Agrárgazdaság

Elegük van az éhezésből, gyökeres fordulat előtt áll Észak-Korea mezőgazdasága

Agrofórum Online

A Kim-dinasztia által diktatórikus módszerekkel vezetett Észak-Korea a kínai modell határozottabb átvételére készül a mezőgazdaságban, hogy megteremtsék az élelmiszer-ellátás biztonságát.

Észak-Korea még a 21. században is a világ legelzártabb, és ezáltal legtitokzatosabb államai közé tartozik. Az évtizedek óta a Kim-dinasztia által uralt ázsiai ország mezőgazdaságáról is viszonylag kevés információ jut el hozzánk. Annyi bizonyos, hogy ez az ágazat is komoly lemaradással és kihívásokkal küzdhet, nemegyszer súlyos éhínséggel kell szembenéznie a lakosságnak.

A legfrissebb hírek szerint Észak-Korea a kínai modell alkalmazására törekszik az agráriumban, elsősorban a termelékenység növelése érdekében. Kína az 1980-as években vezetett be ezen a téren reformokat, a termelőszövetkezetek mellett egyre több gazdálkodónak tette lehetővé, hogy a saját földjeiket művelve növeljék a mezőgazdasági kibocsátást, és ezáltal javítsák az élelmiszerellátás biztonságát.

Háztájit a népnek!

Észak-Koreában ma az alulgépesítettség, az inputanyaghiány legalább akkora problémát jelent az agráriumban, mint a mindent átszövő korrupció. A földek (részbeni) magántulajdonba adása, a háztáji gazdálkodás elterjesztése lenne a megoldás? Kína példáját tekintve, alighanem igen.

Bár a külső szemlélők számára ez nem nyilvánvaló, elemzők szerint Kim Dzsongun a 2011-es hatalomra kerülése óta tudatosan törekszik a mezőgazdasági szektor átalakítására. A területre vonatkozó (még 2009-ben kibocsátott) törvényt eddig 10 alkalommal módosították vagy egészítették ki.

A cél a magántulajdon erősítése, a decentralizálás, ám ennek jótékony hatásai egyelőre vajmi kevéssé érezhetők. Ennek legfőbb oka az, hogy a reformok ellenére az állam még mindig határozottan törekszik az élelmiszertermelés, -elosztás és -értékesítés központosítására, kevés teret hagyva a magánérdekeknek.

Mértéktelen korrupció

A mértéktelen korrupció is sok termelőnek szegi kedvét. Az állam elvileg megállapodást köt a gazdákkal, szabályozva azt, hogy mennyi termést kell kötelezően beszolgáltatniuk. Ám a végrehajtó hivatalnokok jó része ezt semmibe veszi, sokkal több termésre teszik rá a kezüket, vagyis kevesebb marad a szabadon értékesíthető mennyiségből, ami a tényleges hasznot jelentené a farmereknek.

Pedig a kínai modell konzekvensebb átvételével Észak-Korea komolyan nyerhetne. Míg 1975–1980 között Kínában csupán évi 3,2 százalék volt az agrárium kibocsátásának növekedése, addig 1980–1985 között (a reformok bevezetése után) ez évi 8,2 százalékra ugrott.

A képlet egyszerű Kim Dzsongun állama számára: vagy egyre nagyobb teret hagynak a magánszektornak, a háztáji gazdálkodásnak, a befektetéseknek, valamint új technológiákat vezetnek be, és új piacokat keresnek, vagy pedig évről évre szembe kell nézniük az éhínség rémével.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Ennyit változtak a földárak Európában

2025. február 3. 08:10

Az Európai Unióban a termőföldárak széles skálán mozognak: kaphattunk egy hektárt 4491 euróért, máshol akár 283 039 eurót is fizethettünk 2023-ban.

Emelkedő faárakat hozhat 2025

2025. január 30. 12:10

A lucfenyő iránti keresletjavulás és az exportpiacok erősödése pozitív kilátásokat kínál, de az európai piac problémái beárnyékolják a fejlődést.

A kakaó vezette a globális árupiaci áremelkedést tavaly

2025. január 30. 07:10

Nagy a baj a legkelendőbb élvezeti cikkekkel: a kakaó ára csaknem háromszorosára nőtt, az arabica kávé ára pedig 40 éves rekordot döntött.

Félmillió forint felett az átlagos agrárbér Magyarországon

2025. január 29. 10:10

Az előző év azonos időszakához képest novemberben a 10 százalékot is meghaladta a mezőgazdasági átlagbérek növekedése.

Összefoglaló a növényvédő szerek háztáji alkalmazásáról

2019. szeptember 2. 11:49

A növényvédő szerek otthoni alkalmazásánál számos előírást és íratlan szabályt be kell tartani annak érdekében, hogy növényünk, környezetünk, családunk és a magunk egészségét ne veszélyeztessük. Ez az összefoglaló útmutatásul szolgál a szakszerű, biztonságos és eredményes háztáji növényvédőszer-használatról.

Január végéig lehet jelentkezni a konyhakerti és kisállattartási szociális földprogram pályázatára

2019. január 26. 10:22

A szociálisan hátrányos helyzetű emberek, családok megélhetését segítő földprogram múlt évi, 130 millió forintos keretét 180 millió forintra emelték, a program akár 28 ezer embert is tud segíteni.

Miért tart valaki manapság háztáji csirkét?

2024. december 15. 16:10

A baromfitartás sok generáció óta az életformánk része. Egy kutatásból kiderült, hogy manapság a csirkék élelmiszerforrások, de társállatok is.

Retró: cseh kistraktor a magyar háztáji gazdaságokban

2024. március 11. 11:10

A rendszerváltás előtt a háztáji gazdaságok, kertészetek, faiskolák, ültetvények kedvelt traktora volt a cseh Agrostroj Prostějov által gyártott kistraktor, amelyből jó néhány ma is üzemképes.