6℃ 1℃
április 6. Vilmos, Bíborka, Taksony, Celesztin
Agrárgazdaság

Németország leggazdagabb gazdálkodói nem is gazdálkodók

Agrofórum Online

A legnagyobb földterületek valójában agrárholdingok tulajdonában vannak, ezek tulajdonosainak neve pedig a kereskedelemben és iparban ismert.

A leggazdagabb német gazdálkodók listája valójában nem is létezik, és statisztikai adatokat böngészve sem találunk túl sok információt a leggazdagabb német mezőgazdasági vállalatokról vagy gazdálkodókról. A németek egyébként sem szeretnek a pénzről beszélni, még akkor sem, ha sok van nekik.

Mégsem vagyunk teljesen adatok híján, ugyanis a Szövetségi Statisztikai Hivatal 2020-ban először összeírta az agrárholdingokat. Ebből kiderül, hogy ezek az óriáscégek mekkora területet kezelnek, és mekkorák valójában az egyes holdingok.

Amit máshol megkerestek, termőföldbe fektették

Összesen 262 800 mezőgazdasági vállalkozást számoltak össze, amelyek csaknem 4 százaléka, 10 200 jogi személy vagy társas vállalkozás volt. Ezek közül 3700 cég, 36% tartozott vállalatcsoporthoz vagy más néven agrárholdinghoz, amelyek összesen 1,84 milliárd hektár mezőgazdasági területet kezeltek,

a teljes németországi mezőgazdasági terület több mint 11 százalékát.

A holdingok főleg a volt Kelet-Németországban koncentrálódnak, és a valódi tulajdonosok az ipar és kereskedelem területén aktív, ismert milliárdos nagyvállalkozók. Óriási területről van itt szó, amelynek megvásárlását jellemzően nem mezőgazdasági tevékenységből szerzett pénzből finanszírozták.

A tulajdonosok között volt a törvénnyel is összeütközésbe kerülő nagyvállalkozó, építőipari és befektetési cég és biztosítótársaság, de gyógyszergyártó, bútorgyáros is, sok egyéb mellett.

Brüsszelből jön az ingyenpénz

És hogy miért fektetnek éppen termőföldbe ezek a pénzcsináláshoz kiválóan értő vállalkozók? A válasz egyszerű: minél több földjük van, annál több pénzt kapnak Brüsszelből. Éppen a közvetlen kifizetések útját követve lehet megtalálni a tulajdonosokat.

A legnagyobb agrárholding, a DAH Holding, amelynek több mint 36 mezőgazdasági leányvállalata van, 2019-ben az első pillérből 5,36 millió eurót kapott, de például az Aldi Nord (Magyarországon az Aldi Südhöz tartozó üzletek vannak) tulajdonosaihoz köthető holding is legalább 3,01 millió euróhoz jutott hozzá ugyaninnen.

Tovább lehetne sorolni az óriási összegű közvetlen kifizetésekhez hozzájutó vállalatokat, de aki ki akarja bogozni a szálakat, annak nincs könnyű dolga: sokszor annyira bonyolult és szerteágazó tevékenységet folytatnak ezek a komplex cégstruktúrák, hogy nem átlátható, mi és kihez tartozik – de minden valószínűség szerint rengeteg pénzről van szó.

(Fotó: neelam279/Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A covid közepén sem voltak ilyen magasan az élelmiszerárak

2025. február 21. 07:10

Kellemetlenül érintett mindenkit a hír, hogy 2025. januárban a fogyasztói árak átlagosan 5,5%-kal haladták meg az egy évvel korábbiakat.

Lépésről lépésre: így történhet a gazdaság átadása

2025. február 16. 08:10

Az agrárium egyik legégetőbb problémája a gazdálkodói réteg elöregedése. A generációváltás sikeres megvalósítását törvény is célozza.

Igazodjon el könnyen a földforgalmi szabályok között

2025. február 11. 13:10

A NAK honlapján elérhető a Földforgalmi törvény kiadvány, mely minden eddigi hatályos módosítást tartalmaz.

Betelt a pohár: árstop lépett életbe 70 árucikkre Horvátországban

2025. február 10. 16:10

A négyszáz négyzetméternél nagyobb üzletekben az ársapkás termékek számára külön részleget kell biztosítani.

A koronavírus állíthatja meg a szarvasmarha-árak szárnyalását

2022. január 2. 05:36

Az új koronavírus-változat miatti szigorúbb követelmények és korlátozások végső soron további árnyomást is eredményezhetnek.

Kevesebb élelmiszert adományoznak az emberek?

2023. július 22. 08:10

Az élelmiszerboltok egyre inkább a digitális rendelési rendszerekhez folyamodnak. Így jobban hozzá tudják igazítani a rendelési mennyiségeket a tényleges igényekhez.

A 2022-es német almatermés 10%-kal haladja meg az elmúlt tíz év átlagát

2023. január 10. 08:03

A Szövetségi Statisztikai Hivatal (Destatis) betakarítási eredményeiből kiderült, hogy 2022-ben mintegy 1,1 millió tonna almát takarítottak be.

Bő 12 százalékkal több őszi búzát vetettek a németek

2025. január 8. 13:10

A német mezőgazdasági termelők a 2025-ös betakarításra készülve jelentősen növelték az őszi búza vetésterületét.