Steffi Lemke német környezetvédelmi miniszter közölte, hogy hamarosan javaslatokat küld a kabinetnek arra vonatkozóan, hogy az ország hagyjon fel a növényi eredetű bioüzemanyagok használatával az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentése érdekében.
A bioüzemanyagok a földhasználat fokozását és a biológiai sokféleség csökkenését jelentik
– közölte Steffi Lemke nyilatkozatában, amelyet a környezetvédelmi minisztérium honlapján tettek közzé.
Ahhoz, hogy a német közúti közlekedésben a fosszilis tüzelőanyag-felhasználásnak csak mintegy 4 százalékát kiválthassuk, Németországban és külföldön olyan méretű területre van szükség, amely a német mezőgazdasági művelésű terület mintegy 20 százalékát teszi ki. Ez a megközelítés egyáltalán nem számít jövőorientáltnak.
Németország üvegházhatású gázok csökkentésére irányuló programja magában foglalja a bioüzemanyagok, például a biodízel és a bioetanol fosszilis üzemanyagokkal való keverését a közúti járművek kibocsátásának csökkentése érdekében.
Az olajcégek az üvegházhatású gázok csökkentésére vonatkozó célokat tűztek ki, amelyeket részben teljesíteni tudnak a gyakran repceolajból vagy hulladéknak számító a növényi olajokból előállított biodízellel és a gabonából vagy cukorból előállítható bioetanollal.
Intenzívebbé akarom tenni a szemétből, hulladékból és használt étolajból előállított valódi bioüzemanyagok használatát
– emelte ki Steffi Lemke, hozzátéve, hogy több lehetőséget lát az üvegházhatású gázok kibocsátásának kvótájának csökkentésére a közúti közlekedésben a hulladékalapú bioüzemanyagok használatával.
Ezért a lehető leghamarabb javaslatot teszünk a berlini kabinetnek az élelmiszer- és takarmánynövényekből származó bioüzemanyag-kivonás jogi keretrendszerére
– fűzte hozzá.
Németország korábban bejelentette, hogy 2023-tól betiltja a pálmaolaj használatát a bioüzemanyag-gyártásban. Lemke és Cem Oezdemir német mezőgazdasági miniszter, akik a német kormánykoalíció zöld pártjának tagjai, mindketten a bioüzemanyag-termelésben az élelmiszernövények használatának felszámolására szólítottak fel, mondván, az élelmiszer túl értékes ahhoz, hogy üzemanyag-termelésre használják fel – számolt be a Reuters hírügynökség.
Az élelmiszernövények bioüzemanyag-előállításra való felhasználását az elmúlt években egyre több kritika érte, többek között az ukrajnai háborút követően 2022-ben megugrott élelmiszerek világpiaci árai miatt.