Agrárgazdaság

Problémák az első Ukrajnából indult hajóval

Agrofórum Online

A Refinitiv adatai szerint 11 tengeren töltött nap után csütörtökön Törökországban kötött ki az ENSZ közvetítésével létrejött megállapodás értelmében Ukrajnából elindult első gabonaszállító hajó.

A hajó törökországi ügynöke közölte, hogy tovább közlekedik Egyiptomba és ott rakományának egy részét kirakodja, miután nem fogadták eredeti célállomásán.

A Razoni augusztus 1-jén indult útnak Ukrajna Odessza kikötőjéből az ENSZ, valamint Törökország által Oroszország és Ukrajna között létrejött megállapodás értelmében. Azóta további tizenegy hajó távozott. Míg a Razoni kezdetben a libanoni Tripoliba tartott, Ukrajna nagykövetsége azt közölte, hogy a vevő öt hónapos késés miatt megtagadta a szállítást, és a hajó rakományának új vevőt keres.

A Refinitiv hajókövető adatai szerint az azóta Törökország déli partjainál horgonyzó hajó csütörtök délután lépett be a mersini kikötőbe.

Kadir Soyer, a mersini székhelyű Toros hajózási ügynökség igazgatója elmondta, hogy a hajóról 1500 tonna kukoricát rakodnak ki Törökországban, majd később Egyiptomba folytatja útját 26 527 tonnás rakományának maradékával. „1500 tonnát Mersinben raknak ki, a többit pedig Egyiptomban” – mondta a Reutersnek telefonon. Toros csak a dokkolást és a kirakodást intézte Törökországban, és nem vesz részt a hajó egyiptomi útjának szerevezésében- tette hozzá.

A török védelmi minisztérium közölte, hogy a rossz időjárási körülmények miatt nem tudott elindulni egy gabonaszállító hajó csornomorszki kikötőjéből. A török tárca közleményében azt is közölte, hogy szerdán Isztambulban ellenőriztek két gabonaszállító hajót, amelyek Ukrajna felé tartottak, de további részleteket nem közöltek. Ahogy arról sem, hogy az ukrán kikötőkben hajókat rakodnak be.

Ukrajnából pénteken várhatóan egy hajó megérkezik Etiópiába, hogy gabonát rakodjon ki – számolt be a nemzetközi mezőgazdasági szaksajtó a brit Thomson Reuters hírügynökségre hivatkozva. „A fekete-tengeri kezdeményezésnek köszönhetően készek vagyunk több mint 23 000 tonna gabonát Etiópiába exportálni” – mondta Olekszandr Kubrakov Ukrajna infrastrukturális minisztere.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

1300 embert küldenek el: nagy bajban a bajor agrárcég

2024. december 16. 12:40

A mezőgazdasági és építőanyagokkal foglalkozó BayWa mezőgazdasági csoport 1300 állás megszüntetését tervezi a következő három évben.

Rekordmagasra emelkedett egyes európai műtrágyák ára

2024. december 16. 11:10

A műtrágyagyártók a magas gázárak miatt kényszerülnek a pétisó árának emelésére. A karbamid és az UAN-oldat árai egyelőre nem változtak.

Emelkedhetnek a közeljövőben a sertéshúsárak az EU-ban

2024. december 9. 12:10

A termelési költségek nőnek, és betegségek is terhelik a sertéságazatot. Emiatt várhatóan csökken az állatlétszám és nő a hús ára.

Novemberben kilőtt a Deere & Company árfolyama

2024. december 6. 15:40

A három legjobban teljesítő papír közé került 10,1 százalékos drágulással a Case, Steyr és New Holland márkákkal fémjelzett globális traktorgyártó CNH Industrial NV.

Zuhanórepülésbe kezd idén az ukrán gabonatermelés?

2024. április 20. 14:10

Csökken a gabona, kukorica, napraforgó, olajos magvak vetésterülete és a várható termésmennyiség Ukrajnában.

Ukrajnában tarol a sertéspestis: veszélyben az állomány 50%-a

2024. október 24. 11:10

Terjed az afrikai sertéspestis (ASP) Ukrajnában, és a sertésállomány 50 százalékát veszélyezteti. A tenyésztők nem használják az ASP-vakcinát.

Rekordot dönthet az idei gabonatermés Ukrajnában

2021. július 3. 12:47

Rekordtermést látunk, amely meghaladja a 75 millió tonnát, és az olajos magokkal együtt körülbelül 100 millió tonna is lehet.

Ukrajna 25 millió tonna gabonát nem tud elszállítani

2022. május 8. 08:39

Mióta Moszkva február végén elindította az általa "különleges katonai műveletnek" nevezett háborút, Ukrajna kénytelen volt gabonáját vonattal exportálni a nyugati határon vagy kis dunai kikötőiből, nem pedig tengeren.