Rákkeltő lehet az aszpartám, de kis mennyiségben fogyasztva biztonságos – ezt a salamoni ítéletet hozta a WHO a népszerű édesítőszerrel kapcsolatban.
Június végén robbant a bomba, miszerint az üdítőkben, rágógumikban cukor helyett szívesen használt aszpartámot rákkeltő anyagnak nyilváníthatja az Egészségügyi Világszervezet (WHO) Nemzetközi Rákkutató Ügynöksége (IARC).
Mindez óriási felbolydulást okozott volna az élelmiszeriparban, most azonban úgy tűnik, hogy az IARC salamoni döntést hozott, és megkegyelmezett az édesítőszernek. A WHO adalékanyagokkal foglalkozó bizottsága egyébként 1981 óta töretlenül azt állította, hogy az aszpartám biztonságosan fogyasztható.
Talán kevesen tudják, hogy két aminosavból, aszparginsavból és fenil-alaninból álló mesterséges anyagról van szó. Fehér kristályai mintegy kétszázszor édesebbek, mint a kristálycukor (szaharóz), hő hatására és savak jelenlétében azonban veszítenek ízükből, ezért nem alkalmas az aszpartám sütésre és főzésre.
Az emberi szervezetben elemeire bomlik és hasznosul, ezért ugyanúgy energiát biztosít, mint minden más fehérje (4 kcal/g). Mivel azonban az aszpartámot erősen édes íze miatt csupán igen kis mennyiségben alkalmazzák, nem járul hozzá számottevően az energiaellátáshoz – olvasható a tudatosvasarlo.hu oldalon.
A WHO két szakértői bizottságának friss állásfoglalása szerint az aszpartám rákkeltő lehet, de a korábban meghatározott mértékben továbbra is biztonságos a fogyasztása.
Kijelentésük szerint nem áll rendelkezésére meggyőző bizonyíték az aszpartám egészségkárosító hatásáról, ezért azt javasolják, hogy az emberek tartsák a fogyasztást a biztonságosként meghatározott napi érték (40 milligramm/testtömeg-kilogramm) alatt. A WHO rámutatott: egy 60–70 kilogrammos embernek naponta több mint 9–14 doboz üdítőitalt kellene meginnia ahhoz, hogy aszpartámfogyasztása meghaladja a biztonságos értéket.
(Fotó: Ernesto Rodriguez/Pixabay)