Románia a következő 30 napban együttműködik Ukrajnával egy gabonaexport-ellenőrzési terven, amely segít megvédeni a román gazdákat – közölte Florin Barbu bukaresti mezőgazdasági miniszter.
Románia azon öt kelet-európai uniós ország között van Bulgáriával, Magyarországgal, Lengyelországgal és Szlovákiával együtt, ahol az ukrán gabonaimport megugrott, miután Oroszország megtámadta Ukrajnát. Ez torzította a helyi piacokat, és a gazdálkodók tiltakozását váltotta ki, aminek következtében az EU szeptember 15-ig jóváhagyta az ukrán gabonaimport korlátozását – miközben továbbra is lehetővé tette a gabona szállítását más irányba.
Lengyelország, Szlovákia és Magyarország pénteken jelentette be saját egyoldalú tilalmát, ami miatt Ukrajna feljelentést tett a három állam ellen a Kereskedelmi Világszervezetnél.
Ukrajna négy növénycsoportra – búzára, kukoricára, napraforgóra és repcére – exportellenőrzési tervet javasolt az Európai Bizottságnak, az EU végrehajtó szervének és a szomszédos országoknak a helyi piacok védelme érdekében.
Kedden jóváhagyták számos mezőgazdasági termék kiviteli engedélyének bevezetését az EU öt keleti országába történő kivitelre.
30 napon belül életbe lépnek az ukrán vállalatok exportengedélyei”
– mondta a román Florin Barbu.
Ez idő alatt Románia egyértelmű import-engedélyezési eljárást is létrehoz a román gazdálkodók és feldolgozók számára.”
Florin Barbu hozzátette:
Biztos vagyok benne, hogy az Európai Bizottság által javasolt, Ukrajna által elfogadott és a gazdálkodók érdekében általunk tárgyalt mechanizmus teljes mértékben működni fog.”
Ukrajna a világ egyik legnagyobb gabonaexportőre, és Oroszország tavalyi inváziója óta a romániai konstancai fekete-tengeri kikötő vált Kijev legnagyobb alternatív exportútjává, ahova a gabona közúton, vasúton vagy uszályon érkezik a Dunán keresztül – számolt be a nemzetközi mezőgazdasági szaksajtó a brit Thomson Reuters hírügynökségre hivatkozva.
Evakuálás a robbanás után
Kiürítették a togói lobogó alatt közlekedő, Ukrajna egyik dunai kikötőjébe tartó általános teherhajót szerda hajnalban, miután a fedélzeten robbanás történt a romániai Sulina kikötő közelében – közölték román hatóságok.
A Seama hajó robbanást jelentett szerda hajnalban, és kérte a 12 fős legénység evakuálását Sulina közelében, ahol a Duna a Fekete-tengerbe ömlik. „Az okok nem tisztázottak, hogy akna volt-e, vagy csak egy robbanás a gépházban” – mondta Sorin Grindeanu román közlekedési miniszter újságíróknak.