Továbbra is meredeken emelkednek a tejtermékek árai az európai és a globális piacokon. Óriási különbséget lehet látni a tejárak és az alapanyagok árai között.
Az Európai Bizottság jelentése szerint hétről hétre emelkedik az európai nagykereskedőktől származó tejtermékek árai. Ez nem csak a vajra és a tejporra vonatkozik, hanem a legtöbb más tejtermékre is. A tejpiac pénzügyi kiaknázása szempontjából különösen fontos sajtárak is rekordról rekordra ugranak. Nem csak a tej kevés nyilvánvalóan, hanem sok tejtermék is.
Új rekordértékre, 54,3 centre emelkedett januárban a vaj és a sovány tejpor azonnali árából számított tej alapanyag értéke. Ez nem egy tőzsdei értékből számolt ár, hanem egy elméleti tejár, amely a vaj és a tejpor valós piaci árából adódik.
A tejtermékek árai ezután tovább emelkedtek, ami azt jelenti, hogy februárban még magasabb áruértékre lehet számítani. Ez azzal jár, hogy a tejüzemeknek követniük kell a példát az áremeléseikkel.
Az észak-németországi Ammerland tejüzemben például a tejtermelők jelenleg 43 centet kapnak a tejért. Ez tíz centtel több, mint egy évvel ezelőtt – mondta Ralf Hinrichs ügyvezető igazgató az NDR-nek. Sok más tejüzem most hasonló árat fizet. Hinrichs azonban azt feltételezi, hogy a globális kereslet miatt az 50 centes tejárak még mindig elérhetők.
A tej piaci értéke – vagyis a vaj és a sovány tejpor tőzsdei árából számított elméleti tejár – 2022. februárjában 56,7, márciusra pedig 56,8 cent lesz. A piaci tejértékek ezután júliusig 55 cent felett maradnak, majd csak ezután csökkenhetnek lassan.
A magas árszintet igazolják a tejüzemek között forgalmazott azonnali tej fix árai. Február elején ezek Németország északi részén 52,50 cent és délen 55,50 cent körül mozogtak. Nagyon magas a több mint 50 centes nyersanyagár a kereskedelem minden szintjén.
A termékárakból számolt tejárak és a tejüzemek által fizetett árak között továbbra is igen nagy a különbség – átlagosan több mint 10 cent. De a tej ára most mindenhol emelkedik hívta fel a figyelmet a német agrarheute híroldal. Az egyes tejüzemek, például a nagy holland tejüzem, a FrieslandCampina már januárban 45 centet fizettek tejtermelőiknek. Februárban azonban az árat nem változtatták.
De van egy másik ok is, ami a nyerstej drágulását okozza: ezek a növekvő exportárak. Ezt lenyűgözően mutatják a Global Dairy Trade (GDT) globális kereskedelmi tőzsde legutóbbi aukciói. A tejtermékek exportárai február elején nyolcéves csúcsot értek el, a határidős piaci árak pedig arra utalnak, hogy az exportárak tovább fognak emelkedni.