Agrárgazdaság

Egyre több amerikai sajtot vásárolnak Európában

Agrofórum Online

Hollandia a szeletekben csomagolt és a hamburgerekben használt ömlesztett sajtok fő vásárlója lett a közelmúltban. A finom goudájáról, brie-jéről és mozzarelláiról híres Európa tejhiánnyal néz szembe. Ennek eredményeként több amerikai sajtot vásárolnak az európai vevők, főleg az olcsó, feldolgozott fajtákat.

Hollandiában például az amerikai sajtimport a legfrissebb kormányzati adatok szerint az egekbe szökött. Leginkább szeletelt sajtot vásároltak, a hamburgerekbe használt fajtát. Ennek oka az Egyesült Államokban tapasztalható alacsonyabb sajtár, ami még nagyobb tengerentúli vásárlásokhoz vezethet – mondta Mary Keough Ledman, a Rabobank tejágazati globális stratégája. A tej és a sajt előállítása a világon szinte mindenhol megdrágult, különösen Európában.

Először az aszály, majd Oroszország ukrajnai inváziója megemelte a kukorica árát, ami az állati takarmányok költségének növekedéséhez vezetett. A munkaerő, az energia és a berendezések költségei is emelkedtek, ami a tejkészletek csökkenéséhez vezetett. Az európai gazdálkodók különösen vonakodtak a termelés bővítésétől, mivel aggódnak a környezetvédelmi szabályok szigorítása miatt – mondta Nate Donnay, a StoneX Group Inc. tejpiaci cég igazgatója.

Az Egyesült Államok kereskedelmi adatai szerint Európa februárban 306 tonna sajtot importált az Egyesült Államokból, ami több mint háromszorosa az elmúlt öt év havi átlagának – számolt be a Bloomberg. A nagy vevőként felbukkanó Hollandia néhány nagy kereskedőháznak ad otthont. Lehetséges, hogy ezek a kereskedők reexport céljából importálnak szerte a világon, mondta Donnay, így nincs garancia arra, hogy az európai vásárlók fogyasztják el ténylegesen ezt a sajtot.

Matt Gould, a Dairy Market Analyst szerkesztője szerint hálózatukban továbbra is erőteljes exportértékesítésről számolnak be a kapcsolattartók az Egyesült Államokban. „Még mindig hallunk történeteket arról, hogy a nemzetközi vásárlók először keresik meg a sajt- és vajgyártókat – ez az óceániai és európai szűkös tejellátás eredménye” – tette hozzá.

Az biztos, hogy az EU-ba irányuló amerikai sajtexport még mindig viszonylag kicsi. Az export több éve kevesebb, mint évi 2000 tonna, míg az EU éves sajttermelése meghaladja a 10 millió tonnát.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Fegyverszállításra használhatják a fekete-tengeri agrárfolyosót?

2024. november 17. 16:10

Az ukrán fekete-tengeri kikötők elleni orosz támadások hat polgári hajót és gabona-infrastruktúrát károsítottak meg szeptember 1. óta.

Történelmi csúcson a vaj és a tejszín ára az EU-ban

2024. november 15. 11:10

Az Európai Unióban a tejtermékek, különösen a vaj és a tejszín ára új rekordokat ért el. A tejszínt most történelmi, 10 155 eurós tonnánkénti áron lehet kapni.

Rekordmagas marhahúsárak, tovább szűkülő kínálat az EU-ban

2024. november 14. 16:10

Az EU marhahús-előállítása és az állomány 2024-ben és 2025-ben tovább csökken. Az árak ugyan magasak – más a probléma.

Közel a mezőgépipar kilábalása? Szépen menetel a Case, Steyr és New Holland márkák tulajdonosa

2024. november 11. 14:40

A Case, Steyr és New Holland márkákkal fémjelzett globális traktorgyártó CNH Industrial NV árfolyama 10,1 százalékkal ment feljebb.

Az áremelkedések áldozata lehet egy híres görög sajt

2022. május 22. 07:44

A válság félelmet kelt, hogy a helyben előállított halványsárga kerekek hamarosan eltűnhetnek a sajtpultról.

Poroszlói kalandok - vizák, sajtok, betyárok

2022. február 25. 05:36

A Tisza-tó és környéke az elmúlt évtizedben elképesztő fejlődésen ment keresztül, jól érzékelhető, hogy igen népszerű mind a hazai, mind a külföldi turisták között.

Csíz sajtműhely: sajtkészítés mesteri szinten

2021. november 27. 07:36

Kun Anita sajtmesterrel a Csíz sajtműhely tulajdonosával a termékeikről, minőségbeli követelményekről, a nemzetközi versenyekről, sőt még az "ellopott" sajtról is beszélgettünk.

A védővámok ellenére is megéri sajtot exportálni az arab térségbe

2019. augusztus 16. 09:23

Különböző országokra szabott egyedi termékekkel lehet leginkább érvényesülni az arab országok tejtermékpiacán. Egy magyar cég tudott is élni a lehetőséggel. Ám ezen államok termelése is erősödik.