A közvetlen jövedelem-támogatások jelentősen hozzájárulnak a gazdasági jövedelem stabilizálásához, a közvetlen kifizetések és a természeti nehézségekkel küzdő területek támogatása révén - olvasható az Európai Bizottság oldalán.
A termelékenység növekedéséhez hozzájáruló piaci intézkedéseknek, EU-s minőségbiztosítási rendszereknek és különböző vidékfejlesztési intézkedéseknek szintén szerepük van a mezőgazdasági jövedelemtámogatásban, az áringadozások korlátozása és a versenyképesség fokozása révén. A biztos és folyamatos fejlődés ellenére azonban az agrár és nem agrár bevételek közötti rés jelentős marad. A témával kapcsolatos meglátásokat a „A KAP-intézkedések hatása az „életképes élelmiszer-termelés” általános célkitűzésre” (Impact of the CAP measures on the general objective „viable food production”) című értékelés tartalmazza.
A külső tanulmányon és kiegészítő gazdasági elemzésen alapuló tanulmány különösen releváns a „termelőtől a fogyasztóig” stratégia célkitűzéseinek fényében, valamint a COVID-19 pandémia által okozott kihívásokra adott válaszként. Az értékelés következtetései általában kedvezőek az intézkedések eredményessége, hatékonysága, relevanciája, koherenciája és az EU hozzáadott értéke szempontjából. Mindazonáltal meghatároz olyan fejlődési lehetőségeket, amelyek a termeléstől függő önkéntes támogatás – cél és a versenyképesség tekintetében történő – hatékonysági javítását, a jövedelemtámogatás tagállamok részéről történő jobb célirányosítását és a mezőgazdasági piacok stabilizálását célzó eszközöket érintik. A tanulmány a zöldítési kifizetések és az aktív gazdálkodókat meghatározó szabályok adminisztratív és irányítási hatékonyságát is javíthatónak értékeli. A KAP-koherencia nyomonkövethetőségének fontossága is említésre kerül, különös tekintettel a jövőbeli KAP, „termőföldtől a fogyasztóig”, és a biodiverzitás stratégiák célkitűzéseinek fokozottan rugalmas végrehajtása kapcsán.
Mindazonáltal a közvetlen jövedelemtámogatás nagymértékben hozzájárul a mezőgazdasági jövedelmek stabilizálásához, melyben a KAP mindkét pillére fontos szerepet játszik. Az EU átlagos, KAP-támogatásból történő részesedése a mezőgazdasági jövedelem tekintetében 36%, a közvetlen kifizetéseké pedig 26%.
A külső konvergencia mechanizmusának köszönhetően az uniós tagállamok közötti jövedelem-támogatási különbségek hatékonyan csökkenthetők, közelítve azokat az EU átlagához. A belső konvergencia, amelynek célja az egyes országok vagy régiók jövedelem-támogatásának kiegyenlítése, általában hatékonyan csökkenti a tagállamok mezőgazdasági termelői közötti különbségeket.
Ennek végrehajtása és a kifizetések csökkentése (degresszivitás) azonban korlátozott volt, és nem mindig vezetett a közvetlen jövedelem-támogatás összességének észrevehető csökkenéséhez. Ugyanakkor a kis gazdaságokat célzó átcsoportosítással nyújtható támogatás jótékony hatást gyakorolt a célcsoportra.