna
Kína gabonatermelése az idén meghaladhatja a 700 millió tonnát, a mezőgazdasági és vidéki ügyekért felelős alelnök újságíróknak jelentette be a nagyszabású program elindítását.
Azt mondta azonban, hogy a stabil ellátás biztosítására irányuló erőfeszítéseket „nem lehet lazítani”, mivel az ország továbbra is nagymértékben függ az importtól az 1,4 milliárd lakos biztonságos élelmezése érdekében.
Hatékonyságnövelés a cél
Kína évente több mint 100 millió tonna szójababot és gabonát importál, különösen az Egyesült Államokból és Brazíliából.
A gazdaságokra, állattenyésztésre és halászatra kiterjedő digitális átalakulás várhatóan hozzájárul a költségek csökkentéséhez, a termelés növeléséhez és a hatékonyság növeléséhez.
Digitális korszerűsítés
A hozamnövekedés felgyorsítása érdekében a szakminisztérium felgyorsítja a mezőgazdasági gépek és berendezések digitális korszerűsítését a gazdaságokban – számolt be a nemzetközi mezőgazdasági szaksajtó a brit Thomson Reuters hírügynökségre hivatkozva.
A tárca hozzátette: a kutatóintézetek támogatásával, valamint az agrártechnológiák kutatás-fejlesztésének erősítésével folytatja az intelligens mezőgazdaság jövőjének feltárását.
(Kép: Pixabay)