A német repceolaj-szállítások csökkentek a 2021/22-es gzdálkodási évben, miután három egymást követő évben jelentősen nőttek.
Az export kevesebb volt a harmadik országokba, és inkább a szomszédos EU-országokba irányult. Németország 1,1 millió tonnával közel 22%-kal kevesebb repceolajat exportált 2021/22-ben, mint az előző szezonban. A 2019/20-as év volumenét azonban 13%-kal meghaladták.
2021/22-ben a Németországból induló repceolaj messze legnagyobb célországa Hollandia volt, közel 600 000 tonnával, amely a nyersanyag-világkereskedelem központi csomópontjaként működik. Az előző szezonban viszont 25%-kal több volt a mennyiség. Belgium a második helyet foglalja el 86 500 tonnával, ami körülbelül 17%-kal kevesebb, mint 2020/21-ben. Ezt követi Franciaország, Dánia és Lengyelország, mint fontos úti cél.
Ezek az országok lényegesen több repceolajat kaptak, mint az előző évben. Franciaország körülbelül 65 000 tonnát vásárolt (+18%), és így továbbra is kiemelt értékesítési piac maradt, mintegy 64 600 tonna (+12%) Dániába került. A legjelentősebb növekedést azonban a lengyelországi szállítások jegyezték: 58 ezer tonnával az előző évi mennyiség több mint kétszeresére nőtt. Svájc, Ausztria, Litvánia, Görögország és Csehország is lényegesen többet kapott, mint 2020/21-ben, míg Olaszországba, Portugáliába és Írországba kevesebbet szállítottak. Egy szakmai szervezet a repceolaj-export visszaesését a belföldi biodízel-feldolgozás iránti megnövekedett keresletnek tulajdonítja.
A német belföldi és európai repcetermesztés egyre fontosabbá válik a német és európai bioüzemanyag-ipar piaci ellátása szempontjából a biodízel vagy a hidrogénezett növényi olaj (HVO) előállítása miatt. Ennek alapján arra számítanak, hogy az EU 27 tagállamában jelenleg 5,8 millió hektár körüli repce termőterület stabilizálódik. A téli hónapokra való tekintettel a repceolajból származó biodízelt egyre nagyobb mértékben használják az EU északi országaiban. A repceolaj zsírsavösszetételének genetikai előnye olyan értékesítési potenciált biztosít, amelyet csak a repce-metil-észternél (RME) drágább hidrogénezett növényi olajjal (HVO) lehetne megkerülni – írta a német proplanta mezőgazdasági szakportál.
A 2023-as év háborús bizonytalanságai miatti ellátási helyzetére és a klímaváltozás okozta kihívásokra való tekintettel a napraforgó termesztésének ösztönzését is javasolják a 2023-as vetésre vonatkozóan. A biodiverzitás és a regionális vetésforgók bővítése szempontjából itt a repcén kívül további terület- és nyersanyagpotenciál rejlik, ami a szakmai szervezet álláspontja szerint kiaknázható.