Az élelmiszer-, ital-, dohánytermékgyártás alágazatban az ipar termelőiár-indexe 2,3 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest júniusban – derült ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) Ipari termelőiár-indexről közzétett gyorstájékoztatójából.
Ez azt jelenti, hogy az előző hónapokban látott mínuszos tartományban maradt a mutató. Májusban mínusz 4,6 százalék, áprilisban mínusz 4,9 százalék, márciusban mínusz 6,5 százalék, februárban mínusz 6,7 százalék, januárban mínusz 7,6 százalék, decemberben mínusz 4,9 százalék, novemberben mínusz 3,7 százalék, októberben pedig mínusz 1,8 százalék volt ez az adat.
Igaz, előtte pluszokat lehetett látni, de így is háromnegyed éve mutat csökkenő tendenciát a termelőiár-index az élelmiszeriparban. Tavaly szeptemberben 3,6 százalékkal, augusztusban pedig 7 százalékkal nőtt az index. Ez 2022 októberében 46,5 százalékon érte el az elmúlt évek csúcsértékét.
Mínuszban az értékesítési árak
2024. júniusban az ipari termelői árak átlagosan 2,7 százalékkal magasabbak voltak az egy évvel korábbihoz képest. A belföldi értékesítés árai 0,2 százalékkal mérséklődtek, az exportértékesítéséi 4,2 százalékkal növekedtek. Az előző hónaphoz viszonyítva a belföldi értékesítési árak 1,2, az exportértékesítési árak 1,7 százalékkal nőttek, így az ipari termelői árak összességében 1,5 százalékkal voltak magasabbak. Az élelmiszeripar értékesítési árai 2,7 százalékkal alacsonyabbak voltak.
2,9 százalékos pluszban a feldolgozóipar
2024. júniusban a 2023. júniusihoz képest a belföldi értékesítés árai átlagosan 0,2 százalékkal csökkentek, ezen belül a 60,0 százalékos súlyt képviselő feldolgozóiparban 2,9 százalékkal emelkedtek, a 38,6 százalékos súlyú energiaiparban (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) 6,5 százalékkal mérséklődtek.
Dráguló exportértékesítés
Az ágazatok rendeltetés szerinti csoportjai közül belföldön az energia- és továbbfelhasználásra termelő ágazatokban együttesen 1,4 százalékkal csökkentek, a beruházási javakat gyártókban 5,6, a fogyasztási cikkeket gyártókban 0,6 százalékkal emelkedtek az árak.
Az ipari exportértékesítési árak 4,2 százalékkal magasabbak voltak, ezen belül a 82,9 százalékos súlyt képviselő feldolgozóiparban 5,6 százalékkal emelkedtek, a 16,7 százalékos súlyú energiaiparban 5,8 százalékkal estek az árak.
Összesített adat
2024. január–júniusban a 2023. január–júniusihoz képest a belföldi értékesítés árai 4,6, az exportértékesítéséi 1,0 százalékkal mérséklődtek, így az ipari termelői árak összességében 2,3 százalékkal voltak alacsonyabbak.
(Kép: Pexels)