Agrárgazdaság

Szükség van a fúrt kútja engedélyeztetésére? Itt a térkép, amely alapján eldöntheti!

Agrofórum Online

Némi huzavonát követően a magyar parlament végül úgy döntött, hogy a 2024. január elseje előtt engedély nélkül létesített, bizonyos kritériumoknak megfelelő fúrt kutakra nem kell utólagos engedélyt kérni. Most egy térkép segítségével ellenőrizhetjük a saját területeinket.

Idén márciusban nagy felzúdulást okozott országszerte egy tervezett szigorítás, amely sok háztartást érintett volna. Akkor arra figyelmeztették a lakosságot, hogy 2023 végéig kell dönteniük az engedély nélküli kutak tulajdonosainak és használóinak arról, kezdeményezik-e a kútjuk engedélyeztetését, vagy megkockáztatják, hogy 2024-től bírságot fizessenek.

Az eljárás egyrészt rengeteg, szinte teljesíthetetlen ellenőrzéssorozattal, illetve adminisztrációval járt volna, másrészt azért sem lett volna fair, mivel a kerti kutak létesítése 1992 előtt nem volt engedélyköteles.

Végül a parlament úgy oldotta meg a helyzetet, hogy a 2024. január elseje előtt engedély nélkül létesített, 50 méternél nem mélyebb, és az első vízzáró réteget el nem érő háztartási kutak teljeskörűen mentesülnek az engedélyeztetési kötelezettség alól.

Már ekkor kijelentették, hogy a kormány feladata az ország területének tudományos szempontok alapján történő felmérése, és vízkészletvédelmi országtérkép készítése, amely meghatározza a vízkészletvédelmi szempontból kockázatos és kockázatmentes területeket.

Ez a bizonyos vízkészletvédelmi országtérkép el is készült, IDE KATTINTVA érhető el.

Az értelmezéséhez a Baon.hu Bács-Kiskun megyei hírportál nyújtott segítséget. Eszerint az országban legalább félmillió tulajdonost érinthet a fúrt kutakra vonatkozó amnesztiatörvény, és most azoknak a tábora az érdekesebb, akikre nem vonatkozik az engedélyeztetéstől való mentesülés.

Ehhez csak be kell írnunk a pontos címünket (vagy helyrajzi számunkat) a térképre, és máris kiderül, kell-e utólagosan engedélyeztetni a kutunkat. A kockázatosként feltüntetett, piros színnel jelölt területeken

a háztartási vízigényt kielégítő, 50 méter mélységet meg nem haladó és az első vízzáró réteget el nem érő kút létesítését, üzemeltetését és megszüntetését előzetesen be kell jelenteni a vízi létesítmény helye szerint hatáskörrel rendelkező vízügyi hatóság részére.

Szintén utólagos hatósági engedélyeztetésre van szükség azon kutak esetében, amelyek nagyobb mélységűek, mint az adott ponton jelölt színhez tartozó, az első vízzáró réteg felszíntől számított megjelenésére vonatkozó mélységtartomány.

Aki 2024-től új kutat tervez fúrni, háztartási cél esetén a fehérrel jelzett területeken ezt engedély és bejelentés nélkül megteheti, a piros területeken pedig hatósági jóváhagyást kell rá kérni.

A mezőgazdasági célú talajvízkutak a piros területfoltokon a Nemzeti Földügyi Központ által kiadott vízjogi engedély alapján lesznek 2024. január 1-jétől építhetők, szemben a fehér területekkel, ahol ugyanezek a kutak csupán az egyszerűbb, bejelentés és hatósági jóváhagyási eljárás alá tartoznak majd.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

1000 nap: mennyibe került az oroszok inváziója Ukrajnának?

2024. november 20. 09:10

Ukrajna az állami bevételek nagy részét a védelem finanszírozására költi. Minden egyes napi harc körülbelül 140 millió dollárba kerül.

Rohannak eladni gabonájukat az orosz gazdák

2024. november 18. 09:40

Könnyebb azonnal eladni a gabonát és 20% feletti kamattal bankba tenni, és elfelejteni a gabona ármozgásának kockázatát.

Fegyverszállításra használhatják a fekete-tengeri agrárfolyosót?

2024. november 17. 16:10

Az ukrán fekete-tengeri kikötők elleni orosz támadások hat polgári hajót és gabona-infrastruktúrát károsítottak meg szeptember 1. óta.

Történelmi csúcson a vaj és a tejszín ára az EU-ban

2024. november 15. 11:10

Az Európai Unióban a tejtermékek, különösen a vaj és a tejszín ára új rekordokat ért el. A tejszínt most történelmi, 10 155 eurós tonnánkénti áron lehet kapni.

Vízjárta területek és tájtörténet – a múlt „kék és zöld” lenyomatai történeti térképeken

2019. október 3. 04:37

A vízjárta területek nem csupán „kék” felületek, az erdők, gyepek, cserjések, tehát röviden a zöldfelületek is szervesen kapcsolódnak hozzájuk, szinte elképzelhetetlen a víz „zöld” nélkül.

Ártéri gyümölcsös a táji adottságokhoz alkalmazkodó gazdálkodás feledőben lévő példája, egyben kultúrtörténeti érték és génbank

2019. szeptember 17. 04:36

Az ártéri gyümölcsösök fajai nemcsak az egykori tájgazdálkodás példájaként, de génbankként, a kultúrfajok diverzitásában nagyon fontos szerepet játszanak.

„Ne csak tudd a jót, hanem tedd is”

2022. június 11. 05:36

Az Atfarm a Yara által kifejlesztett digitális eszköz, amellyel idősoros műholdfelvételek alapján nyomon követjük növényállományainak fejlettségi állapotát.

Az ország egyik legsokoldalúbb tájegysége, a Pilis – avagy a Pilisi Sziklák Natúrpark egyedi sajátosságai

A térség bővelkedik kilátópontokban, melyekről lenyűgöző panoráma tárul fel nem csupán a természeti képződmények tekintetében, hanem a pilisi tájhoz kapcsolódó épített örökséget szemlélve is.