Agrárgazdaság

Jól halad a jóváhagyás felé a Bunge és a Viterra üzlete

Agrofórum Online

A Bunge amerikai gabonakereskedő és a részben a Glencore által birtokolt Viterra 34 milliárd dolláros cégegyesülési megállapodása az EU feltételes trösztellenes jóváhagyása felé halad – mondta egy, az ügyet közvetlenül ismerő személy.

A vállalatok egy évvel ezelőtt jelentették be a megállapodást a világ egyik legnagyobb mezőgazdasági kereskedelmi cégének létrehozásáról, hogy jobban fel tudják venni a versenyt a piacvezető Archer-Daniels-Midland és Cargill társaságokkal.

Magyar részleg

A Bunge és a Viterra a hónap elején felajánlotta, hogy eladja a Viterra olajos magvak feldolgozó- és finomítóüzemeit Magyarországon és Lengyelországban, hogy eloszlassa az EU trösztellenességgel kapcsolatos aggályait.

Módosítás

Most az Európai Bizottság jóváhagyása és a piaci szereplők visszajelzései alapján módosítani fogják a szerződést – mondta az illető, akit a hírben nem nevezett meg a brit Reuters hírügynökség. A bizottság a tervek szerint augusztus 1-ig dönt a cégegyesülésről szóló ügyletről, és a gabonakereskedő Bunge nem kívánta kommentálni a fejleményt.

Brazíliában zöld utat kapott az üzlet, amely szabályozási ellenszéllel és a mezőgazdasági csoportok aggodalmaival néz szembe Kanadában is. A küszöbönálló uniós jóváhagyásról elsőként egyébként a Bloomberg számolt be.

Bizakodó Bunge

Néhány napja számoltunk be arról, hogy a Bunge bizakodó az európai üzlet kapcsán. „Biztosak vagyunk abban, hogy az általunk felajánlott kötelezettségvállalások a bizottság által kifejezett aggályos területekre vonatkoznak, amelyek bizonyos piacokra korlátozódnak” – közölte Bunge.

A megállapodás azért jönne létre, mert Oroszország ukrajnai háborúja próbára tette az ellátás biztonságát a globális élelmiszerpiacokon. Az olyan alapvető élelmiszerek, mint a búza, a kukorica és a szójabab, kereskedelmének jelentős része már a Bunge és három másik nagy szereplő – az Archer-Daniels-Midland Co., a Cargill Inc. és a Louis Dreyfus Co. – kezében összpontosul.

Fotó: Viterra

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Oroszország egyelőre leállítja a búzaszállításokat Szíriába

2024. december 20. 14:10

Oroszország felfüggesztette a Szíriába irányuló búzakivitelt az új kormánnyal kapcsolatos bizonytalanságok és a kifizetések késedelme miatt.

1300 embert küldenek el: nagy bajban a bajor agrárcég

2024. december 16. 12:40

A mezőgazdasági és építőanyagokkal foglalkozó BayWa mezőgazdasági csoport 1300 állás megszüntetését tervezi a következő három évben.

Rekordmagasra emelkedett egyes európai műtrágyák ára

2024. december 16. 11:10

A műtrágyagyártók a magas gázárak miatt kényszerülnek a pétisó árának emelésére. A karbamid és az UAN-oldat árai egyelőre nem változtak.

Emelkedhetnek a közeljövőben a sertéshúsárak az EU-ban

2024. december 9. 12:10

A termelési költségek nőnek, és betegségek is terhelik a sertéságazatot. Emiatt várhatóan csökken az állatlétszám és nő a hús ára.

A sertéstenyésztők a szennyezőanyag-csökkentés új fókuszai

2024. augusztus 9. 11:10

40%-kal csökkentené 2050-re a szennyezőanyag-kibocsátást az Európai Unió, amiért hamarosan a sertés- és baromfitenyésztőket is tenniük kell.

Az Európai Bizottság visszavonta a klórpirifosz és a klórpirifosz-metil hatóanyagok engedélyét

2020. február 13. 11:33

Az Európai Bizottság javaslatot tett a klórpirifosz és a klórpirifosz-metil hatóanyagok visszavonására, amelyet a tagállamok elfogadtak.

Elfogadhatatlan az Európai Zöld Megállapodás stratégiáinak hatástanulmány nélküli bevezetése

2022. február 6. 05:37

Az Európai Zöld Megállapodás (Green Deal), és a részét képező „Termőföldtől az asztalig” (Farm to Fork – F2F) stratégia, illetve az abból fakadó károk 2020 májusa óta lázban tartják az európai gazdálkodókat.

A termelőkre fordítanák a megmaradt vidékfejlesztési forrásokat

2020. május 5. 08:47

A Közös Agrárpolitika (KAP) szabályok fokozott rugalmasságának célja a gazdálkodók és a nemzeti közigazgatás adminisztratív terheinek enyhítése.