Agrárgazdaság
Agrárgazdaság

ENSZ-figyelmeztetés: a fekete-tengeri gabonamegállapodás végének súlyos hatásai lehetnek

ENSZ-figyelmeztetés: a fekete-tengeri gabonamegállapodás végének súlyos hatásai lehetnek

Agrofórum Online

A fekete-tengeri gabonaüzlet vége súlyosan érintené Afrika szarvát – közölték segélyszolgálati tisztviselők, figyelmeztetve, hogy az élelmiszerárak újabb emelkedése több tízmillió embert sodorna az éhezés szélére.

Moszkva azzal fenyegetőzött, hogy kilép a fekete-tengeri gabonakezdeményezés néven ismert megállapodásból, – amelyet az Egyesült Nemzetek Szervezete és Törökország közvetítésével jött létre tavaly júliusban –, ha nem szűnnek meg a gabona- és műtrágya szállítása előtt álló akadályok. Egy ukrán megbízott azt mondta, 99,9%-ban biztos abban, hogy Oroszország kilép, amikor július 18-án szóba kerül a megújítás.

Idén sikerült elkerülni az éhínséget Afrika szarva, azaz a kontinens északkeleti vidékének egyes részein. A segélyszervezetek tisztviselői szerint azonban hét kelet-afrikai országban még mindig mintegy 60 millió ember élelmezéshiánya figyelhető meg, és aggódnak egy újabb csapás hatása miatt.

A fekete-tengeri kezdeményezés megújításának hiánya nagyon-nagyon súlyosan érintené Kelet-Afrikát”

– mondta Dominique Ferretti, a Világélelmezési Program vezető egy genfi tájékoztatón.

Számos ország függ Ukrajna búzájától, és e nélkül jelentősen magasabb élelmiszerárakat látnánk mindenhol.”

Brenda Lazarus, az Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezettől azt mondta, hogy Szomáliában, Szudánban, Dzsibutiban és Eritreában az étrend a búzára összpontosul, és minden változás „nagyon lassú” lesz.

Az ENSZ adatai azt mutatják, hogy a fekete-tengeri megállapodás kezdete óta körülbelül 700 000 tonna gabonát szállítottak Kenyába és Etiópiába – számolt be a nemzetközi mezőgazdasági szaksajtó a brit Thomson Reuters hírügynökségre hivatkozva. Noha ez csak a teljes mennyiség 2%-a, a régiót a búza árának ugrásszerű emelkedése is sújtotta Oroszország 2022. februári ukrajnai inváziója óta, bár az árak azóta visszaestek.

Az Egészségügyi Világszervezet egyik tisztviselője szerint mintegy 10,4 millió gyermeket érint az akut alultápláltság, és arról számoltak be, hogy az elmúlt három évben Szomáliában, Dél-Szudánban és Kenya egyes részein kerültek be a legmagasabb arányban a gyerekek egészségügyi intézményekbe.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Inkább eladják a befektetők az agrárcégek papírjait

2024. július 8. 11:40

A június eladói fölényt mutatott a 25 vizsgált, agráriumhoz kötődő cég tőzsdei árfolyammozgása alapján.

Az idénymunkásokat elsősorban a fizetés érdekli, a munkaminőségre általában keveset adnak

2024. július 4. 08:40

Nemcsak a szakképzett munkaerő hiánya jelent egyre nagyobb problémát a mezőgazdaságban (is), de az idénymunkásoké úgyszintén.

Ez várhat a magyar gazdákra is: a dánok hatalmas adóval sújtják a szén-dioxid-kibocsátást

2024. július 2. 13:10

A termelőknek 2030-tól 120 dán korona (16 euró, vagyis 6000 forint) adót kell fizetniük minden egyes tonna kibocsátott szén-dioxidért.

Zuhannak az élelmiszerárak Magyarországon, de még mindig „fájdalmas” a bolti bevásárlás

2024. július 2. 08:40

A KSH konkrét termékek átlagárát tartalmazó adatsorában több olyan élelmiszer is van, amelyek ára májusban kétszámjegyű mértékben csökkent.

Oroszország készen áll az exportadó visszavonására

2021. március 18. 05:02

Oroszország készen áll a beavatkozásra a gabonaexport szabályozásába, ennek az ideje akkor érkezhet el, amikor a piac stabilizálódik.

Oroszországnak kezdettől fogva az volt a terve, hogy a háború finanszírozása érdekében elrabolja az ukrán gabonát – állítja a jelentés

2023. november 28. 08:10

Úgy tűnik, nem „menet közben alakult ki” az ukrán gabona kifosztásának terve – legalábbis ezt állítja egy nemzetközi emberi jogi csoport, amely szerint Oroszországnak már az invázió kezdetekor az volt a célja, hogy 1 milliárd dollárnyi ukrán gabonát kaparintson meg magának – a háborús erőfeszítései finanszírozására.

A Kreml szerint tettekre van szükség a fekete-tengeri gabonaüzlet kapcsán

2023. augusztus 5. 15:10

Oroszország pénteken közölte, hogy lépésekre van szüksége, nem pedig ígéretekre az Egyesült Államok részéről, hogy teljesítse azokat a feltételeket, amelyeket a fekete-tengeri gabonaszerződéshez való visszatéréshez szükségesek.

Negyedével csökken a gabonatermés az aszály miatt

2021. augusztus 22. 05:37

Kazahsztánt, Közép-Ázsia legnagyobb gabonatermelőjét nyáron száraz és meleg időjárás sújtotta, de a magas készletek és az Oroszországból származó import várhatóan támogatja a gabonaellátását a július 1-jén kezdődő 2021/22-es szezonban.