Agrárgazdaság

Ezért egyre drágább az olívaolaj

Agrofórum Online

A hőség és a szárazság miatt nemrégiben drámaian csökkent az olajbogyó betakarítása. Az olaj ezért kétszer olyan drága, mint tavaly volt.

Salátákhoz, főzéshez vagy sütéshez: az olívaolaj ma már alapfelszereltség az európai konyhákban. Most már a fogyasztóknak is mélyebbre kell nyúlniuk a zsebükbe vásárláskor. Németországban júliusban 45 százalékkal volt magasabb az ár, mint egy évvel korábban, de ez a trend jellemző az összes országra, így Magyarországra is.

Zöld arany

A német vásárlók egyetlen más élelmiszernél sem regisztráltak nagyobb növekedést. A közelmúltban az olívaolaj ára 40 százalékos vagy még nagyobb pluszt mutatott az előző év azonos hónapjához képest. Összességében azonban az élelmiszerárak ott csak 1,3 százalékkal emelkedtek júliusban.

Egy jól ismert gyártó 500 milliliteres üveg olívaolaja 2022 januárjában 5,49 euróba került, jelenleg már 9,99 euróba, eközben egy üzletben a 750 milliliteres saját márkás 3,89-ről 9,49 euróra kúszott fel.

Költségnövekedés

A Stiftung Warentest nemrégiben ismét tesztelte az olívaolajokat. Az eredmények vegyesek: bár az árak tovább emelkednek, a minőség érezhetően csökken. Jana Fischer élelmiszer-szakértő, a Hamburgi Fogyasztói Központtól elmagyarázta, hogy az áremelkedés okai a szélsőséges dél-európai időjárási körülmények miatt tapasztalt terméskiesésekre, valamint a megnövekedett termesztési és betakarítási költségekre vezethetők vissza.

Éghajlatváltozás

Az olívaolajokat olyan országokban préselik, mint Olaszország, Görögország és Spanyolország. A helyzet nehéz a fő exportőrök számára. A világ legnagyobb olívaolaj-termelő országában, Spanyolországban a 2022/2023-as szezonban több mint a felére esett vissza a betakarítás. Olaszországban és Görögországban is hasonlóak a folyamatok.

A termelők szerint ennek fő oka a kedvezőtlen időjárás, a téli hónapokban kevés eső és a túl magas a hőmérséklet. Szakértők és sok olajbogyó-gazdálkodó az éghajlatváltozást okolja.

A spanyol termelők jobb termést remélnek

Spanyolországban, a legnagyobb olajbogyó-termelő országban az olívaolaj ára 191 százalékkal emelkedett 2012 januárja és 2024 júniusa között az országos statisztikai hivatal adatai szerint. Az ok a szárazság miatti terméskiesés és a „folyékony arany” iránti megnövekedett kereslet volt.

A termelők azonban jobb termést remélnek idén. Áprilisban és májusban, az olajfavirágzás időszakában nem volt kártékony extrém hőség, és a tavaszi heves esőzéseknek köszönhetően a vízkészletek átlagon felüliek. Ez a két tényező vezetett ahhoz, hogy a következő szezonban visszatérhetnek a normál betakarítási mennyiségek – számolt be a német ZDF közszolgálati televízió honlapja.

Olcsóbb alternatívák

A pénzmegtakarítás érdekében a fogyasztók olcsóbb alternatív termékekhez fordulhatnak. Egy fogyasztói tanácsadó központ a repceolajat és a napraforgóolajat ajánlja helyettesítőként, a lenmagolajat és a dióolajat pedig hidegtálak készítésére. A Szövetségi Statisztikai Hivatal adatai szerint a napraforgóolaj és a repceolaj csaknem kilenc százalékkal olcsóbb volt 2024 júliusában, mint egy évvel korábban.

Fotó: Pexels

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A 6 tonnát sem érheti el az idei magyarországi kukoricahozam hektáronként

2024. szeptember 10. 13:10

A KSH adatai szerint az elmúlt 15 évet tekintve egyedül 2012-ben (4,8 millió tonna) és 2022-ben (2,8 millió tonna) volt ennél alacsonyabb a kukorica terméskilátása Magyarországon.

Jól alakult az augusztus az agrárcégeknek a tőzsdén

2024. szeptember 6. 14:40

Összesen 21 cég részvényárfolyama emelkedett és csupán 4 vállalaté csökkent saját devizában nézve augusztus hónapban.

Veszélyben van Közép-Ázsia élelmezésbiztonsága

2024. augusztus 29. 11:40

Az éghajlatváltozás és a lassú technológiai fejlődés miatt az élelmezésbiztonság a következő 10 évben sem éri el a 100 százalékot.

Vállalatok vásárolták fel a hajdani NDK-t, az ottani földek csekély része van gazdálkodók birtokában

2024. augusztus 28. 13:10

11 szövetségi állam 235 ezer tulajdonosát, és ezáltal mintegy 690 ezer hektárnyi föld birtokviszonyait vették górcső alá.

Megállíthatatlanul drágul a cukor

2024. augusztus 17. 12:10

Bár akadnak megfizethetőbb élelmiszerek, átlagosan tovább nőttek az árak a boltokban. Az energia olcsóbb, az üzemanyag drágább lett.

Már a hőinfláció is befolyásolja az élelmiszerárakat

2024. július 26. 13:10

A „hőinfláció” (angolul: heatflation) a Világgazdasági Fórum által használt kifejezés, amely az élelmiszerárak szélsőséges hőség miatti emelkedését hivatott jellemezni.

Egy év alatt 10 százalékkal drágult a vörösbor, 22 százalékkal az uborka

2021. június 21. 08:28

Éves viszonylatban a napraforgó-étolaj és az uborka ára ugrott meg a legjobban a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) inflációs kosarában szereplő élelmiszerek közül. Az étolaj ára 30,5 százalékkal, az uborkáé 21,7 százalékkal lőtt ki. Ezzel szemben a citromért 27 százalékkal kell kevesebbet fizetni a pénztárakban.

Csökkentek a világpiaci élelmiszerárak márciusban

2020. április 2. 16:33

Márciusban a szemes termények ára februárhoz képest 1,9 százalékkal, 3,2 ponttal tavaly márciusi szintre, 164,6 pontra esett.