Agrárgazdaság

Kettős szorításban Ukrajna frontvonalhoz közeli gazdálkodói

Agrofórum Online

Orosz rakétákkal és a legalacsonyabb árakkal is szembe kell nézniük azoknak a gazdálkodóknak, akik az ukrán-orosz frontvonal közelében próbálkoznak növénytermesztéssel. Ukrajna délkeleti frontvonalától kevesebb mint 30 km-re vannak azok a vidéki gazdálkodók, akiknek vállalkozásai még túlélték az orosz rakétatámadásokat, de most attól tartanak, hogy újabb csapás éri megélhetésüket: a legalacsonyabb árakat kapják a betakarított terményükért.

Mikola, egy 63 éves dnyipropetrovszki gazda a Reuters hírügynökségnek azt nyilatkozta, hogy egy rakéta által megsérült tárolóhelyen kellett tartania terményét, mert nem engedheti meg magának, hogy pénzt költsön a javításra. Ugyanis számolnia kell azzal az esettel, ha egy másik rakéta ismét tönkretenné a silóját. Ám mindezek ellenére mégsem siet az eladással.

A termény ára nem elfogadható a gazdálkodók számára. Tároljuk, majd meglátjuk, mi lesz. A tároló helyreállításához pénz kell. A gabonánk jelenlegi árával közben egyáltalán nem reális a helyreállítás

– mondta Mikola.

Az ár, amelyet az ukrán gazdák a kereskedőktől kapnak termékeikért, fájdalmas mélypontra zuhant júliusban, amikor Moszkva felmondta az ENSZ közvetítésével létrejött megállapodást, amely lehetővé tette az Ukrajnából származó mezőgazdasági export biztonságos szállítását a Fekete-tengeren keresztül.

Miután ezt az útvonalat lezárták Ukrajna-szerte új problémával kell szembenézni. A világ egyik legnagyobb búza- és napraforgó-termesztőjének terményeit a szárazföldön és a folyón keresztül kell eljuttatni a vevőkhöz, az útvonalak kapacitása a normál exportmennyiségnek csak a töredékét teszik ki.

Velykomykhailivka gazdáinak az összezuhanó árak és az export nehézségei miatti aggodalmaikat azzal a lehetőséggel kell kezelniük, hogy még több orosz rakéta csapódik be területeikre.

Több mint 20 évbe telt annak megépítése, amit eddig elértünk. Mindez egy nap alatt megsemmisült

– mondta gyászosan a 60 éves Valeriy Krut vállalkozásáról, ahol tavaly egy rakétatámadás 200 tonna gabonát és 14 járművet semmisített meg.

Most ez a kérdés: hagyjuk el az egészet, vagy próbáljunk kitartani? Ilyen raktározással és terményárakkal idén nem lesz semmi nyereségünk

– fűzte hozzá.

Kiemelt kép: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A covid közepén sem voltak ilyen magasan az élelmiszerárak

2025. február 21. 07:10

Kellemetlenül érintett mindenkit a hír, hogy 2025. januárban a fogyasztói árak átlagosan 5,5%-kal haladták meg az egy évvel korábbiakat.

Lépésről lépésre: így történhet a gazdaság átadása

2025. február 16. 08:10

Az agrárium egyik legégetőbb problémája a gazdálkodói réteg elöregedése. A generációváltás sikeres megvalósítását törvény is célozza.

Igazodjon el könnyen a földforgalmi szabályok között

2025. február 11. 13:10

A NAK honlapján elérhető a Földforgalmi törvény kiadvány, mely minden eddigi hatályos módosítást tartalmaz.

Betelt a pohár: árstop lépett életbe 70 árucikkre Horvátországban

2025. február 10. 16:10

A négyszáz négyzetméternél nagyobb üzletekben az ársapkás termékek számára külön részleget kell biztosítani.

A Kreml szerint tettekre van szükség a fekete-tengeri gabonaüzlet kapcsán

2023. augusztus 5. 15:10

Oroszország pénteken közölte, hogy lépésekre van szüksége, nem pedig ígéretekre az Egyesült Államok részéről, hogy teljesítse azokat a feltételeket, amelyeket a fekete-tengeri gabonaszerződéshez való visszatéréshez szükségesek.

A nagy termés ellenére marad a moszkvai exportkvóta

2020. szeptember 29. 10:47

A jó betakarítási kilátások ellenére a gabonaexportra vonatkozó nem vámköteles kontingensek mechanizmusa továbbra is relevánsnak tekinthető.

Még nincs döntés az orosz exportkvótáról

2020. december 14. 06:34

Ha az exportált mennyiség meghaladja a kvótákat, akkor a gabonákra kivetett adót a vámár 50 százalékára emelik, de az nem lehet kevesebb, mint 100 euró, azaz mintegy 35 400 forintnyi tonnánként.

Januárban 3,6 millió tonna lehet az orosz búzaexport

2023. január 6. 15:03

Oroszország januári búzaexportja a július-júniusi gazdálkodási szezonnak ebben az időszakában továbbra is magas maradhat.