13℃ 6℃
március 31. Árpád, Benjámin, Benő
Agrárgazdaság

Jól halad a jóváhagyás felé a Bunge és a Viterra üzlete

Agrofórum Online

A Bunge amerikai gabonakereskedő és a részben a Glencore által birtokolt Viterra 34 milliárd dolláros cégegyesülési megállapodása az EU feltételes trösztellenes jóváhagyása felé halad – mondta egy, az ügyet közvetlenül ismerő személy.

A vállalatok egy évvel ezelőtt jelentették be a megállapodást a világ egyik legnagyobb mezőgazdasági kereskedelmi cégének létrehozásáról, hogy jobban fel tudják venni a versenyt a piacvezető Archer-Daniels-Midland és Cargill társaságokkal.

Magyar részleg

A Bunge és a Viterra a hónap elején felajánlotta, hogy eladja a Viterra olajos magvak feldolgozó- és finomítóüzemeit Magyarországon és Lengyelországban, hogy eloszlassa az EU trösztellenességgel kapcsolatos aggályait.

Módosítás

Most az Európai Bizottság jóváhagyása és a piaci szereplők visszajelzései alapján módosítani fogják a szerződést – mondta az illető, akit a hírben nem nevezett meg a brit Reuters hírügynökség. A bizottság a tervek szerint augusztus 1-ig dönt a cégegyesülésről szóló ügyletről, és a gabonakereskedő Bunge nem kívánta kommentálni a fejleményt.

Brazíliában zöld utat kapott az üzlet, amely szabályozási ellenszéllel és a mezőgazdasági csoportok aggodalmaival néz szembe Kanadában is. A küszöbönálló uniós jóváhagyásról elsőként egyébként a Bloomberg számolt be.

Bizakodó Bunge

Néhány napja számoltunk be arról, hogy a Bunge bizakodó az európai üzlet kapcsán. „Biztosak vagyunk abban, hogy az általunk felajánlott kötelezettségvállalások a bizottság által kifejezett aggályos területekre vonatkoznak, amelyek bizonyos piacokra korlátozódnak” – közölte Bunge.

A megállapodás azért jönne létre, mert Oroszország ukrajnai háborúja próbára tette az ellátás biztonságát a globális élelmiszerpiacokon. Az olyan alapvető élelmiszerek, mint a búza, a kukorica és a szójabab, kereskedelmének jelentős része már a Bunge és három másik nagy szereplő – az Archer-Daniels-Midland Co., a Cargill Inc. és a Louis Dreyfus Co. – kezében összpontosul.

Fotó: Viterra

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A covid közepén sem voltak ilyen magasan az élelmiszerárak

2025. február 21. 07:10

Kellemetlenül érintett mindenkit a hír, hogy 2025. januárban a fogyasztói árak átlagosan 5,5%-kal haladták meg az egy évvel korábbiakat.

Lépésről lépésre: így történhet a gazdaság átadása

2025. február 16. 08:10

Az agrárium egyik legégetőbb problémája a gazdálkodói réteg elöregedése. A generációváltás sikeres megvalósítását törvény is célozza.

Igazodjon el könnyen a földforgalmi szabályok között

2025. február 11. 13:10

A NAK honlapján elérhető a Földforgalmi törvény kiadvány, mely minden eddigi hatályos módosítást tartalmaz.

Betelt a pohár: árstop lépett életbe 70 árucikkre Horvátországban

2025. február 10. 16:10

A négyszáz négyzetméternél nagyobb üzletekben az ársapkás termékek számára külön részleget kell biztosítani.

Élelmiszerek népszerűsítését finanszírozza az Európai Unió

2018. október 23. 14:37

Az Európai Bizottság 172,5 millió euróval (mintegy 55,2 milliárd forint) finanszírozza az uniós agrár-élelmiszeripari termékek népszerűsítését Európában és világszerte – közölte az uniós bizottság.

Merre tart a ,,genetikailag módosított” Európában?

2022. augusztus 10. 12:12

A jelenség mögött egyrészt az ukrán-orosz háború állhat. De mi is az eddigi ,,egyenleg”?

AM: átmeneti mentesség egyes vetésváltási és parlag kialakítási szabályok alól

2022. augusztus 9. 11:32

A tagállamok kérésére az Európai Bizottság a bizonytalan globális élelmiszer-ellátási helyzet miatt 2023-ban átmeneti mentességet tesz lehetővé a gazdálkodók számára.

Mintegy 200 kockázatos termék miatt kellett hazánkban intézkedni

2023. január 24. 12:47

A hazánkat érintő ügyek elsősorban baromfihúshoz és abból készült termékekhez, zöldségekhez és gyümölcsökhöz, fűszerekhez, valamint étrend-kiegészítőkhöz kapcsolódtak.Az esetek 86%-a külföldi előállítású terméket érintett.