Agrárgazdaság

Itt a nagy terv az uniós műtrágyagyártás helyreállítására

FruitVeB

Az Európai Bizottság az Európai Tanács elé terjesztett egy rendelettervezetet, amely új importvámokat vezetne be az Oroszországból és Fehéroroszországból származó műtrágyákra.

A statisztikák szerint 2023-ban az Oroszországból származó műtrágyák a tagállamokba irányuló összes behozatal több mint 30%-át tették ki, de az európai mezőgazdaság függősége az orosz műtrágyaimporttól 2024-ben tovább nőtt.

Az EU saját műtrágyagyártását a földgáz drágulása súlyosan érintette, ugyanakkor az Európai Bizottság szerint az orosz gyártók alacsony termelési költségeiknek köszönhetően hatalmas nyereségre tesznek szert, és olyan piaci erőfölényt érhetnek el, amely az európai műtrágyaipar puszta létét is veszélybe sodorhatja.

Az európai gazdák az elmúlt hónapokban aggodalmukat fejezték ki a nitrogénműtrágyák árának emelkedése miatt, és ez az aggodalom a tavaszi vetési-műtrágyázási szezon közeledtével egyre nő. Mi történik valójában a piacokon, és miért emelkednek az árak? – ezt a kérdést tette fel a FruitVeB elemzése is.

Miután 2023-ban és 2024 nagy részében a nitrogénműtrágyák árai csökkentek – sőt, visszatértek a 2021-es, válság előtti szintre – decemberben és január folyamán folyamatos emelkedés volt tapasztalható az összes európai piacon.

Bő 20 százalékos megugrás

Az Argus és a Fertecon (S&P Global) szakmai kiadványok adatai szerint az elmúlt két hónapban az alapvető nitrogénműtrágyák (karbamid és ammónium-nitrát) árai minden piacon több mint 20%-kal ugrottak meg.

A 2025. februári és márciusi szállításra szánt ammónium-nitrátot Nyugat- és Közép-Európában már most 475 EUR/tonnáig terjedő áron jegyzik, ami 100-110 EUR/tonnával magasabb a néhány hónappal ezelőtti értékeknél.

Megjegyzendő, hogy az elmúlt két év alacsonyabb árszintjének fő okai egyrészt a kereslet csökkenése, másrészt az Oroszországból származó, dömpingáron behozott import voltak. Ez az uniós termelőkapacitások fokozatos leállításához, egyes esetekben pedig bezárásához vezetett, ami mostanra megágyazott annak, hogy időszakos kínálati hiány alakuljon ki, és az importárak is emelkedjenek.

A bolgár, román, ukrán, görög, magyar és lengyel piacok elemzése azt mutatja, hogy az ammónium-nitrát árak meglehetősen széles skálán mozognak: a legalacsonyabb Bulgáriában (400 EUR/tonna, ez az egész EU-ban is a legalacsonyabb ár), a legdrágább pedig Ukrajnában (490 EUR/tonna).

Hasonló a helyzet a másik fő nitrogénműtrágya, a karbamid esetében is. A piacot főként az oroszországi, észak-afrikai és közép-ázsiai importőrök diktálják, míg az európai termelők nem versenyképesek, és nem tudják fenntartani a gazdaságos termelést.

Az emelkedő árak és a vetési szezon közeledése miatt az Európai Bizottság szavazásra bocsátott egy rendelettervezetet, amely új behozatali vámokat vetne ki az Oroszországból és Fehéroroszországból származó műtrágyákra.

A nyilvánvaló cél középtávon az uniós mezőgazdaság orosz műtrágya-függőségének csökkentése és az EU belső termelésének ösztönzése, amely az uniós iparstratégia hiánya, a megfizethetetlen energiaárak és a környezetvédelmi előírások miatt összeomlóban van.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Betelt a pohár: árstop lépett életbe 70 árucikkre Horvátországban

2025. február 10. 16:10

A négyszáz négyzetméternél nagyobb üzletekben az ársapkás termékek számára külön részleget kell biztosítani.

Kína máris visszavág a vámháborúban, ez az amerikai mezőgépgyártóknak fájni fog

2025. február 7. 08:10

Kína készen áll arra, hogy a WTO-tagországokkal együtt kezelje a kihívásokat, és sürgeti az amerikai felet, hogy hozza helyre hibáit.

Ennyit változtak a földárak Európában

2025. február 3. 08:10

Az Európai Unióban a termőföldárak széles skálán mozognak: kaphattunk egy hektárt 4491 euróért, máshol akár 283 039 eurót is fizethettünk 2023-ban.

Emelkedő faárakat hozhat 2025

2025. január 30. 12:10

A lucfenyő iránti keresletjavulás és az exportpiacok erősödése pozitív kilátásokat kínál, de az európai piac problémái beárnyékolják a fejlődést.

A műtrágyaárak túl magasak a gazdálkodók számára

2023. november 3. 13:40

A műtrágyák ára alig változott, az áremelés kockázata azonban magas. Egyrészt a gázárak tovább emelkednek, másrészt a közel-keleti konfliktus a műtrágyaárakat is felhajthatja.

Gazdainfó: a március még jelentési kötelezettséget, de meghosszabbított pályázatot is hozott

2020. március 2. 09:59

Egyre több minden derül ki az új KAP-pal kapcsolatban. Azt már régóta tudjuk, hogy csúszással indul, most már az is biztos, hogy erősödnek a környezet- és klímavédelmi elvárások, ezekre a célkitűzésekre az operatív program forrásainak legalább 15%-át kellene fordítani.

Az ammónium-nitrát műtrágya veszélyei

2023. szeptember 4. 07:40

Mivel minden gazda és minden mezőgazdasági vállalat használja, az emberek úgy vélik, ez csak növényvédő szer, semmi több. De mi a helyzet a műtrágya valódi beltartalmával? Veszélyes az emberre? Tényleg robbanékony? Mekkora egészségügyi gondot okoznak a műtrágyagyárakban fellépő tűzesetek és az ezt követő légköri szennyeződések?

Erős turbulencia a műtrágyapiacon

2024. június 20. 10:10

A műtrágyaárak hosszú távon az energia árától függenek. A karbamid árának június eleji emelkedését az egyiptomi gázellátás megingása okozta.