Agrárgazdaság

Mi történik, ha Moszkva felmondja az ukrajnai gabonaalkut?

Agrofórum Online

A Kreml szerint nem túl jók a kilátások az ukrajnai gabonaszállítási megállapodás május 18-án túli meghosszabbítására. Az egyezség teszi lehetővé a gabona biztonságos exportját egyes ukrán fekete-tengeri kikötőkből.

A megállapodás segített leküzdeni a globális élelmiszerválságot, amelyet az ENSZ-tisztviselők szerint súlyosbított az ukrajnai háború.

A biztonságos szállítási csatorna létrehozásáról szóló egyezmény értelmében Ukrajna mintegy 27,7 millió tonna mezőgazdasági terméket exportálhatott, ebből 13,9 millió tonna kukoricát és 7,5 millió tonna búzát. Ez a jelenlegi 2022/23-as gazdálkodási szezonban Ukrajna kukoricaexportjának mintegy 60%-át, a búzaexportnak pedig 56%-át teszi ki. Egyéb szállított áruk közé tartozik a repce, a napraforgóolaj, a napraforgódara és az árpa. A vezető célállomások Kína (6,3 millió tonna), Spanyolország (4,8 millió) és Törökország (3 millió) voltak.

Oroszország azt mondta, hogy nem hosszabbítja meg az együttműködést, ha a Nyugat nem távolítja el az orosz gabona- és műtrágyaexport akadályait, beleértve az Orosz Mezőgazdasági Bank (Rosselkhozbank) visszakapcsolását a SWIFT fizetési rendszerhez.

Biztosítás

Ha Oroszország kivonulna az egyezségből a biztosítási ráták, amelyek amúgy is magasak, valószínűleg tovább emelkednek, és a hajótulajdonosok nem szívesen engedik be hajóikat a háborús övezetbe Oroszország beleegyezése nélkül. A biztosítóknak figyelembe kell venniük az orosz haditengerészet hajóinak a Fekete-tenger vizein való jelenlétét és az úszó tengeri aknákat.

Termés és szállítás

Ukrajna gabonaexportja az előrejelzések szerint a 2023/24-es szezonban csökkenni fog, miután a háború miatt a gazdák kevesebb kukoricát és búzát vetettek. A kedvező növekedési feltételek azonban korlátozhatják a csökkenés mértékét.

A Nemzetközi Gabonatanács előrejelzése szerint Ukrajna kukoricatermése 21 millió tonnára esik vissza az előző szezon 27 millióról, az export pedig 20,5 millióról 15 millió tonnára csökken. Az előrejelzések szerint Ukrajna búzatermelése 20,2 millió tonnára esik vissza a 2022/23-as 25,2 millióról, exportja pedig 11 millió lesz az előző szezon 14,5 milliójával szemben.

Az ilyen mennyiségű gabona exportja a Kelet-Európai Unión keresztül logisztikailag nehéz és költséges is lenne, különösen az Ukrajna keleti régióiban termesztett növények számára.

Szárazföldi útvonalak

Ukrajna a konfliktus kezdete óta jelentős mennyiségű gabonát exportál az EU keleti országaiba, különösen Magyarországra, Lengyelországra és Romániába. Számos logisztikai kihívás merült fel azonban, beleértve a különböző nyomtávokat is.

Ukrajna vasúthálózata más posztszovjet országokéhoz hasonlóan 1520 mm-es nyomtávú. A Kelet-Európai Unió országai 1435 mm-es nyomtávot használnak, ami lehetetlenné teszi a vonatok megszakítás nélküli közlekedését egyik hálózatról a másikra.

Más kérdés, hogy az ukrajnai gabonaáramlás az EU keleti részén már most is nyugtalanságot okoz a régió gazdálkodóinak körében, akik szerint az ukrán gabona olcsóbb, mint a helyi készletek.

Lengyelország a múlt héten ideiglenesen blokkolta az ukrán gabona behozatalát, hogy mérsékelje az árakra gyakorolt hatást, bár közölte, hogy továbbra is engedélyezik az országon belüli tranzitszállítást. A román gazdák traktorokkal és teherautókkal is blokkolták a forgalmat és a határellenőrzést.

Az ukrán gazdák visszautasították azokat az állításokat, amelyek szerint exportjuk máshol csökkenti a jövedelmezőséget. Az érvek azonban felerősödhetnek, ha Ukrajnának lényegesen nagyobb mennyiséget kellene exportálnia Kelet-Európán keresztül.

Példátlan bizonytalanság

A jelentős exportőr Ukrajna szállítmányainak csökkenése szerepet játszott a globális élelmiszerár-válságban. A további tényezők közé tartoznak a szélsőséges éghajlati tényezők és a COVID-19 világjárvány következményei. Ha a folyosót leállítanák, az a gabona világpiaci árának megugrásához vezetne, miközben sok országban már most is meredeken emelkednek az élelmiszer- és üzemanyagimport költségei. Az ENSZ Élelmezésügyi Világprogramja szerint ebben a hónapban az élelmiszer-ellátás bizonytalansága továbbra is példátlan mértékű.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A covid közepén sem voltak ilyen magasan az élelmiszerárak

2025. február 21. 07:10

Kellemetlenül érintett mindenkit a hír, hogy 2025. januárban a fogyasztói árak átlagosan 5,5%-kal haladták meg az egy évvel korábbiakat.

Lépésről lépésre: így történhet a gazdaság átadása

2025. február 16. 08:10

Az agrárium egyik legégetőbb problémája a gazdálkodói réteg elöregedése. A generációváltás sikeres megvalósítását törvény is célozza.

Igazodjon el könnyen a földforgalmi szabályok között

2025. február 11. 13:10

A NAK honlapján elérhető a Földforgalmi törvény kiadvány, mely minden eddigi hatályos módosítást tartalmaz.

Betelt a pohár: árstop lépett életbe 70 árucikkre Horvátországban

2025. február 10. 16:10

A négyszáz négyzetméternél nagyobb üzletekben az ársapkás termékek számára külön részleget kell biztosítani.

A globális folyamatokkal csökkentek az orosz árak is

2021. december 15. 07:36

Az orosz búzaexport 37,5%-kal csökkent a 2021/22-es gazdálkodási szezon július 1-jei kezdete óta, a kisebb termés és az exportadó miatt.

Műholdas adatokból pontosan tudható, miként semmisült meg az ukrán gabona

2023. március 20. 08:12

Az orosz blokád és a bombázások több ezer tonna gabonát zárnak el, ami veszélyezteti a búzaexporttól függő országok élelmiszerellátását.

Az orosz búza a világpiaci árakkal együtt emelkedett

2022. május 24. 10:17

A fekete-tengeri kikötőkből származó, 12,5%-os fehérjetartalmú búza ára 395-405 dollár volt a múlt hét végén tonnánként.

Tengeri aknák nehezítik az ukrán exportot

2022. június 12. 05:38

A Fekete-tenger mentén elhelyezett aknák százai olyan gyakorlati rémálmot jelentenek, amelynek megoldása még azután is hónapokig tart, hogy bármilyen megállapodás létrejön a gabonaexportra vonatkozóan.