A fekete-tengeri gabonaüzlet vége súlyosan érintené Afrika szarvát – közölték segélyszolgálati tisztviselők, figyelmeztetve, hogy az élelmiszerárak újabb emelkedése több tízmillió embert sodorna az éhezés szélére.
Moszkva azzal fenyegetőzött, hogy kilép a fekete-tengeri gabonakezdeményezés néven ismert megállapodásból, – amelyet az Egyesült Nemzetek Szervezete és Törökország közvetítésével jött létre tavaly júliusban –, ha nem szűnnek meg a gabona- és műtrágya szállítása előtt álló akadályok. Egy ukrán megbízott azt mondta, 99,9%-ban biztos abban, hogy Oroszország kilép, amikor július 18-án szóba kerül a megújítás.
Idén sikerült elkerülni az éhínséget Afrika szarva, azaz a kontinens északkeleti vidékének egyes részein. A segélyszervezetek tisztviselői szerint azonban hét kelet-afrikai országban még mindig mintegy 60 millió ember élelmezéshiánya figyelhető meg, és aggódnak egy újabb csapás hatása miatt.
A fekete-tengeri kezdeményezés megújításának hiánya nagyon-nagyon súlyosan érintené Kelet-Afrikát”
– mondta Dominique Ferretti, a Világélelmezési Program vezető egy genfi tájékoztatón.
Számos ország függ Ukrajna búzájától, és e nélkül jelentősen magasabb élelmiszerárakat látnánk mindenhol.”
Brenda Lazarus, az Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezettől azt mondta, hogy Szomáliában, Szudánban, Dzsibutiban és Eritreában az étrend a búzára összpontosul, és minden változás „nagyon lassú” lesz.
Az ENSZ adatai azt mutatják, hogy a fekete-tengeri megállapodás kezdete óta körülbelül 700 000 tonna gabonát szállítottak Kenyába és Etiópiába – számolt be a nemzetközi mezőgazdasági szaksajtó a brit Thomson Reuters hírügynökségre hivatkozva. Noha ez csak a teljes mennyiség 2%-a, a régiót a búza árának ugrásszerű emelkedése is sújtotta Oroszország 2022. februári ukrajnai inváziója óta, bár az árak azóta visszaestek.
Az Egészségügyi Világszervezet egyik tisztviselője szerint mintegy 10,4 millió gyermeket érint az akut alultápláltság, és arról számoltak be, hogy az elmúlt három évben Szomáliában, Dél-Szudánban és Kenya egyes részein kerültek be a legmagasabb arányban a gyerekek egészségügyi intézményekbe.