Németország és Brazília intenzívebbé teszi a mezőgazdasági együttműködést, amelynek egy energetikai kérdés, méghozzá a hidrogén áll a középpontjában.
A megújuló energia részarányának növelése az agráriumban is kiemelkedően fontos, ez igaz az áramtermelésre és az üzemanyagként történő hasznosításra is. A német-brazil gazdasági fórumon Olaf Scholz kancellár és Lula da Silva elnök a társadalmilag igazságos és ökológiai átalakulás érdekében létrejött partnerségről is megállapodott.
Mindkét ország fokozni kívánja elkötelezettségét többek között a természeti erőforrások, különösen az esőerdők védelme, valamint a fenntartható és klímasemleges mezőgazdaság és ipar mellett.
További bővítendő cselekvési területek közé tartozik a klímakutatás, a munkabiztonság erősítése és a hidrogéntermelés előmozdítása megújuló energiák felhasználásával.
A legmagasabb a megújuló energia részaránya
Olaf Scholz hangsúlyozta Brazília potenciálját a megújuló energiák és a hidrogéntermelés területén. A világ legnagyobb gazdaságai közül Brazília az év eleje óta az, ahol a legmagasabb a megújuló energia részaránya a villamosenergia-termelésben. Ezzel megbízható partnere lehet Németországnak, amely jelenleg egy hidrogén maghálózaton dolgozik.
Az EU-Mercosur szabadkereskedelmi megállapodás bizonytalan kilátásai ellenére Németország és Brazília fokozni fogja együttműködését a mezőgazdasági szektorban.
A tartalom az erdővédelemről és a biogazdálkodásról, valamint az élelmezésbiztonságról és a biogazdaságról szól az energetika mellett. Mindkét ország partnerséget köt a társadalmilag igazságos és ökológiai átalakulás érdekében.
Agroökológia és élelmezésbiztonság
Cem Özdemir német szövetségi mezőgazdasági miniszter és brazil kollégái, Carlos Faváro és Paulo Teixeira szándéknyilatkozatot írtak alá a német-brazil agrárpolitikai párbeszéd folytatásáról.
Az együttműködés fókuszában az erdővédelem, az ökológiai gazdálkodás, az agroökológia, az élelmezésbiztonság, valamint a német és brazil élelmezési tanácsok közötti kétoldalú eszmecsere áll.
Közös cél az ipari biogazdaság, valamint a gyógy- és aromanövények jobb kutatása. A két évtizede létező „Agrárgazdaság és Innováció” (AI) munkakezdeményezés tematikus továbbfejlesztéséről is megállapodás született.
Együtt szeretnénk erősíteni és jobban kiaknázni a mezőgazdaság és az élelmiszeripar innovációs potenciálját, hogy olyan megoldásokat dolgozhassunk ki, amelyek hozzájárulnak a fenntarthatóbb mezőgazdasági termeléshez. Ennek érdekében a teljes értéklánc mentén új partnereket akarnak integrálni a mesterséges intelligenciába.
(Fotó: Peter Dargatz/Pixabay)