Kereskedelmi források szerint Kína rekordmennyiségű búzát importál idén, mivel az esők károsítják a termést, és az exportáló országok száraz időjárása miatti aggodalmak fokozzák Peking vásárlási kedvét, miközben az árak viszonylag alacsonyak.
A kereskedők szerint Kína eszeveszett vásárlása valószínűleg támogatja a világpiaci árakat, amelyek idén több mint egynegyedével estek, a legnagyobb exportőr Oroszország bőséges kínálata ömlik közben a globális piacra.
A világ legnagyobb búzatermelője és -fogyasztója, Kína mintegy kétmillió tonna újtermésű ausztrál búzát vásárolt októberben, decemberi szállításra – közölték kereskedelmi források a Reutersszel.
Szeptember óta körülbelül 2,5 millió tonna francia búzát is lefoglaltak december-márciusi szállításra – közölték, megjegyezve, hogy ez az év ezen időszakához képest szokatlanul nagy mennyiség.
Összességében Kína 2023-as importja várhatóan eléri a 12 millió tonnát, két szingapúri székhelyű kereskedő szerint meghaladják a 2022-es rekordot, a 9,96 millió tonnát, és a lendületes vásárlások várhatóan 2024-ben is folytatódik.
„Kínának idén gondjai voltak a termésminőséggel, és Ausztrália, amely Kína fő búzaszállítója, sokkal kisebb termést fog hozni – mondta az egyik szingapúri kereskedő, aki egy Kínának búzát értékesítő nemzetközi vállalatnál dolgozik. – Amennyit csak tudnak, és a lehető legkorábban vásárolnak. Az ellátások végül szűkülni fognak, különösen Ausztráliából” – mondta a kereskedő.
Kína azt közölte, hogy búzatermése idén 0,9%-kal 134,5 millió tonnára zsugorodott, ami hét év óta az első csökkenés a megnövekedett vetésterület ellenére, miután a heves esőzés az érett gabonát megtépázta a kulcsfontosságú központi termőterületen közvetlenül a betakarítás előtt.
A két szingapúri kereskedő és egy sydney-i kereskedő becslései szerint azonban az idei kínai termés mintegy 25 millió tonnáját, vagyis a kínai termés 20%-át károsították meg az esők. Az eső által megrongálódott búza egy része csak állati takarmányozásra, vagy jobb minőségű import búzával való keveréssel lesz alkalmas arra, hogy lisztté őrölnék.
Kína valószínűleg a vezető exportáló országok növekvő időjárási kockázatait vizsgálta a közelmúltban és „előkészületeket tett” a következő évi vásárlásokra.
A kínai búzavásárlás stabilizálta a búza világpiaci árait – mondta az egyik szingapúri kereskedő.
(Kép: Pixabay)